Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
kuchnia polska potrawy regionalne
kuchnia polska potrawy regionalne
Ponad 1000 sprawdzonych przepisów na potrawy z różnych stron Polski!

 

Autor: Hanna Szymanderska
Tytuł: kuchnia polska potrawy regionalne
Rok wydania: 2010
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękkie laminowane okładki
Format: 215x275 mm
Ilość stron: 608
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-247-1860-3
Wydawnictwo: Świat Książki
 
  • Opis
  • Spis treści
 

KUCHNIA POLSKA POTRAWY REGIONALNE

Ponad 1000 sprawdzonych przepisów na potrawy z różnych stron Polski!

Ponad 1000 sprawdzonych przepisów! Kuchnia kaszubska, warmińska, śląska, kresowa czy kujawska. Prezentujemy przepisy wykorzystywane od pokoleń i zupełnie nowe, inspirowane lokalnymi specjałami, opracowane przez gospodynie z różnych stron Polski. Autorka zbierała je przez wiele lat, jeżdżąc na liczne festyny folklorystyczne i konkursy kulinarne. Przejrzysty podział książki na regiony pomoże przygotować ucztę góralską lub mazurską.

Świąteczne przygotowania zacznij od tej książki!

W świąteczny czas chcesz przywołać smaki dzieciństwa? Gościsz rodzinę z innych stron Polski albo znajomych, których dawno nie było w kraju? A może chcesz, by dzieci poznały polskie specjały, których można spróbować tylko w domu? Jednym zdaniem: potrzebujesz tej książki!

Kuchnia kaszubska, warmińska, śląska, kresowa czy kujawska dostarczają rozmaitych przepisów na znane i lubiane potrawy: znajdziemy tu golonkę po pomorsku i po poznańsku, karpia po śląsku i po żydowsku, pierogi kaszubskie i ruskie. Piękne, kolorowe zdjęcia przedstawiają potrawy przygotowane dokładnie według przepisów z tej książki.

Hanna Szymanderska nie planowała kariery "piszącej kucharki". Zawodowo zajmowała się handlem zagranicznym, a tajniki gotowania zaczęła zgłębiać już po zamążpójściu. Pierwszą książkę napisała w 1974 r. Niewinny tytuł „200 potraw z warzyw” nie uśpił czujności cenzury. Książkę dopuszczono do druku dopiero w 1979 r., po licznych przeróbkach i wykreśleniu wszystkich niedostępnych na rynku produktów. To właśnie z tej publikacji usunięto szynkę, a nawet śledzie, zastępując wymienione rarytasy poczciwą mortadelą. Niezbyt przyjemne doświadczenie na długo zniechęciło Hannę Szymanderską do rynku wydawniczego, ale powrót do pisania wymusiło życie, gdy w 1982 r. z mężem stracili pracę. Wtedy zaczęła pisać na zamówienie felietony kulinarne, a dalej było już „z górki”. Najpierw „Polska Wigilia” (1988) oraz „Polska Wielkanoc” (1990), przy których ostatecznie wypracowała własny sposób opowiadania o kulinariach. Nie koncentruje się jak czyni większość autorów na przepisach i opisie produktów. Ważnym elementami jej publikacji kulinarnych są historia, tradycja i kultura jedzenia, anegdoty i ciekawostki etnograficzne oraz mnóstwo informacji ze źródeł często zapomnianych, a nawet mało dostępnych. Po teoretycznym następuje etap empiryczny. Szymanderska gotuje, testuje przyszykowane potrawy (w roli królika doświadczalnego występuje zazwyczaj mąż), czasem zmienia przepisy - zapewnia, że każdy z nich został przez nią sprawdzony. W ciągu 25 lat opublikowała ponad 30 książek książek, których łączny nakład osiągnął kilka milionów egzemplarzy. Na szczególną uwagę zasługują cztery książki kulinarne: „Smakosz warszawski. Potrawy dawne i nowe”, „Sekret kucharski, czyli co jadano w Soplicowie” oraz „Kuchnia stara jak świat”. Najnowszym dziełem Hanny Szymanderskiej jest monumentalna „Kuchnia polska. Potrawy regionalne”, stanowiąca swoiste kompendium naszych tradycji kulinarnych. Mistrzyni kuchni współpracuje lub współpracowała m.in. z „Poradnikiem Domowym", „Kobietą i życiem” oraz „Moim gotowaniem”, a ostatnie publikacje książkowe wydaje w Świecie Książki.

