Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
makramy sploty i węzły
makramy sploty i węzły
Pomysły na niepowtarzalne frędzle, koronki, wykończenia

 

Autor: Rosalba Niccoli, Marcella De Ferrari
Tytuł: makramy sploty i węzły
Tytuł oryginału: PIZZO MACRAME
Tłumaczenie: Dorota Mierzejewska
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 205x260 mm
Ilość stron: 64
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7243-632-0
Wydawnictwo: RM
 
  • Opis
  • Spis treści
 

MAKRAMY SPLOTY I WĘZŁY

Pomysły na niepowtarzalne frędzle, koronki, wykończenia.

Makrama to sztuka tworzenia dekoracyjnych frędzli i koronek jedynie poprzez odpowiednie splatanie węzłów. W koronkarstwie tym formy geometryczne przeplatają się, tworząc kolumienki, groszki, sieci, kwiaty i sylwetki zwierząt, dając powierzchnię płaską, ale nie gładką. Dzieje się tak dzięki rytmicznej powtarzalności wypełnień i pustych oczek, a każda zmiana oświetlenia uwypukla raz jeden szczegół koronki, raz drugi.

W książce znajdziesz:
porady dotyczące wyboru nici i tkanin niezbędnych do pracy,
informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu,
instrukcje wiązania podstawowych węzłów,
opisy wykonania koronek z zastosowaniem różnych ściegów,
pomysły na niecodzienne zestawy koronek.

Makrama to sztuka tworzenia frędzli i koronek dekoracyjnych jedynie przez odpowiednie splatanie węzłów. Jest blisko spokrewniona z tkactwem, ponieważ najprostszą metodą zakończenia osnowy były właśnie frędzle, zawiązane techniką mniej lub bardziej wyszukaną - miały w sposób dekoracyjny umocnić wątek nici. Nie potrafimy ustalić miejsca ani dokładnej daty powstania makramy, ale z całą pewnością termin ma arabskie korzenie i pochodzi od słowa mahramatun (chustka) lub od migramah (ręcznik bądź chusta na głowę). Makrama dotarła do Genui w średniowieczu, przywieziona przez marynarzy, którzy długie bezczynne godziny na żaglowcach spędzali na tkaniu pasków lub ozdób do toreb. Możliwe jest również, że dotarła do Europy dzięki krzyżowcom wracającym z Ziemi Świętej. W każdym razie rozprzestrzeniła się szybko w klasztorach całej Italii, choć to kobiety liguryjskie pozostały prawdziwymi mistrzyniami tej sztuki, wykorzystywanej do ozdabiania bielizny domowej (w dawnym języku genueńskim ręcznik nazywany był makramą), do upiększania posagu panien młodych czy wyprawki dla rodzących, do wystroju kościołów.

W koronkarstwie makramowym formy geometryczne przeplatają się, tworząc kolumienki, groszki, sieci, kwiaty i stylizowane zwierzęta o nieporównywalnym pięknie, dając powierzchnię płaską, ale jednocześnie wcale nie gładką, gdzie każda zmiana oświetlenia uwypukla raz jeden szczegół, raz inny, w rytmicznej powtarzalności wypełnień i pustek. W ciągu wieków koronka wzbogaciła się dzięki zdolnościom oraz fantazji twórczyń, pozostając jednak ciągle wierna podstawowym motywom. Cechą wyróżniającą twórczość makramową jest także jej typowo żeński charakter, stanowiący dowód kobiecej wytrwałości i cierpliwości.

Data dodania produktu: 17 kwiecie 2009.