Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
sucha zabudowa wnętrz
sucha zabudowa wnętrz
Materiały i narzędzia do montażu płyt gipsowo-kartonowych, technologia wykonania ścianek działowych i sufitów podwieszanych

 

Autor: Anna Kaczkowska
Tytuł: sucha zabudowa wnętrz
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Krosno
Oprawa: miękka
Format: 150x210 mm
Ilość stron: 54
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-89387-58-5
Wydawnictwo: Wydawnictwo KaBe
 
  • Opis
  • Spis treści
 

SUCHA ZABUDOWA WNĘTRZ

W książce zebrano najważniejsze wiadomości na temat wykonywania ścianek działowych i sufitów podwieszanych przez zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na stalowym ruszcie.

Książka jest adresowana do osób pragnących uzupełnić swą wiedzę zawodową o tę właśnie specjalność. Może też być pomocna dla uczniów zasadniczych szkół budowlanych.

Płyty gipsowo-kartonowe można stosować zarówno podczas wykańczania pomieszczeń w nowych budynkach, jak i przy modernizacji starych obiektów. Dzięki tzw. suchym tynkom uzyskamy równe powierzchnie ścian, nadające się od razu np. do tapetowania.

Jeśli chcemy budynek w stanie surowym przystosować do zamieszkania, należy przystąpić do prac wykończeniowych. Najpierw trzeba położyć gładką warstwę tynku na świeżo wymurowanych ścianach. Jest to zadanie, które powinien z reguły wykonywać profesjonalista. W wyniku prowadzenia mokrych prac tynkarskich wewnątrz domu wytworzy się wiele wilgoci; całkowite wyschnięcie budynku potrwa wiele tygodni.

Podobnych problemów przysparza dobudowa w istniejących domach masywnych ścian działowych czy przebudowa poddasza na cele mieszkalne. Trzeba murować ściany, tynkować je, a następnie czekać, aż zakończy się długotrwały proces schnięcia. Dopiero wtedy można przystąpić do np. tapetowania lub układania glazury.

Powszechnie dziś stosowane okładziny z płyt gipsowo-kartonowych, mocowane do konstrukcji nośnej z drewna lub metalu, dobrze nadają się do samodzielnego montażu. Ta technologia jest znana już od dziesiątków lat, a bogaty asortyment wytwarzanych materiałów pozwala całościowo rozwiązywać problem wewnętrznych robót wykończeniowych. Płyty gipsowo-kartonowe składają się z gipsowego rdzenia oklejonego kartonem, który stanowi doskonały podkład pod tapety, powłoki malarskie czy glazurę.

Systemy suchej zabudowy wnętrz to głównie lekkie ścianki działowe na odpowiednim ruszcie stalowym obłożonym płytami gipsowo-kartonowymi, wypełnione materiałem izolacyjnym, oraz sufity podwieszane.
Sufit podwieszany maskujący przewody instalacyjne
Aby poradzić sobie z wykończeniem pomieszczeń na sucho, trzeba poznać pewne podstawowe zasady wykonania rusztu, sposoby mocowania płyt gipsowo-kartonowych oraz technologię łączenia płyt między sobą, aby w efekcie uniknąć pęknięć i zarysowań na ścianie czy suficie podczas użytkowania pomieszczeń.

Wewnątrz budynku ściany i sufity tworzą odpowiednie pomieszczenia. Do niedawna można je było tworzyć i wykańczać głównie za pomocą bardzo niewygodnych technologii mokrych.

Dzisiaj podobne efekty uzyskuje się znacznie szybciej, wygodniej i czyściej. Żadnych wiader z wodą, rozchlapywania zaprawy, potem oczekiwania tygodniami, aż nowo wykonane elementy domu wyschną. Dlatego prace z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych ogólnie nazywa się suchą zabudową.

Do wykonania każdego systemu suchej zabudowy niezbędne są profile, okładziny do ich montażu, materiały wykończeniowe oraz odpowiednie narzędzia.

Ściany to przegrody pionowe, które przenoszą obciążenia, oddzielają wnętrze budowli od przestrzeni zewnętrznej oraz zabezpieczają przed wpływami atmosferycznymi (ściany zewnętrzne) lub rozdzielają pomieszczenia między sobą (ściany wewnętrzne).

Wybór właściwej ściany, materiału, z którego będzie zbudowana, oraz technologii, w jakiej będzie wykonana, jest związany głównie z tym, gdzie ta ściana będzie się znajdować w budynku oraz funkcji, jaką w tym budynku będzie spełniać.

Ściany zewnętrzne budynku stanowią ściany konstrukcyjno-osłonowe lub osłonowe. Powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i procedurą stosowanej technologii.

Pod względem budowy wewnętrznej ściany dzielimy na:
• jednorodne (jednowarstwowe),
• warstwowe (dwu-, trójwarstwowe),
• szczelinowe,
• szkieletowe.

Ściany wewnętrzne mogą być konstrukcyjne i działowe.

Ściany konstrukcyjne (nośne) zewnętrzne i wewnętrzne przekazują obciążenie od stropu, dachu, śniegu, wiatru bezpośrednio na fundamenty. Oprócz dobrej wytrzymałości na ściskanie muszą charakteryzować się wysoką izolacyjnością - szczególnie cieplną i akustyczną.

Ściany niekonstrukcyjne - działowe, wewnętrzne, przenoszą jedynie swój własny ciężar. Dzielą wnętrze budynku na poszczególne pomieszczenia oraz zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną, chroniąc przed hałasami z sąsiednich pomieszczeń. Nie wymaga się od nich izolacyjności cieplnej.

Data dodania produktu: 01 kwiecie 2010.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

roboty malarskie
roboty malarskie
sami budujemy balkony, zadaszenia i kąciki wypoczynkowe
sami budujemy balkony, zadaszenia i kąciki wypoczynkowe
brukarstwo
brukarstwo
technologia drewna 3   podręcznik do nauki zawodu
technologia drewna 3 podręcznik do nauki zawodu
technologia drewna 2   podręcznik do nauki zawodu
technologia drewna 2 podręcznik do nauki zawodu
technologia instalacji wodociągowych i gazowych cz. 1 instalacje wodociągowe  podręcznik do nauki zawodu
technologia instalacji wodociągowych i gazowych cz. 1 instalacje wodociągowe podręcznik do nauki zawodu