Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
abc ogrodu
abc ogrodu
Dowiesz się jak założyć i pielęgnować ogród, poznasz też wiele fascynujących roślin, które w przyszłości będą mogły w nim rosną

 

Autor: Lars-Eric Samuelsson, Ulf Schenkmanis
Tytuł: abc ogrodu
Tytuł oryginału: Traedgaerdarnas ABC
Tłumaczenie: Ewa Wojciechowska
Rok wydania: 2009
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 220x275 mm
Ilość stron: 322
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7141-887-7
Wydawnictwo: REA
 
  • Opis
  • Spis treści
 

ABC OGRODU

Dzisiejszy ogród nie służy wyłącznie przyjemności oglądania go. Musi być łatwy w pielęgnacji, dawać możliwość wypoczynku oraz zapewniać przyjemna odmianę. Powinien nas zaskakiwać.

Nie ma to nic wspólnego z ilością kwiatów. Zapewni to jego ukształtowanie, sposób zagospodarowania przestrzeni oraz proporcje i kontrasty pomiędzy światłem i cieniem, naturą i architekturą.

 

Ten, kto chce zrozumieć czym jest sztuka ogrodnictwa, musi z nią wiązać inne pojęcie czasu niż to, z jakim mamy do czynienia na co dzień, gdyż praca w ogrodzie jest sztuką. Zajmuje szczególne miejsce wśród sztuk, ponieważ obcuje z żywym materiałem, który rozwija się i zmienia pod wpływem czasu. Wielu sądzi, że chodzi w niej wyłącznie o jakiś rodzaj aranżacji, podobnej do ustawiania mebli w pokoju. Są w całkowitym błędzie. Pracę w ogrodzie porównać można raczej do inscenizacji dramatu, który będzie odgrywany przez setki lat.
Sten Eiler Rasmussen

 

ABC ogrodu to książka, która powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie ekspertów w dziedzinie ogrodnictwa, Larsa-Erica Samuelssona i Ulfa Schenkmanisa, którzy od ponad trzydziestu lat znani są w Szwecji min. dzięki programowi radiowemu „Czas ogrodu” Sven Gösta Johansson, fotograf o międzynarodowej sławie, jeden z najlepszych fotografów w Szwecji, jest autorem pięknych zdjęć, które ilustrują ABC ogrodu. Wiele spośród zamieszczonych w tej książce 224 zdjęć powstało w jego własnym ogrodzie, założonym prawie 30 lat temu.

Ktoś mógłby powiedzieć, że coś tak prostego jak praca w ogrodzie nie wymaga zapełniania domowej biblioteczki książkami, poradnikami i naukowymi rozprawami na ten temat. Jednak zainteresowanie ogrodnictwem jest w naszym kraju ogromne i z roku na rok znajduje coraz więcej amatorów. Wielu ogrodników amatorów znajduje czas na eksperymenty w ogrodzie, na naukę tego, jak pracę w nim uczynić prostszą, przyjemniejszą i mającą jak najwięcej sensu. Niemożliwe jest zebranie całej wiedzy, wszystkich mądrych rad i praktycznych wskazówek w jednej książce. Nie da się również ująć w jednym tomie wszystkiego, co należy powiedzieć na temat hodowli roślin doniczkowych w domu, na balkonach i tarasach, a także upraw w szklarniach lub tunelach. Nie da się tego zrobić nawet w takiej książce jak ABC ogrodu. Da się jednak uczynić ją tak kompletną, jak to tylko możliwe i tym właśnie zajmowaliśmy się przez ostatnich kilka lat.

ABC ogrodu to, na ile to możliwe, najbardziej kompletna książka o pracy w ogrodzie. Znajdziesz w niej wszystkie potrzebne praktyczne informacje, jeśli jednak zamierzasz szczegółowo zgłębić wybrany temat, musisz sięgnąć do literatury fachowej. Książka ta pod wieloma względami przypomina leksykon. Jej najlepszą cechą jest to, Drogi Czytelniku, że jest jak najbardziej aktualna. Nie tylko pod względem nazw, ale również zasad i wiedzy.

Jeśli chcesz, żeby twój ogród był atrakcyjnym, wygodnym i pięknym zakątkiem, muszą się w nim znaleźć:
- miejsca do siedzenia i wypoczynku
- rabaty kwiatowe
- powierzchnie użytkowe i ścieżki
- plac zabaw dla dzieci
- trawnik
- zaplecze gospodarcze
- drzewa owocowe
- ogrodzenie lub obramowanie utworzone z roślin
- krzewy owocowe i warzywa zapewniających prywatność w ogrodzie.

Ogromną zaletą posiadania własnego domu jest możliwość urządzenia przy nim ogrodu. Wspaniale jest otworzyć drzwi do ogrodu, cieszyć się bogactwem kwiatów i korzystać z wszystkich form wypoczynku, jakie umożliwia wolna przestrzeń.

