Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
ornament wielka kolekcja
ornament wielka kolekcja
Monumentalny tom zawiera 1000 kolorowych ilustracji dużego formatu

 

Autor: Nikołaj Fiodorowicz Lorentz
Tytuł: ornament wielka kolekcja
Tytuł oryginału: Ornamient wsiech wremion i stilej
Tłumaczenie: Tadeusz Deptuła, Grzegorz Kałuża
Rok wydania: 2011
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde płócienne okładki, obwoluta
Format: 290x390 mm
Ilość stron: 720
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-213-4622-7
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

ORNAMENT WIELKA KOLEKCJA

Unikatowa, jedyna na polskim rynku pozycja stanowiąca tak ogromny zbiór ornamentów z całego świata. Monumentalny tom zawiera 1000 kolorowych ilustracji dużego formatu. Prezentują one różne style dekoracji poczynając od starożytnego Egiptu, przez antyczną Grecję, cesarskie Chiny, Japonię, po Europę epoki średniowiecza, renesansu, Oświecenia, aż po koniec XIX wieku. Różnorodność sztuki zdobniczej tych kręgów kulturowych poznajemy na przykładach najróżniejszych technik artystycznych i materiałów. Są tu wzory dekorujące tkaniny i mozaiki, rzeźby i kafle, freski i witraże, emalie i dywany… Ten fantastyczny album będzie znakomitą pomocą dla wszystkich architektów, dekoratorów wnętrz, projektantów mody, historyków sztuki oraz wszystkich miłośników sztuki zdobniczej.

Przez wieki równolegle z coraz wspanialszym rozkwitem rzemiosła artystycznego rosło powszechne zainteresowanie estetycznymi i technicznymi aspektami wytwórczości. Nieodzowna stała się więc potrzeba poznania ważniejszych stylów, a szczególnie dziejów ornamentu pełniącego w nich nader ważną funkcję.

Ornamentyka bowiem to osobna, rozległa dziedzina wiedzy, niezwykle interesująca i ważna zarówno ze względu na swe historyczne znaczenie, jak i bliskie, różnorodne związki Z innymi rodzajami sztuki. Pozostawiamy ocenę pożytku płynącego z tej publikacji każdemu, kto zajmuje się sztuką i interesuje się jej rozwojem oraz tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób mają do czynienia Z artystycznymi i technicznymi aspektami wytwórczości.

N. F. Lorentz
Sankt Peterskurg 1898

Album, po raz pierwszy opublikowany ponad sto lat temu, obejmuje największy na świecie zbiór ornamentów od starożytności do końca XIX wieku. Powstał dzięki kolekcjonerskiej pasji Nikołaja Fiodorowicza Lorentza, który skompletował ogromną ilość wzajemnie się dopełniających ilustracji Z najpiękniejszych wzorników, uzyskując barwny obraz dziejów ornamentacji od starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu, przez grecki antyk, średniowiecze, renesans, empire aż do secesji. Cała różnorodność sztuki zdobniczej Europy i Azji, aż po Japonię, prace we wszystkich materiałach i technikach — reliefy i mozaiki, freski i witraże, emalie i tkaniny, intarsje i iluminacje — to wszystko jest zawarte w tej książce.

U albumie przedstawiono ornamenty:
egipskie,
asyryjskie,
greckie,
rzymskie,
pompejańskie,
chińskie,
japońskie,
indyjskie,
perskie,
arabskie,
mauretańskie,
tureckie,
celtyckie,
bizantyjskie,
romańskie,
gotyckie,
renesansowe,
barokowe,
rokokowe,
empirowe,
secesyjne

Ornament towarzyszył człowiekowi od tysięcy lat i był nieodłącznym składnikiem każdej sztuki od prehistorii do dziś. Występował we wszystkich kręgach kulturowych i we wszystkich epokach, a ilość motywów i kompozycji zdobniczych z biegiem dziejów urosła do ogromnych rozmiarów. Już w okresie renesansu podjęto we Włoszech pierwsze próby analizy i skodyfikowania tego obszaru sztuki. Pojawili się też artyści specjalizujący się w tworzeniu ornamentów stosowanych w architekturze, reliefie, tkaninach, meblarstwie, wyrokach złotniczych, ceramice... W XIX wieku, epoce powrotu do historycznych stylów, zaczęły powstawać wspaniale ilustrowane wzorniki, klasyfikujące motywy zdobnicze różnych czasów, przeznaczone dla architektów, dekoratorów i rzemieślników. Wśród nick na szczególną uwagę zasługują zbiory ornamentów Owena Jonesa (The Grammar of Ornament, 1856), Alberta Racineta (l" Ornament polychrome, 1869), Christophera Dressera (Principless of Decorative Design, 1873), Heinricka Dolmetscha (Der Ornamentenschatz, 1887) oraz Mauricea Verneuila (w: E. Grasset, La plante et ses applications ornamentales i L"Animai dans la decoration, 1896—1897).

Wymienione prace stanowiły dla malarza i badacza sztuki zdobniczej Nikołaja Fiodorowicza Lorentza podstawę do stworzenia ogromnej kolekcji ornamentów, której część pokazał w niniejszym zbiorze, opublikowanym po raz pierwszy w Sankt Petersburgu w 1898 roku pod tytułem Ornamient wsiech wriemion i stilej. Prezentowany wybór motywów dekoracyjnych z najpiękniejszych wzorników XIX wieku Lorentz opatrzył komentarzem, dość dowolnie cytując Dolmetscha i innych współczesnych mu autorów. W kolejnych wydaniach, mimo drobnych błędów w chronologii, zachowano pierwotny układ albumu, wzorowany na pracy Dolmetscha. Oryginalny tekst opracowany został zgodnie z normami współczesnego języka, dodano też krótkie omówienie ornamentu secesyjnego, płytek ceramicznych i dekoracji wnętrz w XIX wieku, tak doskonale zilustrowanych w końcowej części książki. Uzupełniono też daty życia wzmiankowanych w publikacji artystów, by czytelnik łatwiej mógł zorientować się w chronologii dziejów ornamentu.

Upływ czasu w najmniejszym nawet stopniu nie obniżył wartości artystycznej i poznawczej tego wyjątkowego materiału źródłowego. Bogactwo ornamentów, precyzja ich rysunku i harmonia barw wciąż zachwycają nadzwyczajną urodą.

Data dodania produktu: 16 marzec 2011.