Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
12 miesięcy w ogrodzie
12 miesięcy w ogrodzie
Podział książki na miesiące

 

Autor: Paul Gerhard Wilhelm, Edgar Wilhelm
Tytuł: 12 miesięcy w ogrodzie
Tytuł oryginału: 12 MONATEN IM GARTEN
Tłumaczenie: Monika Faryna-Lubecka, Barbara Zych
Rok wydania: 2005
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 215x265 mm
Ilość stron: 404
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-7404-178-1
Wydawnictwo: KDC
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Gatunki roślin - Uprawa - Pielęgnacja

 

12 MIESIĘCY W OGRODZIE książka tworzona rodzinnie przez lata.


Autorem pierwszego wydania był senior Wilhelm, obecne - 23. wydanie -jest dziełem syna i wnuka. Księga „12 miesięcy w ogrodzie" zawiera doświadczenia pokoleń ogrodników, a jednocześnie omawia najnowocześniejsze metody uprawy oraz pielęgnacji warzyw i owoców.

 

Podział treści książki na miesiące, a w nich na określone działy tematyczne pozwala na przyjrzenie się sezonowym hitom wśród roślin i ułatwia zaplanowanie obowiązkowych prac i metod ich wykonania.

 

Ogród to nie tylko miejsce pracy, ale i wypoczynku. Autorzy przedstawiają sprawdzone pomysły na kącik rekreacyjny dla dorosłych i dla dzieci, projekt założenia oczka wodnego, a nawet sugestie, jakie meble ogrodowe warto postawić na tarasie.

 

Kwiaty i rośliny ozdobne

W sadzie

W warzywniku

Indeks nazw botanicznych ważniejszych roślin

Kompendium wiedzy dla ogrodnika-amatora i działkowicza-hobbysty!

 

Nasz okazały, jubileuszowy poradnik dla ogrodników czy działkowców-amatorów zawiera zwięzłe, zrozumiałe i precyzyjne wskazówki, dotyczące „umiarkowanie biologicznych" metod uprawy, które w niewielkim stopniu obciążają środowisko. Nasze własne doświadczenia oraz wiele innych okoliczności doprowadziło do powstania tego właśnie, wypróbowanego w praktyce poradnika.

Podział na miesiące, a w nich na określone działy tematyczne pozwala Czytelnikowi na przyjrzenie się sezonowym „pięknościom" pośród roślin oraz na zdobycie informacji na temat przypadających w tym okresie prac i metod ich wykonania. Duży nacisk położyliśmy na sprawy najistotniejsze, tak aby radość i sukces z pracy w ogrodzie nie były przyćmione bez- czynnością albo przeciwnie, nadmiernym wysiłkiem.

Zakres tematyczny jest podzielony rutynowo w każdym miesiącu i określany poprzez śródtytuł.

Zagadnienia ogólne. Pod hasłem „Ogólne" znajdziecie podstawowe informacje o uprawie i pielęgnacji ziemi, na temat odpowiednich narzędzi, materiałów i sprzętu, o oszczędnych metodach nawadniania, substancjach odżywczych, próchnicy, nawozach, sposobach kompostowania i korzystnym dla ogrodu wykorzystaniu odpadków, o ochronie ptaków i obronie przed nimi, o stworzeniach pożytecznych i szkodnikach, o chorobach roślin, o zintegrowanej ochronie roślin, o ekstraktach (wyciągach) z ziół, niszczeniu chwastów i jeszcze o paru innych kwestiach.

Kwiaty i rośliny ozdobne. W tym podrozdziale przedstawimy wszystkie te rośliny, które w najróżniejszy sposób mogą upiększyć Wasz ogród, tworząc kwitnące oazy w ciągu całego roku. Chodzi tu głównie o kwitnące krzewy, drzewa iglaste i liściaste, rośliny pnące (pnącza), byliny rabatowe i dzikie, rośliny bulwiaste i cebulowe, rośliny wodne i bagienne, paprocie, trawy, kwiaty jedno- i dwuletnie oraz rośliny doniczkowe, rośliny w pojemnikach i na balkonie w skrzynkach. Od
kwietnia do października nasze byliny są przedstawione w tabelach, w zależności od pory kwitnienia, natomiast pomiędzy miesiącami krzewy kwitnące. Tabele ułatwiają dobór roślin, nawet do naturalnych, mało pracochłonnych upraw oraz zawierają również cenne wskazówki, dotyczące pielęgnacji oraz zakładania stanowisk. Rośliny w tabelach uporządkowane są według nazw łacińskich.

Swoistą grupę stanowią również wszelkiego rodzaju żywopłoty. Precyzyjnie opisujemy szczególne wymagania róż i rododendronów oraz korzystne dla nich sąsiedztwo. Nie omijamy również specyficznych wymogów i problemów, związanych z pielęgnacją trawy i trawnika.

W sadzie. „W sadzie" prezentujemy warunki konieczne do wyhodowania owoców wysokiej jakości. Przedstawiamy tradycyjne i nowsze odmiany różnych owoców, korzystne formy drzew, sposoby cięcia i formowania korony podłoża oraz wskazówki dotyczące sadzenia czy też pielęgnacji gleby i jej nawadniania. Jeśli chodzi o nawożenie i ochronę roślin odwołujemy się do najnowszego stanu wiedzy. Przycinanie drzew owocowych, opierające się na prawidłach wzrostu objaśniamy przy pomocy zarówno tekstu, jak i ilustracji, a przede wszystkim korzystając z licznych rysunków poglądowych. W opisach odmian roślin zawarliśmy proporcjonalnie ich zalety i słabości.

W warzywniku.  „W warzywniku" największy nacisk kładziemy na całoroczne zbiory świeżych owoców i ziół. W tym celu przedstawiamy tradycyjne i nowsze odmiany, najkorzystniejsze pory wysiewu i sadzenia oraz nowoczesne metody, stymulujące siew i uprawę.

„Tabela upraw: od siewu do zbioru (w Styczniu)" zawiera najważniejsze dane dotyczące uprawy łącznie ze średnim zapotrzebowaniem na substancje odżywcze. Nie bez przyczyny doradzamy Wam zmniejszenie ilości azotanów w uprawach i zbiorach.

Kiedy nowe wydanie sprawdzonego przez wiele lat poradnika powstaje jako efekt pożytecznego dialogu między ojcem a synem, to ma to tę zaletę, że z jednej strony jest miejsce na tradycję, zaś z drugiej — uwzględnia się odmienny, nowocześniejszy sposób postrzegania otaczającego nas środowiska. Wielu ogrodnikom-amatorom i działkowiczom często brakuje wiedzy na temat naturalnych, „łagodnych rozwiązań", tym bardziej więc chcemy ukazać naturalne procesy zachodzące w naturze i odpowiednie metody jej wspierania.

Data dodania produktu: 07 lipiec 2006.