Z książki tej dowiesz się jak założyć i pielęgnować ogród. Poznasz też wiele fascynujących roślin, które w przyszłości będą mogły w nim rosnąć.

Nie wiadomo od jak dawna ludzie hodują rośliny, pewne jest jednak to, że ogród zawsze znaczył dla nas bardzo wiele. Wyobrażenie na ten temat dają nam liczne mity i tradycje związane z uprawą roślin. Na pierwszych kartach biblii przeczytać można o pięknym ogrodzie Eden. W mitologii greckiej mowa jest o nimfach, Hesperydach, które zamieszkiwały kraj na zachodnich krańcach świata, w ich ogrodzie rosły złote jabłka. Również w mitologii skandynawskiej mowa jest o uprawie roślin. Bogini Idun strzegła złotych jabłek, które dawały wieczną młodość.

Miejsce, które dziś nazywamy ogrodem poprzedza długi okres kształtowania i rozwoju. Hodowlą roślin od dawnych czasów zajmowali się mnisi i mniszki w klasztorach, wynajdując przez stulecia nowe sposoby ich uprawy. Nawet niektóre nurty w sztuce europejskiej wpłynęły na rozwój kultury ogrodu.

Siedziby władców, zamki i pałace były ważnym elementem łańcucha zdarzeń, który doprowadził do bardziej rozwiniętej kultury ogrodu i z czasem dotarł do pojedynczych gospodarstw i domów. Uprawa ogrodu zaczęła się cieszyć wielkim powodzeniem w drugiej połowie XIX wieku. Hodowano rośliny nie tylko na użytek, ale i dla ozdoby. Sprowadzano nowe gatunki jabłek, gruszek, śliwek i czereśni, a ogrody owocowe zyskiwały coraz większe znaczenie. Zainteresowanie uprawą owoców trwało do późnych lat XX wieku.

Wiele gatunków jabłek, które wówczas hodowano, przetrwało do dziś. Wśród nich są m.in. bardzo dziś poszukiwane odmiany takie jak Antonówka, Kosztela, czy Grafsztynek Prawdziwy. Ówczesne ogrody były często bardzo duże, znajdowały się w nich nie tylko drzewa, ale również krzewy owocowe. Dużo miejsca zajmowały też rośliny ozdobne. Kwitnące krzewy, rabaty bylinowe, różane i nasadzenia roślin jednorocznych planowano z dużym rozmachem. Ogród wiejski był typowym ogrodem użytkowo-ozdobnym. Latem tonął w kwiatach i pachniał ziołami, zimą dawał pożywienie, dzięki przechowywanym w tradycyjnych ziemnych piwniczkach warzywom i owocom. Półki domowych spiżarń uginały się pod ciężarem przetworów. Samodzielnie wyhodowane i przetworzone produkty były często sprzedawane na miejskich targach lub wymieniane na inne towary.

Z czasem zaczęto importować z całego świata nowe gatunki i odmiany roślin, ogrody zaczęły więc nieco zmieniać swój wygląd. Jednym z takich gatunków była dalia (georginia).

Po II wojnie światowej ludzie zaczęli masowo przenosić się do miast, a duże wiejskie ogrody zaczęły podupadać, najczęściej z powodu braku rąk do pracy. Przydomowy ogród znów zaczął się zmieniać. Uprawy i małe hodowle zwierząt stawały się coraz mniej opłacalne, rezygnowano więc stopniowo z łąk, sadów i dużych ogrodów warzywnych. Ogród wiejski stał się z czasem ogrodem prawie wyłącznie ozdobnym, drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa uprawiano w nim na dużo mniejszą skalę, wyłącznie na własny użytek. Stale napływające do Polski nowe gatunki i odmiany roślin, często dość egzotyczne i nietypowe dla naszego krajobrazu, pojawiały się w ogrodach coraz częściej. Za przykład może służyć znany wszystkim żywotnik (pospolicie zwany tują), który na dobre zdominował przydomowe ogrody.

Dziś coraz więcej ludzi decyduje się na budowę lub kupno domu w pobliżu miasta, a przydomowy ogród, nierzadko całkiem spory, jest dla każdego oczywistością. Jak grzyby po deszczu powstają firmy oferujące profesjonalne projekty, wykonanie i pielęgnację ogrodów. Coraz więcej amatorów znajduje również ogrodnictwo. Do łask wracają tradycyjne, uprawiane kiedyś w wiejskich ogrodach kwiaty, takie jak łubin, malwy, czy mieczyki. Sklepy ogrodnicze oferują dziś sprzęt pozwalający na samodzielne wykonanie w ogrodzie niemal wszystkich prac. Chyba jeszcze nigdy ogrodnictwo, jako hobby, nie cieszyło się w Polsce tak dużym powodzeniem. Różnorodność stale pojawiających się na rynku nowych odmian sprawia, że każdy ogrodnik może stworzyć sobie w ogrodzie mały prywatny raj.

Data dodania produktu: 08 maj 2009.