Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
najpiękniejsze kwiaty letnie katalog roślin i poradnik
najpiękniejsze kwiaty letnie katalog roślin i poradnik
Katalog letnich kwiatów jednorocznych i dwuletnich oraz poradnik w jednym

 

Autor: Ewa i Mariusz Chojnowscy
Tytuł: najpiękniejsze kwiaty letnie katalog roślin i poradnik
Rok wydania: 2007
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde laminowane okładki
Format: 210x260 mm
Ilość stron: 280
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7073-554-8
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO
 
  • Opis
  • Spis treści
 

NAJPIĘKNIEJSZE KWIATY LETNIE KATALOG ROŚLIN I PORADNIK

Katalog letnich kwiatów jednorocznych i dwuletnich oraz poradnik w jednym.

Czy wiesz:
• jakie kwiaty letnie wybrać do ogrodu, na taras lub balkon?
• jakie piękne odmiany są dostępne na rynku?
• z których kwiatów letnich można tworzyć bukiety do wazonu?

Trudno wyobrazić sobie ogród bez maków, chabrów, niezapominajek, goździków, malw, dziewanny, nasturcji, ostróżki czy wielobarwnej cynii. W katalogu znajdziesz praktyczne informacje, jak dobierać i uprawiać kwiaty letnie.

Dowiesz się, które gatunki nadają się do ogrodu słonecznego, które do cienistego, z których stworzysz dywan w ogrodzie, szpaler lub obwódkę, a które najlepiej prezentują się w grupach czy samotnie na trawniku.

Szczegółowy opis każdej rośliny zilustrowany jest fotografią.

Kwiaty letnie mają niemal wszechstronne zastosowanie. Można je sadzić na kwietnikach i rabatach, pięknie się prezentują w różnorodnych pojemnikach stojących i wiszących, nadają się do wazonu. Dziś trudno sobie wyobrazić nasz krajobraz bez pięknych w swej prostocie polnych maków i chabrów, niezapominajek, pachnących goździków brodatych, dumnych malw, bez dziewanny, nasturcji, ostróżki czy wielobarwnych cynii.

EWA CHOJNOWSKA - absolwentka Wydz. Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Lublinie, obecnie pracownik działu roślin ozdobnych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Autorka wielu artykułów i książek o roślinach ozdobnych.

MARIUSZ CHOJNOWSKI - absolwent Wydz. Ogrodniczego AR w Lublinie. Wieloletni pracownik działu nasiennictwa roślin ozdobnych ISiK w Skierniewicach. Autor wielu artykułów popularnonaukowych z zakresu uprawy roślin ozdobnych.

 
Celem tej książki jest przedstawienie najpiękniejszych kwiatów letnich, czyli ozdobnych roślin sezonowych, w tym nie tylko gatunków o efektownych kwiatach, lecz również mających dekoracyjne liście, a niekiedy nawet owoce. Rośliny zaliczane do tej grupy to gatunki jednoroczne, dwuletnie, a także wieloletnie, które trzeba zimą przechować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Mają one niemal wszechstronne za- stosowanie. Można je sadzić na kwietnikach i rabatach, pięknie się prezentują w różnorodnych pojemnikach stojących i wiszących, a po- nadto kwiaty wielu z nich nadają się do wazonu. Poszczególne gatunki doskonale pasują do ogrodu skalnego, nad wodę czy do założeń naturalistycznych.

We wstępnej części książki opisano zasady uprawy roślin, ich pielęgnowanie oraz sposoby rozmnażania. Przedstawiono także przykłady wy- korzystania gatunków sezonowych zarówno w zestawieniach jednorodnych, jak też w kompozycjach z innymi grupami roślin. Coraz częściej kwiaty towarzyszą bowiem popularnym dziś iglakom, krzewom liściastym, bylinom i ozdobnym roślinom cebulowym. Efektownie prezentują się też posadzone z roślinami użytkowymi i różnymi ziołami.

Niektóre rośliny sezonowe są znane i uprawiane od dawna, inne zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. Nasze stare ogrody dworskie, parki przypałacowe czy wiejskie zagrody zachwycały bogactwem kwiatów, Większość gatunków uważanych dziś za kwiaty typowo polskie pochodzi jednak z różnych obszarów naszego globu. Zadomowiły się na dobre nie tylko u nas w ogrodach, również zdziczały, spotykamy je więc na łąkach, leśnych polanach, przydrożach czy w starych parkach, Warto wspomnieć choćby o pięknych w swej prostocie polnych makach i chabrach, porastających wilgotne rowy delikatnych niezapominajkach oraz o pachnących, pełnych wdzięku goździkach brodatych. Dziś trudno sobie wyobrazić nasz krajobraz bez dumnej malwy, dziewanny, nasturcji, ostróżki czy cynii.

W pogoni za coraz nowszymi, ciekawszymi formami często zapominamy o starych, ale sprawdzonych i cennych gatunkach. Hodowla roślin jednorocznych rozwija się obecnie niezwykle dynamicznie, nowe odmiany pojawiają się na rynku na dwa - trzy lata i są wypierane przez nowsze i ciekawsze. W sprzedaży są nowe gatunki dotychczas nie spotykane w uprawie, Z tego względu za- mieszczono w książce zarówno wiadomości na temat gatunków starych, sadzonych od lat w ogrodach,jak i tych nowych, dopiero wprowadzanych. Pominięto tutaj opisy odmian, których setki corocznie są umieszczane w katalogach producentów. Te najczęściej występujące w uprawie znalazły się no fotografiach przy opisach gatunków.

Wybierając rośliny do swojego ogrodu, bierzmy pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale także rolę, jaką mają w nim spełniać. Niezwykle ważnym kryterium są również wymagania klimatyczne i glebowe poszczególnych gatunków, Rośliny posadzone na nieodpowiednim stanowisku nigdy bowiem nie osiągną w pełni swoich walorów dekoracyjnych.

 

Data dodania produktu: 20 kwiecie 2010.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

cuda z papieru kwiaty, ozdoby stołu, lampy, wazony, kartki, dekoracje okien
cuda z papieru kwiaty, ozdoby stołu, lampy, wazony, kartki, dekoracje okien