Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
12 miesięcy w ogrodzie - porady eksperta
12 miesięcy w ogrodzie - porady eksperta
Plan prac ogrodniczych na 12 miesięcy kalendarz działkowca na cały rok

 

Autor: Jerzy Woźniak
Tytuł: 12 miesięcy w ogrodzie - porady eksperta
Rok wydania: 2012
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 165x210 mm
Ilość stron: 152
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN: 978-83-7670-448-7
Wydawnictwo: Buchmann
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Ten poradnik pisałem z myślą, że będzie pomocny Czytelnikom w organizacji pracy przy pielęgnacji ogrodu. Wiele czynności ogrodniczych powinno być podjętych w ściśle określonym terminie - wykonane później lub wcześniej nie tylko niewiele dają, ale mogą nawet zaszkodzić. Stąd potrzeba korzystania z kalendarium. Zdaję sobie jednak sprawę, że napisanie takiego kalendarium jest w naszych warunkach klimatycznych bardzo trudne ze względu na niestabilną i bardzo zmienną pogodę.


Czynności opisane w książce odnoszą się nie tyle do konkretnego miesiąca, ile do pogody i fazy rozwoju roślin. Nasz kapryśny klimat nie pozwala na ścisłe dopasowanie wielu czynności do danego miesiąca. Na przykład w listopadzie może być stale do plus 15°C i wówczas można jeszcze wykonać wiele prac w ogrodzie, takich jak te opisane w październiku. Może też być nawet kilkanaście stopni mrozu i wtedy, podobnie jak w końcu grudnia czy w styczniu, prace w ogrodzie ograniczamy do minimum. Korzystając więc z planu, nie trzymajcie się sztywno podanych dat, ale dostosujcie je do panującej pogody. Zawsze starajcie się, aby opisane tu czynności były przeprowadzone starannie i z uwzględnieniem fazy rozwoju roślin. Na przykład, jeśli jesień jest bardzo ciepła, nie okrywajcie roślin w początkach października, lecz poczekajcie na pierwsze niewielkie mrozy - mogą nadejść w końcu tego miesiąca lub nawet w połowie grudnia, a okrywanie roślin przy dodatnich temperaturach jest nie tylko niepotrzebne, ale też źle wpływa na ich zimowanie.


Kończąc, mam nadzieję, że choć po części zawarte tu rady pomogą Wam w naszych zabieganych czasach na prawidłową pielęgnację ogrodu, który dzięki temu będzie jeszcze piękniejszy, a praca w nim i odpoczynek dadzą Wam jeszcze więcej zadowolenia.

Data dodania produktu: 09 marzec 2013.