Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
350 roślin ogrodowych
350 roślin ogrodowych
Napewno coś Ci się spodoba

 

Autor: Rob Herwig, Claude Riou
Tytuł: 350 roślin ogrodowych
Tytuł oryginału: 350 tuinplanten en hun toepassing
Tłumaczenie: Elżbieta Traczewska-Zych
Rok wydania: 1995
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde laminowane okładki
Format: 200x240 mm
Ilość stron: 200
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-85152-25-3
Wydawnictwo: Elipsa
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Trudno jest wyrazić słowami urok i piękno roślin ozdobnych, które tak wielu z nas chciałoby mieć w swoim ogrodzie. Dlatego w książce znajduje się ponad 350 barwnych ilustracji najładniejszych gatunków, nadających się do uprawy w europejskich ogrodach, począwszy od majestatycznej araukarii (Araucaria araucana) po delikatną dziewannę (Yerbascum). Zamieszczono w niej także opisy prawie tysiąca gatunków i odmian, dzięki czemu książka może być cennym przewodnikiem, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Poza informacjami o uprawie, można w książce znaleźć konkretne wiadomości na temat zastosowania każdej rośliny, wymagań klimatyczno-glebowych oraz sposobu rozmnażania.

 

Zasady uprawy zostały przedstawione w sposób prosty i zrozumiały. Kiedy zastosujemy się do tych zasad, uzyskanie dorodnych i pięknie kwitnących roślin nie będzie problemem.

 

Zamieszczone na końcu książki zestawienie roślin oraz indeks czynią ją bardziej praktyczną i ułatwiają korzystanie z niej. Ta piękna książka jest przede wszystkim kopalnią informacji dla miłośników roślin ozdobnych, ale może być również bardzo miłym prezentem dla każdego.

 

Podanej w tytule liczby roślin ogrodowych nie należy rozumieć dosłownie. Dotyczy ona w zasadzie tylko zamieszczonych w książce ilustracji, które są portretami jedynie tych 350 najpiękniejszych. Szczegółowo omówiono co najmniej 700 gatunków, a zaprezentowano łącznie około 1000. Ten przebogaty zestaw pozwoli ogrodnikom z zamiłowania, a także profesjonalistom — architektom zieleni — na dokonanie właściwego wyboru roślin do urządzanego ogrodu.


A przecież musi on być piękny, by cieszył twórcę i zachwycał oglądających. Dobór roślin do tego wymarzonego ogrodu będzie zależał nie tylko od wiadomości wyczytanych z książki, lecz także od artystycznego smaku jego projektanta. Tym, którzy chcą pogłębić wiedzę i lepiej poznać wybrane rośliny, polecamy założenie zeszytu-notatnika.

 

Czasem, co oczywiście jest normalne, trudno zaopatrzyć się w niektóre rzadkie rośliny u miejscowych ogrodników. Dysponują oni zwykle małym wyborem roślin, który wystarcza na ogół do usatysfakcjonowania mniej wymagających klientów. Około 80% nabywców wybiera tylko 20% gatunków spośród wszystkich oferowanych im do kupienia. Duże sklepy ogrodnicze zaopatrywane są w znacznie większą liczbę roślin, często bardzo rzadkich lub wyjątkowo oryginalnych. Jest to raj dla hobbystów, jedni bowiem kochają i kolekcjonują róże, inni rośliny wodne czy krzewy, a jeszcze inni urzeczeni są bylinami. Zachęcamy gorąco naszych Czytelników, by zostali członkami jakiegoś towarzystwa ogrodniczego, skupiającego miłośników, np. róż, lilii itp. W zamian za niewielką składkę można uzyskać mnóstwo cennych praktycznych porad.

 

W Lunteren (Holandia) urządziłem modelowy ogród, aby zaprezentować to, co napisałem i to, co zalecam; teorię uzupełniłem praktyką. Mój ogród-model ma powierzchnię 15 tyś. m2. Podzieliłem go na wiele małych, różnie urządzonych ogrodów. Każdy z nich może być jakimś wzorem dla urządzanego, wymarzonego ogrodu. W tym raju roślin można zobaczyć wiele kompozycji kwiatowych, baseny i baseniki z roślinami wodnymi, przykłady warzywnika, trawniki bujnie porośnięte trawą, a nawet kącik przeznaczony do sporządzania kompostu lub sztucznego obornika.


W 1980 r. uzupełniłem go jeszcze roślinami uprawianymi w skrzynkach lub innych pojemnikach ozdobnych; założyłem też kawiarnię. Przechadzce po ogrodzie towarzyszy słowny komentarz z taśmy magnetofonowej, który jest jednocześnie przewodnikiem po moim królestwie. Ogród jest otwarty każdego dnia (oprócz niedziel) od 1 maja do 1 października, w godzinach od 9.00 do 17.00. Być może niektórzy zechcą odwiedzić ogród znajdujący się bliżej miejsca swego zamieszkania; polecam przede wszystkim ogród botaniczny, jeśli oczywiście takowy istnieje w niedalekim sąsiedztwie. Życzę wszystkim cierpliwości i sukcesów, zarówno w czasie urządzania ogrodu, jak i późniejszym jego pielęgnowaniu.

 

Piękno i charakter każdego ogrodu są podkreślane przez tzw. małą architekturę, inaczej - urządzenia statyczne; należą do nich altany, ścieżki, ławki, rzeźby i pojemniki, nie mówiąc już o pergolach i tarasach. Ale urok i atmosfera ogrodu zależą przede wszystkim od posadzonych w nim roślin. Aby ułatwić „poruszanie" się w gąszczu roślin ogrodowych, podzielono je na 5 grup.

Data dodania produktu: 09 czerwiec 2006.