WSPÓŁCZESNA KUCHNIA POLSKA, jak zresztą cała kuchnia europejska, to efekt procesów zachodzących na przestrzeni wielu wieków, kiedy to nieustannie mieszały się obce wpływy, powstawały coraz bardziej wyrafinowane kuchnie regionalne, oparte na rodzimych produktach. Bez wątpienia dzieje tego przenikania się kuchni regionalnych czy narodowych to jedno z najciekawszych źródeł wiedzy umożliwiającej badanie kultury i historii politycznej kraju. Początków rozwoju sztuki kulinarnej w Polsce, podobnie jak w całej współczesnej Europie, należy upatrywać w XVI wieku. Odkrycia geograficzne końca XV wieku spowodowały przełom w mentalności Europejczyków - odrzucono ascezę, zaczęto dbać o przyjemności życia codziennego, dostrzegać uroki świata, a handel stał się potęgą. Szesnastowieczna Polska była już krajem ogromnym terytorialnie, zamożnym, o wysokim poziomie kultury. I wtedy właśnie zaczęła się zarysowywać dwoistość polskiej kuchni, a niewątpliwie ogromny wpływ wywarł na to przyjazd w 1 518 roku królowej Bony. Rozpoczęty wtedy dialog między zwolennikami kuchni tradycyjnej i nowomodnej toczył się jeszcze przez następne stulecia. Ślady tego odnajdujemy w dziełach literackich Słoty, Reja, Potockiego czy Jeżowskiego. Wtedy to też szlachta polska, głosząca się potomkami starożytnego plemienia Sarmatów, wytworzyła swoisty styl życia, a „(...) głównymi cechami szlachcica odziedziczonymi po sarmackich przodkach miały być: prawość, bystrość umysłu i męstwo (...). Sarmata oznaczał szlachcica wiernego tradycji, przestrzegającego dawnych obyczajów" (Popularna encyklopedia staropolska, 1998). Dotyczyło to także kuchni. Jak pisał w 1 830 roku w swoich Domach i dworach Łukasz Gołębiowski, w okresie, kiedy słowo sarmata brzmiało dumnie: „Kraju całego były potrawy: barszcz, krupnik, rosół, kapuśniak, grochówka, piwo ze śmietaną, zupa migdałowa, kiełbasa, sztuka mięsa, flaki, bigos hultajski, zrazy z kaszą, kiszki, pierogi leniwe, naleśniki, hrecuszki [bliny z gryczanej kaszy], pączki, jajecznica, nogi na zimno [galaretka z nóżek], wędzonki, pieczeń huzarska, szczupak na żółto [z szafranem], karp z miodownikiem [w szarym sosie], (....) chołodziec, wereszczaka [kiełbasa w sosie cebulowym], boćwinka, półgąski, kołduny, (...) knysze, pierogi, żur".

Powszechnie znana ksenofobia Sarmatów nie uchroniła jednak kuchni polskiej od cudzoziemskich rarytasów. Przenikały one przede wszystkim na dwory królewskie i magnackie, a stamtąd także do dworków szlacheckich. Na przestrzeni wieków, w zależności od najróżniejszych zawirowań politycznych, odnotowywano wpływy włoskie, niemieckie, orientalne, francuskie, żydowskie, rosyjskie, węgierskie, czeskie czy angielskie. Każde z nich, zyskując chwilową przewagę, wkrótce stapiały się z poprzednimi.

WPŁYWY WŁOSKIE - kuchnię włoską poznano w Polsce już w średniowieczu: w XII i XIII wieku dzięki klasztorom, a w następnych dwóch stuleciach umożliwiły to liczne kontakty z włoskimi domami handlowymi. Wiek XVI to czasy królowej Bony, czyli panowanie nie tylko jej dworu, ale także - a może przede wszystkim - jej kucharzy. I wreszcie XVII wiek - istny najazd włoskich kupców handlujących z Krakowem, Warszawą, Lwowem i Gdańskiem.

Pod wpływem kuchni włoskiej złagodzono smak niektórych staropolskich potraw, zawiesiste sosy zaczęto zastępować lżejszymi, a staropolski jadłospis wzbogacono większą ilością warzyw i przypraw. To Włosi także, obok Szwajcarów, stworzyli podstawy cukiernictwa polskiego.

WPŁYWY ORIENTU - mówić o nich można już od czasów średniowiecza, chociaż najsilniejsze były w XVI i XVII wieku, a widoczne bez wątpienia są do dziś. Wszystko to za sprawą Ormian i Tatarów osiedlających się na wschodnich ziemiach polskich oraz ożywionych kontaktów dyplomatycznych - polskich poselstw jeżdżących na Wschód oraz przybywających do Rzeczypospolitej wysłanników sułtanów, którzy przywozili liczne dary. Większość orientalnych przysmaków docierała do Polski za pośrednictwem kupców ormiańskich. Najpopularniejsze naturalnie były korzenie, nadające potrawom specyficzny smak. „Pieprzno i szafranno moja mościa panno" - wtedy właśnie zrodziło się to powiedzenie. Korzenny zachwyt trwał w Polsce prawie do XIX wieku, a dziś powraca.

Wschód zostawił w polskiej kuchni: grykę, mak, sorbety (mrożone soki owocowe), bakalie, konfitury, czyli owoce smażone w miodzie, nugaty, makagigi (ciastka z miodu, maku, orzechów i migdałów) i chałwę. Zostały także wschodnie sposoby przyrządzania mięsa, takie jak marynowanie i siekanie, oraz szaszłyki, tatar, potrawy mięsne (głównie z baraniny) przygotowywane ze świeżymi i suszonymi owocami lub marynowanymi jarzynami. Spadkiem po Oriencie są także wigilijna zupa migdałowa, kutia, łamańce z makiem i makowce.

Pod koniec XVII wieku mocno korzenna kuchnia została wyparta przez delikatniejszą kuchnię francuską.

