Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
kujawskie skrzynie malowane
kujawskie skrzynie malowane
Najbardziej ozdobne w Polsce

 

Autor: Iwona Święch
Tytuł: kujawskie skrzynie malowane
Rok wydania: 1990
Miejsce wydania: Włocławek
Oprawa: miękka
Format: 200x210 mm
Ilość stron: 48
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN -
Wydawnictwo: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Literatura etnograficzna dotycząca Kujaw jest bardzo niejednolita. Przedmiotem zainteresowania większości badaczy tego regionu były kultura społeczna i duchowa, a w niewielkim tylko stopniu kultura materialna. Pod tym względem region ten należy z pewnością do bardziej zaniedbanych. Nieliczne wzmianki o meblarstwie ograniczają się do wymienienia sprzętów i podkreślenia barwności skrzyń i kredensów. Trochę miejsca poświęcają meblom kujawskim, a przede wszystkim skrzyniom, prace omawiające w różnym zakresie meblarstwo ludowe w Polsce. Przykłady (rysunki) pól zdobniczych na skrzyniach typowych dla Kujaw podaje Tadeusz Seweryn, jeden z nich podpisując jednakże ,,ornament ze skrzyni kaliskiej". Kilka zdań poświęca skrzyni kujawskiej Józef Grabowski charakteryzując ich kolorystykę i charakter ornamentu. Nieco więcej informacji znaleźć można w pracach Romana Reinfussa, który zwraca także uwagę na dekoracje plastyczne w skrzyniach kujawskich i ich szeroki zasięg.


Największą ilość skrzyń z terenu Kujaw posiadają w swoich zbiorach Muzeum Etnograficzne w Toruniu (41 obiektów) oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (30 obiektów). Najliczniej reprezentowane są Kujawy Leśne i Polne, a szczególnie okolice Kowala, Lubrańca, Izbicy Kujawskiej, oraz na Kujawach Polnych w trójkącie Radziejów - Brześć Kuj. - Aleksandrów Kuj. Nieliczne okazy pochodzą z okolic Kruszwicy oraz z pasa wzdłuż Wisły od Dobiegniewa po Ciechocinek.


Przedstawiona poniżej analiza konstrukcji, architektury i polichromii skrzyń kujawskich dokonana została przede wszystkim na podstawie tych ponad 70 skrzyń znajdujących się w zbiorach obu muzeów. Informacje dotyczące ośrodków i technik produkcji pochodzą z badań terenowych autorki uzupełnionych wywiadami z lat czterdziestych, które prowadziła i zechciała mi łaskawie udostępnić prof. Maria Znamierowska-Prufferowa.

Data dodania produktu: 09 czerwiec 2006.