Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
mozaiki
mozaiki
Potrzeba trochę cierpliwości i odrobiny fantazji

 

Autor: Peter Massey, Alison Slater
Tytuł: mozaiki
Tytuł oryginału: Beginner"s Guide to Mosaic
Tłumaczenie: Katarzyna Gwiazda
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 205x260 mm
Ilość stron: 48
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7243-656-6
Wydawnictwo: RM
 
  • Opis
  • Spis treści
 

MOZAIKI

Opisane w książce ozdoby, m.in. dekoracyjne panele, kolorowa doniczka, zegar zdobiony złotymi koralikami, blat stołu przypominający kilim, powstały z setek małych kawałeczków szklanych i ceramicznych płytek, kamieni i muszli. Układanie mozaiki wcale nie musi być trudne. Potrzeba do tego łatwo dostępnych narzędzi, trochę cierpliwości i odrobiny fantazji.

W książce znajdziesz: informacje na temat narzędzi i materiałów niezbędnych do pracy, instrukcje dotyczące podstawowych metod układania mozaik, szczegółowe opisy wykonania ozdób oraz kolorowe zdjęcia przedstawiające poszczególne etapy prac i gotowe dekoracje.

Peter Massey i Alison Slater - artysta i projektantka – to para zawodowców, właścicieli firmy Zantium. Specjalizują się w produkcji mozaik na zamówienie, prowadzą również kursy w szkołach sztuk pięknych w całej Wielkiej Brytanii. Peter i Alison mają duże doświadczenie w ilustrowaniu i obróbce tekstyliów, co bardzo ułatwia im tworzenie oryginalnych wzorów i wykorzystywanie w twórczości różnorodnej symboliki. Wiele podróżowali, aby poznać różne style i historię mozaiki oraz szukać inspiracji dla własnych dzieł. Peter i Alison mieszkają w Derbyshire. Ich prace pojawiały się w wielu publikacjach i programach telewizyjnych.

Mozaika to jeden z najstarszych i najbardziej twórczych sposobów ozdabiania powierzchni. Sam termin „mozaika" odnosi się do tworzenia większej całości z wielu małych, różnorodnych elementów.

Historia mozaiki ma swój początek około 5000 lat temu w Mezopotamii: układano tam wzory z kolorowych kołków, połączonych zaprawą murarską. Przez tysiąclecia kolejne pokolenia z różnych kręgów kulturowych udoskonalały technikę i sięgały po nowe materiały. Mozaika okazała się nie tylko estetycznym, ale i funkcjonalnym wynalazkiem. Jest bardzo trwała, a jej kolory nie blakną. Dowodem na to jest wiele ozdób mozaikowych zachowanych w niemal niezmienionym stanie od czasów antycznych. Pierwsze mozaiki starożytnych Greków składały się z małych kamyków; większość z nich przedstawiała bogów. W starożytnym Rzymie ten typ sztuki zdobniczej rozwijał się bardzo dynamicznie. Ze szkła i kamienia wycinano małe kwadratowe płytki, zwane tesseroe. W tym czasie pojawiły się nowe rodzaje wzorów i style, które przetrwały do dziś. Rzymskie mozaiki byty bardzo realistyczne i szczegółowe. Dzięki przedstawionym na nich scenom, np. walk gladiatorów, możemy dziś wyobrazić sobie życie codzienne w tamtych czasach.

W czasach rozpadu Cesarstwa Rzymskiego na Wschodnie i Zachodnie sztukę układania mozaik opanowano do perfekcji. Szklane płytki, nazywane smalts, układano niemal wszędzie. Znacznie poszerzyła się paleta kolorów, a duże zużycie złota dowodzi potęgi i bogactwa władców bizantyjskich. Ale i państwo zachodniorzymskie mogło się poszczycić pięknymi mozaikami. Jedne z najciekawszych można do dziś oglądać we włoskiej Rawennie, dawnej stolicy cesarstwa.

Również w średniowieczu obrazy układane z płytek cieszyły się sporą popularnością. Dowody na to znajdują się m.in. w Wenecji - niemal całe wnętrze katedry św. Marka pokryte jest mozaikami. W XVIII wieku mozaiki bardzo często odtwarzały znane sceny z obrazów olejnych. Powstało wtedy m.in. wiele kopii dzieł Rafaela. Miniaturowymi mozaikami ozdabiano również przedmioty codziennego użytku – tabakierki, szkatułki na biżuterię, a nawet szyldy sklepów. Prawdziwy renesans mozaiki nastąpił jednak w okresie secesji. Budynki użyteczności publicznej z tamtych czasów - dworce kolejowe, teatry i sklepy - ozdobione są abstrakcyjnymi i roślinnymi motywami ułożonymi z kafelków, W Barcelonie kolorowe ceramiczne mozaiki, znane jako trencadis, pokrywają elewacje budynków i powierzchnie posągów. Technikę tę rozstawili artyści doby modernizmu, w tym Anion io Gaudi.

Również dzisiaj mozaiki można spotkać na każdym kroku. Artyści dwudziestowieczni ozdabiali nimi lotniska, pływalnie, szpitale oraz domy prywatne. Materiały do tworzenia mozaiki są powszechnie dostępne i niezbyt drogie, co sprawia, że w tej dziedzinie mogą spróbować sit także amatorzy. Możliwości są ogromne - od niewielkich, ale skomplikowanych wzorów, po ogromne połacie kafelków układanych na ścianach lub podłogach. Odporność płytek na warunki atmosferyczne sprawia, że mozaiki można układać również na zewnątrz.

Dzięki tej książce poznasz techniki pracy charakterystyczne dla mozaiki. Na kolorowych fotografiach pokazano kolejne etapy wykonania ośmiu ciekawych wzorów. Możesz zacząć od prostej oprawy lustra, a potem przejść do coraz bardziej skomplikowanych układów. Gdy już opanujesz podstawowe techniki, możesz rozrysowywać własne projekty na podstawie przykładów zamieszczonych w tej książce. Nie bój się eksperymentować - nawet najprostsze wzory po odpowiednim zafugowaniu i wypolerowaniu mogą wyglądać efektownie. Tworzenie mozaiki jest dość czasochłonne, ale rezultat rekompensuje wysiłki.

Data dodania produktu: 17 kwiecie 2009.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

cuda z papieru kwiaty, ozdoby stołu, lampy, wazony, kartki, dekoracje okien
cuda z papieru kwiaty, ozdoby stołu, lampy, wazony, kartki, dekoracje okien
domowe wędzenie ryb
domowe wędzenie ryb
koraliki wzory ozdób do samodzielnego wykonania
koraliki wzory ozdób do samodzielnego wykonania
garncarstwo sztuka pięciu żywiołów
garncarstwo sztuka pięciu żywiołów
kolor 500 trików
kolor 500 trików
dekoracyjne składanie serwetek
dekoracyjne składanie serwetek