WPŁYWY FRANCUSKIE - począwszy już od XVII wieku prawdziwą wyrocznią w dziedzinie sztuki kulinarnej stała się Francja, co znalazło odbicie także w kuchni polskiej, a ułatwiły to powiązania rodzinno-dynastyczne. Niezliczone rzesze dworzan przybyłych z Marią Ludwiką, żoną najpierw Władysława IV Wazy, potem Jana Kazimierza, a także sprowadzone przez nią trzy klasztory zapoczątkowały wielkie wpływy kuchni francuskiej. Za przykładem Francuzów zaczęto zwracać większą uwagę na urozmaicenie jadłospisu, dekorację półmisków, a przede wszystkim na delikatność potraw. Kuchnia polska wzbogaciła się o nowe techniki i metody gotowania i przyrządzania dań. W jadłospisie Sarmatów pojawiły się farsze, pasztety, zapiekanki, buliony, galarety (auszpiki); zaczęto używać nowych przypraw, takich jak trufle, kapary czy sardele (anchois). Pojawiły się też nowe terminy - blanszowanie, faszerowanie, zapiekanie, glazurowanie, panierowanie, szpikowanie, marynowanie.

Rozwijająca się od XIX wieku gastronomia wyprowadziła kuchnię francuską z magnackich rezydencji, a dzięki restauracjom zapanowała na nią powszechna moda; współczesna kuchnia niewiele różni się od tamtej dziewiętnastowiecznej - może tylko w proporcjach jarzyn, owoców i mięsa.

Duży wpływ na kuchnię polską - chociaż raczej na zasadzie „nie siłą kropla drąży skałę, ale częstym padaniem" - miała KUCHNIA ŻYDOWSKA. Trwałym tego śladem są chociażby sposoby przyrządzania gęsi, ryb i śledzi. To dzięki niej mamy w kuchni polskiej chałkę, gęsi pipek (faszerowaną gęsią szyję) czy kapustę z rodzynkami.

W kształtowaniu się współczesnej kuchni polskiej ogromną rolę odegrały też zabory. Polska, podzielona na trzy części, znalazła się w strefach wpływów zupełnie różnych kulturowo zaborców. Polakom udało się wprawdzie zachować tożsamość narodową, ale obce wpływy odbiły się na obyczajowości, w tym także na sposobach przyrządzania potraw.

W Galicji, należącej do monarchii austro-węgierskiej, stanowiącej zlepek różnych narodów, zaborca nie ingerował w obyczaje swych poddanych, dlatego też i kuchnia mogła swobodnie podlegać najróżniejszym wpływom. Tak więc kuchnię kresową z pierogami i konfiturą z róży wzbogaciły papryka i mamałyga. torty wiedeńskie, strudel z jabłkami, węgierski gulasz czy sznycel po wiedeńsku. W efekcie dzisiejsza kuchnia małopolska to prawdziwy miszmasz kuchni węgierskiej, austriackiej i lwowskich przysmaków. Uciskana przez Prusaków i z poświęceniem broniąca polskości Wielkopolska słynęła z klusek na parze -koniecznie z kaczym sosem, a także z doskonałych przetworów. Ale też przejęła wiele z kuchni niemieckiej, jak choćby golonkę, dania jednogarnkowe (eintopfy) oraz ciasta drożdżowe. Najmniej śladów zostawił w polskiej kuchni zabór rosyjski - nienawiść do caratu nie pozwalała przyjmować dań zaborcy, dopiero znacznie później pojawiły się w naszej kuchni bliny, knysze i kulebiaki.

Na współczesny obraz polskiej kuchni składają się też - obok tych znanych od wieków i występujących także w innych kuchniach - rzadko gdzie indziej spotykane składniki, takie jak: marynowane grzyby, żur, kiszone ogórki, kiszona kapusta, dziczyzna, suszone grzyby, owoce leśne, mak, kasze, zsiadłe mleko czy twaróg. Wśród dań zimnego bufetu wielkim powodzeniem we wszystkich regionach cieszą się różnorodnie przygotowywane śledzie - z cebulą, w oliwie, w śmietanie, z grzybami, śliwkami, jabłkiem, pomarańczami, czosnkiem.... Często też solone śledzie lub anchois wykorzystywane są do farszów i sosów. Mimo pewnego ujednolicenia kuchni w całym kraju nadal zachowały się różnice regionalne. I tak na przykład Podhale to przewaga potraw mącznych - bryjki, kluski, placki z mąki, kołacze, a także dania z kapusty, baraniny i te z dodatkiem serów owczych - bryndzy i oscypka. Region śląski to tłuste zupy gotowane na mięsie wołowym, duszone mięsa w sosach, różnorodne dania z królika. W regionie mazur-sko-warmińskim królują ryby, na Podlasiu potrawy z ziemniaków, Małopolska słynie z dań z mąki i kasz, a Wielkopolska z warzyw. We wszystkich regionach występuje wiele odmian zup: grzybowych, kapuśniaków czy rybnych, gotowanych z jednej ryby - karpia, węgorza, lina - lub z różnych gatunków drobnych ryb (ew. odpadów), często z dodatkiem koncentratu pomidorowego i papryki, podawanych najczęściej z zacierkami, kluskami, pasztecikami lub pulpetami rybnymi i kawałkami ryb. Niemal każdy region Polski ma też swoje „jedyne i niepowtarzalne" kartoflanki, grochówki, zupy fasolowe i zupy z suszonych owoców. Od dawna w kuchni prawie każdego regionu Polski nie mogło zabraknąć bigosu, dziczyzny (choćby to był tylko „królik na dziko"), zrazów, naleśników, pierogów, pyz, śledzi i ryb przyrządzanych na tysiące sposobów. Wielu receptur nie da się już dzisiaj przypisać do określonego obszaru, co możliwe było jeszcze sto lat temu. Na kuchnię Podlasia, Lubelszczyzny czy Mazowsza wielki wpływ wywarła kuchnia kresowa - litewska, białoruska; na Małopolską - ukraińska, wiedeńska, węgierska; na Pomorską i Wielkopolską - niemiecka; na Śląską - czeska i niemiecka. Dziś już tylko stare nazwy niekiedy określają pochodzenie potrawy, a przepisy żyją własnym życiem. Tak więc dzisiejsza kuchnia polska to: ruskie pierogi, karp po żydowsku, barszcz ukraiński, chłodnik litewski, ale też karp po śląsku, golonka po poznańsku, flaki po warszawsku czy zupa cebulowa po jędrzejowsku.

DZISIAJ - być może z powodu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - powraca moda na regionalizm. Kilka lat temu powstała Fundacja Fundusz Współpracy AGROLINIA, działająca na rzecz kultywowania lokalnych tradycji i obyczajów i ochrony oryginalnych produktów rolnych, charakterystycznych dla poszczególnych regionów i wytwarzanych w tradycyjny sposób. Doświadczenia krajów Unii dowodzą, że regionalne kuchnie i produkty są ogromną atrakcją turystyczną, dlatego od kilku lat w Polsce organizowane są niezwykle interesujące konkursy pod nazwą „Nasze kulinarne dziedzictwo". Udowadniają one, jak wielkie jest bogactwo, oryginalność i wysoka jakość wielu produktów regionalnych. Doktor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, zapytana podczas jednego z tych konkursów, czy widzi możliwość powrotu na wsiach polskich do tradycji, odpowiedziała:

„Człowiek zachłystuje się nowościami, dopóki one nimi są. Jestem przekonana, że wcześniej czy później wrócimy do natury, a nasz konkurs przybliży nam korzenie i spowoduje przynajmniej zastanowienie się nad nimi. Uważam, że nie mogą być szczęśliwe narody, które nie potwierdzają swojej tożsamości".

Kaszuby i Pomorze, kryjące się pod wspólną nazwą Pojezierze Pomorskie, obejmują obszar między Odrą na zachodzie i Pasłęką na wschodzie. Pomorze Wschodnie, zwane też Nadwiślańskim lub Gdańskim, weszło w skład państwa Polan najprawdopodobniej za Mieszka I; Pomorze Zachodnie, zwane też Szczecińskim lub Nadodrzańskim, w latach 1919-1939 stanowiło graniczną prowincję Niemiec, a od 1945 roku -graniczny region Polski.

Doktor Stanisław Poniatowski w encyklopedii Wiedza o Polsce, wydanej z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości, pisał: „POMORZANIE - obfitująca w rybne wody, ale uboga piaszczysta ziemia. Na północy siedzą KASZUBI, zajmując powiaty morski, wejcherowski, kartuski, północną cześć chojnickiego, część Gdańska. Wśród Kaszubów wyróżniają się liczne grupy - Kabatkowie, Karwatkowie, Niniacy i Po-merankowie, rybacy Helscy, Beloki z okolic Pucka, Lesoki koło Kartuz, Łyczaki w borach kościerzyńskich".

Ponad osiemdziesiąt lat później, z okazji konkursu »Nasze kulinarne dziedzictwo«, padły słowa: „Ziemi kaszubskiej, malowniczej i urokliwej, pełnej lasów, rzek, stawów i jezior jednego brakuje - urodzajnych gleb. Nic dziwnego, że tutejsza kuchnia pełna była potraw z tego, co dała natura. Pierwsze miejsce wśród kaszubskich produktów zajmowały zawsze ryby (rebe), ziemniaki (bulwę), chleb (chlyb) i... truskawki (malene)".

Na piaszczystych, pełnych kamieni kaszubskich czy kociewskich ziemiach pierwsze miejsce zajmują ziemniaki, gryka i brukiew, a ze zwierząt te, „które mało kosztują na przednówku". Od dawna więc znane były kaszubskie gęsi - stąd powiedzenie „Kaszuby gęsiną słynące". Tutejsze specjały to gęsi wędzone, nadziewane i faszerowane, a prawdziwym rarytasem jest okrasa (óbóna) - zmielone surowe mięso i tłuszcz z gęsi, obficie porządnie ziołami i przyprawami, a przechowywane w glinianych garnkach w chłodnym miejscu. Okrasa jest doskonała do smarowania chleba, a wyjątkowo już smakuje ze „swójszczim chlybem" - kaszubskie gospodynie dodają do chlebowego ciasta mleko, rozczyn ryżu, gotowane ziemniaki i kaszę.

No i ryby... Ryby przyrządzają Kaszubi na chyba tysiąc sposobów, wyczarowując z nich znakomite i zdrowe potrawy - zwłaszcza rozmaite zupy, zarówno z ryb morskich, jak i słodkowodnych. Ryby towarzyszyły też naturalnie wszelkim świętom. „Podczas Wielkiego Postu na Kaszubach nie spożywano potraw mięsnych. Patelnie były wyszorowane i odłożone do spiżarni, gdyż nie były potrzebne - czytamy w zgłoszeniu do konkursu »Nasze kulinarne dziedzictwom - W okresie Wielkiego Postu, gdy rybacy mieli największe połowy ryb, wymyślano przeróżne sposoby ich przetwarzania. Niektóre z nich przetrwały do dziś". Natomiast święta Bożego Narodzenia Kaszubi zaczynali dawniej od połowu ryb w wigilijny poranek, ale (jeszcze przed drugą wojną światową) tego dnia nie jadali postnej wieczerzy. Dziś w tym regionie Polski podaje się najczęściej na wigilijną kolację zupy rybne, wędzonego węgorza lub łososia, smażonego pstrąga i dużo śledzi, a starzy gdańszczanie jedzą fasolę polaną olejem z dodatkiem ćwikły.

SPIS POTRAW

POMORZE I KASZUBY

PRZEKĄSKI
Marynowanie ryb
Śledzie po kaszubsku
Śledź pomorski
Śledzie marynowane
Śledzie siekane
Kolorowa sałatka śledziowa
Węgorz po elbląsku
„Kawior" z wędzonego dorsza
Pomorskie pasty śledziowe
Łosoś po rybacku
Pomorski pasztet z wędzonej makreli
Pasztet kaszubski ziemniaczany
Sałatka rybna z orzechami
Nadziewana szyja z gęsi
Świąteczny pasztet z gęsi
Okrasa kaszubska
Pikantne kiełbaski kaszubskie
Kiełbaski wołowo-wieprzowe

ZUPY
Polewka rybna 
Kaszubski kapuśniak 
Kaszubska polewka kminkowa 
Polewka z żółtej brukwi 
Fasola na słodko-kwaśno 
Gapia zupa 
Polewka grzybowa 
Zupa z zielonych gąsek 
Czupurniak 
Polewka słodowników 
Zupa akacjowa

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Brukselka gotowana z masłem czosnkowym
Sałatka z buraków
Kaszubska prażnica
Ciszka ziemniaczana
Ciszka po kaszubsku
Szandar borowiacki
Pierogi braniewskie
Kluski drożdżowe
Pomorska jajecznica
Pierogi kaszubskie
Pierogi rybne
Śledzie z Helu
Śledzie smażone po pomorsku
Śledzie w kapuście
Śledzie faszerowane
Kaszubskie kotlety
Wątroba z miętusa lub dorsza
Kotlety ziemniaczane z wędzonym śledziem
Sandacz po gdańsku
Dorsz po kaszubsku
Dorsz wędzony gotowany
Okoń po kaszubsku
Szczupak duszony w kapuście
Sandacz po kaszubsku
Flądra zapiekana po pomorsku
Wandzone ryby z polewką
Starogdański szczupak
Lin w kiszonej kapuście
Pstrągi pieczone w bekonie z sosem ziołowym 
Pstrągi zapiekane pani Małgorzaty 
Kaczka po gdańsku 
Medaliony z gęsiej wątróbki 
Gęś nadziewana grzybami
Kotlety z gęsi
Gęś nadziewana cielęciną
Kurczak motławski
Schab po słupsku
Gdański schab „Maurycy"
Wołowina po kaszubsku
Kaszubskie zrazy z sarny w sosie miodowym
Gęsie uda w ciemnym sosie
Golonka po pomorsku
Gdański gulasz z cielęciny

PRZETWORY i DESERY
Kaszubski kwas z brzadu i chleba
Pikle z miodem
Gdański kwas imbirowy
Marynowana dynia
Konfitury z zielonych pomidorów
Konfitura z mirabelek
Konfitura z owoców dzikiej róży i jarzębiny
Konfitura z owoców róży
Porterówka
Krem truskawkowy z rumem 
Kaszubski tort z fasoli 
Galaretka z jarzębiny 
Tarniówka

WARMIA I MAZURY

PRZEKĄSKI
Gietrzwałdzka sałatka
Sałatka z kurek i zielonego groszku
Leśna przekąska
Kurki w maśle
Warmińskie pulpety w jarzynowym sosie
Wigilijny śledź warmiński
Śledzie w czosnkowym sosie
Śledzie solone po iławsku
Mazurski pasztet z leszcza
Pasztet z suma
Gietrzwałdzkie ryby marynowane
Salceson z lina
Węgorz marynowany gotowany

ZUPY
Zupa z kurek
Gołdapska zupa ze świeżych grzybów 
Kapuśniak z czerwonej kapusty 
Aromatyczna zupa rybna 
Zupa młynarza
Krupnik na drobiowych podrobach 
Zupa drwali

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Grzyby duszone na ostro 
Zapiekane borowiki ze Szczytna 
Kurki duszone po lidzbarsku 
Karmuszka 
Puree z kapusty 
Marchew po mazursku 
Buraczki do ryb 
Jagły ze śliwkami 
Fasola z grzybami
Gołąbki nadziewane ziemniakami i kaszą
Zapiekanka z kaszy jaglanej z ziemniakami
Olsztyńskie plińce
Kotlety ziemniaczane z białym serem
Kiełbasa mazurska
Kibiny mazurskie
Farszynki
Kugiel warmiński 
Dzybdzalki warmińskie 
Kulbak po olsztyńsku 
Roladki mazurskie z ryb 
Węgorz po mrągowsku 
Sielawa w kwaśnej zalewie 
Sielawa po mazursku 
Pluska sielawa
Szczupak pieczony po warmińsku 
Szczupak po braniewsku 
Szczupak smażony po lidzbarsku 
Sandacz zapiekany w kaszy gryczanej z kurkami w śmietanie
Sandacz po olecku
Sieja zapiekana
Słonka po mazursku
Zapiekanka kętrzyńska
Wereszczaki
Kaczka z jabłkami i żurawinami 
Warmińskie czarne żeberka 
Wieprzowe zrazy po jeżewsku 
Schab po mazursku 
Pokuczaj 
Rolada z boczku 
Pieczeń barania po mazursku 
Fromborska pieczeń 
Rolada „po staśkowemu"

PRZETWORY I DESERY
Sos śliwkowy 
Borowiki w miodzie 
Korniszony 
Ogórki z kolendrą 
Czosnek w winie 
Berberys kiszony 
Konfitura z borówek 
Gruszki marynowane 
Konfitura z rajskich jabłuszek 
Sucha konfitura z tataraku 
„Kuch" z migdałami 
Szneki z glancem 
Rosolis - likier różany 
Konfitura z borówek

WIELKOPOLSKA

PRZEKĄSKI
Kalarepki faszerowane rakami 
Bigosik z jarmużu 
Ziołowe pomidory 
Gorąca przystawka ze szparagów 
Wielkopolski gzik
Seler w sosie cebulowo-beszamelowym 
Wielkopolski pasztet warzywny 
Pasztet z wątróbek kurzych z gorczycą 
Gruszki nadziewane wątróbką 
Cebule zapiekane z mielonym mięsem

ZUPY
Krem ze szparagów 
Postny barszcz ze śledziem 
Chłodnik z marchewki 
Kartoflanka po poznańsku 
Krezki po poznańsku 
Zupa chłopska 
Zupa pomidorowa z jabłkami 
Zupa chlebowa 
Wielkopolska kwasówka 
Zupa śliwkowa
Korzenny wiśniowy chłodnik z Kiekrza 
Pamuła gruszkowa

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Kotleciki z jarmużu
Jarmuż duszony z jabłkami
Jarmuż zapiekany z ziemniakami
Jarmuż po niemiecku
Sałatka z jarmużu z porzeczkami
Sałatka z jarmużu ze śmietaną
Szparagi w orzechowym sosie
Rzepa duszona w śmietanie
Rzepa smażona z ziołami
Cebula duszona w sosie pomidorowym
Żelazne prażoki
Zielona babka ziemniaczana
Prażucha poznańska
Surówka z brukselki z rydzami
Surówka z czerwonej kapusty z bakaliami
Sałatka z czerwonej kapusty z jabłkami i chrzanem
Wigilijna sałatka z czerwonej kapusty
Gołąbki z czerwonej kapusty z sosem beszamelowym
Cukinie z ziołowo-migdałowym nadzieniem
Sos zielony
Groch do golonki
Parzybroda
Wigilijne kluski z makiem
Ciupka z grochem
Surówka z marchewki z sosem gorczycowym
Pampuchy
Pierogi poznańskie
Naleśniki piwne
Buchty wielkopolskie
Pyzy wielkopolskie ze świeżymi grzybami
Karp duszony w wiśniach
Szaszłyki z karpia
Jesiotr z kiszoną kapustą
Węgorz zapiekany
Szczupak nadziewany kaszą
Filety z flądry z kalarepką
Karasie z Poznańskiego
Masło rakowe
Raki gotowane
Sandacz z rakami
Lin w ostrym sosie
Kaczka po poznańsku
Kacze udka po poznańsku
Kaczka nadziewana cielęciną
Piersi z kaczki w porzeczkowym sosie
Zrazy wieprzowe po księżacku
Kotlety wieprzowe z móżdżkiem
Kotlety wieprzowe po trybunalsku
Wielkanocna szynka w cieście
Golonka pieczona
Golonka z kapustą
Antrykot marynowany
Rumsztyk domowy
Rolada wielkopolska
Sieradzkie zraziki
Rolada cielęca
Baranina po poznańsku
Medaliony po myśliwsku
Kotlety złotowskie

PRZETWORY I DESERY
Ogórki korzenne 
Marynowane wiśnie 
Patisony marynowane 
Melon marynowany
Smażone borówki
Czerwona konfitura
Konfitura z arcydzięgla
Kandyzowane łodyżki arcydzięgla
Pigwowe konfitury
Poznański budyń orzechowy
Sos śmietankowy do budyniu
Gnieźnieński budyń z piwa
Poznańska legumina migdałowa
Legumina z „mąki taterczanej"
Wiśniowa pianka
Rogaliki świętomarcińskie
Wielkopolski deser jabłkowy
Likier aptekarski i
Likier z brzoskwiniowych liści
Dereniówka
Orzechówka
Wódka z rajskich jabłuszek

KUJAWY

PRZEKĄSKI
Gorąca przekąska z fasoli 
Cebule nadziewane fasolą 
Sałatka z fasoli 
Pasztet z soczewicy 
Galantyna z kaczki 
Pasztet śledziowy z fasolą 
Śledź po kujawsku 
Szczupak lub miętus marynowany 
Pasztet z gotowanej kury

ZUPY
Krem ze szpinaku z rzeżuchą 
Zupa ze szpinaku z miętą 
Szczawiowa na serwatce 
Czysty barszcz czerwony 
Polewka na maślance 
Kapuśniak kujawski 
Grudziądzka zupa z korbala 
Bydgoska czernina z golcami 
Flaczki z drobiu 
Krupnik z kaszy perłowej 
Grochówka z kiszoną kapustą 
Marchwianka 
Zupa z suszu z kluseczkami 
Zupa klopsowo-serowa 
Kujawska zimna zupa 
Bydgoska polewka piwna

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Gulasz pikantny z soczewicy 
Salsefia smażona w cieście 
Pory duszone z jabłkami 
Ogórki duszone z koperkiem 
Skorzonera zapiekana 
Kalarepki nadziewane cielęciną 
Pierogi kujawskie 
Grzyby zapiekane z wątróbką 
Gołąbki z czerwonej kapusty 
Gołąbki z kaszy jaglanej 
Zapiekanka z kaszy jęczmiennej 
Kapusta po wiejsku 
Bigosik z czerwonej kapusty 
Groszek z migdałami 
Zielony groszek z cząbrem 
Groch przecierany z cząbrem 
Szablok ze śliwkami 
Kluski z fasoli
Cebulowe ziemniaki
Fasolka szparagowa z miętą - po grudziądzku 
Grudziądzkie plence drożdżowe 
Porka
Duszone czereśnie
Pyzy pałuckie
Łazanki z sosem śliwkowym
Łosoś w cebulowym sosie
Kujawski szczupak wigilijny
Karp po golubsku
Dorsz po toruńsku
Kurczak faszerowany
Roladki z kurczaka nadziewane szczawiem
Rolada z kaczki
Kaczka nadziewana makaronem i grzybami 
Zapiekanka z kaczki z kapustą 
„Faworki" z indyka 
Gęś z suszonymi owocami
Gęsia szyja faszerowana z potrawką i kaszą perłową
Biała kiełbasa w sosie chrzanowym
Żeberka wieprzowe po żnińsku
Kujawski schab w przyprawach
Pieczeń cielęca z czosnkiem
Wołowina z rzodkiewkami
Mostek cielęcy faszerowany po brodnicku

PRZETWORY I DESERY
Rydze marynowane z estragonem 
Ogórki w occie 
Śliwki w pikantnej marynacie 
Marynowana papryka 
Galaretka jeżynowa pikantna 
Marmolada pomidorowa 
Kapusta kiszona z winem 
Kujawski krem makowy 
Konfitury z płatków róży 
Konfitura z gruszek 
Konfitura z berberysu 
Kardamonka 
Kwas ziołowy 
Kwas żurawinowy 
Kminkowy kwas miodowy 
Miętówka 
Toruńskie katarzynki 
Pierniczki kujawskie 
Pierniki toruńskie 
Piernik bernardyński

KURPIE

PRZEKĄSKI
Śliwki z nadzieniem orzechowym
Pomidory po gospodarsku
Kurpiowska sałatka śledziowa z jabłkiem
Gruszki w czerwonym winie
Sałatka śledziowa z fasolką
Sałatka grzybowa z bazylią
Kiełbaski z opieniek
Kurpiowski pasztet korzenny
Pasztet myśliwski

ZUPY
Zupa grzybowa 
Świąteczna zupa z węgorza 
Krupnik z kaszy jaglanej 
Ostrołęcki chłodnik 
Czerwony barszcz
Staropolski kapuśniak z czerwonej kapusty 
Zupa fasolowa
Czysta zupa pomidorowa 
Podpalaniec
Krem z dyni z ziemniakami i jabłkiem 
Świąteczna zupa poziomkowa 
Gorąca zupa porzeczkowa

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Gąski smażone w śmietanie 
Pułtuska zapiekanka z maślaków 
Łomżyńskie kotlety gryczane 
Gołąbki po kurpiowsku 
Buraki nadziewane mięsem 
Młode rzepy nadziewane mięsem 
Bigos myśliwski
Kabaczki faszerowane po ostrołęcku 
Kurpiowska kraszanka 
Ziemniaki pieczone w folii 
Surówka z porów 
Buraczki do dziczyzny 
Brukselka z orzechami laskowymi 
Rzodkiewka po polsku 
Pierogi z soczewicą
Pierogi kurpiowskie z farszem grzybowo-orzechowym
Pieczone pierożki wigilijne
Piersi kurczaka z opieńkami
Kurze udka w sosie dereniowym
Kaczka pieczona
Kaczka z orzechowym nadzieniem
Pieczone udka z indyka z sosem myśliwskim
Kurpiowskie kotlety schabowe
Rolada z farszem mięsno-grzybowym
Myszynieckie zrazy bite
Ciechanowska pieczeń z ziołami
Przasnyska pieczeń z suszonymi grzybami
Baranina duszona po kurpiowsku
Pasztet z sarny na gorąco
Comber z dzika po kurpiowsku

PRZETWORY I DESERY
Żurawina
Kiszona czerwona kapusta z żurawinami
Buraki z jabłkami
Wiśnie w occie
Sos z dzikich gruszek
Dynia słodzona
Morele zapiekane w kremie
Konfitura z jarzębiny
Konfitura z poziomek
Konfitura świerkowa
Czereśnie w porzeczkowej galaretce
Mus porzeczkowy
Krem z suszonych śliwek
Domowe wino z dzikiej róży
Syrop świerkowy
Krupnik kurpiowski
Napój owocowy
Puszczański napój miodowy
Nalewka z borówek
Miętówka

MAZOWSZE

PRZEKĄSKI
Sałatka polska 
Sałatka ze szparagów 
Sałatka warszawska 
Raki po warszawsku 
Śledź po warszawsku 
Sałatka śledziowa
Pasztet śledziowy do ostrych sosów 
Śledzie korzenne 
Mazowiecki pasztet z karpia 
Pasztet z marynowanych piersi kaczki 
Pasztet z wątróbek z indyka 
Śliwki nadziewane wątróbką 
Galantyna z indyka

ZUPY
Czysta zupa grzybowa
Zupa ze świeżych grzybów ze śliwkami
Świąteczna zupa z łososia
Zupa z karpia z rodzynkami
Kartoflanka mazowiecka
Warszawski „barszcz szary"
Botwinka
Czernina po mazowiecku 
Polewka rycerska 
Grochówka chłopska 
Świąteczny żur ludowy 
Zupa królewska 
Żurek pokojowca 
Zalewajka spod Przygłowa 
Zupa ułańska z Łowicza 
Rosół staropolski 
Flaki po polsku z pulpetami 
Flaki po warszawsku 
Zupa cytrynowa 
Niedzielna zupa czekoladowa 
Farmuszka Zygmunta Starego 
Zupa rabarbarowo-truskawkowa 
Hecze pecze

DANIA I GŁÓWNE DODATKI
Kotlety grzybowe 
Przysmak grzybiarzy 
Kanie a la schabowy
Zrazy z kaszy gryczanej z grzybami po białobrzesku
Owsiane bliny
Risotto warszawskie
Ziemniaki po marymoncku
Łódzkie pecyny
Ziemniaki po staropolsku
Bigos domowy
Kapusta duszona z jabłkami
Surówka biało-czerwona
Buraczki królowej Marysieńki
Sałatka z ogórków z ziołami
Ogórki a la szparagi
Jabłka duszone
Surówka z marchewki z rodzynkami
Kalarepki po polsku
Faszerowane pomidory
Cykoria z orzechami
Zielony groszek z migdałami
Cebule nadziewane szynką
Puree z cebuli
Majonez chrzanowy
Sos pomidorowy
Brokuły a la szpinak
Sałatka ze szpinakiem
Pierogi z Milanówka
Pierogi warszawskie
Mazowieckie pierogi z makiem
Mazowieckie mendrzyki z sera
Okoń po warszawsku
Lin pieczony z sardelami
Lin w kapuście
Szczupak faszerowany
Szczupak po polsku
Karp po warszawsku
Duszony karp po żydowsku
Karp faszerowany
Karp na niebiesko
Kurczęta wiosenne
Kurze udka z grzybami
Indyk po staropolsku podwójnie nadziewany
Piersi kaczki w sosie z gruszek
Kaczka pieczona z pomarańczami po mazowiecku
Kaczka nadziewana makaronem i śliwkami
Gęś nadziewana owocami
Gęsia szyja po polsku
Jarmarczne żeberka
Nadziewane zrazy wieprzowe
Kotlety wilanowskie
Wieprzowina a la dzik
Dwojaki dworskie
Wątroba po pułtusku
Golonka z chrzanem
Sochaczewska pieczeń cielęca
Roladki warszawskie
Cielęcina duszona po warszawsku
Eskalopki wiosenne
Pieczone gicze cielęce
Mostek cielęcy po płocku
Zrazy koronne
Zrazy kasztelańskie
Befsztyk imbirowy
Szaszłyki po grodzisku

PRZETWORY I DESERY
Kurki w winie
Rydze w galarecie
Masło rydzowe
Gąski po warszawsku
Rydze w oliwie
Sałatka z zielonych pomidorów
Kapusta kiszona z cukrem i przyprawami
Konfitury z zielonych pomidorów
Korzenna pasta rabarbarowa
Gruszki w winie
Agrest marynowany korzenny
Morele marynowane z kardamonem
Polskie kapary
Marynowane tarki
Konfitura staropolska
Konfitura z czarnych porzeczek
Cykata pomarańczowa
Galaretka agrestowa z płatkami róż
Pascha pistacjowa
Piernikowe orzeszki
Jajka śnieżne, czyli polska zupa nic
Mus truskawkowy
Kompot z suszonych owoców
Napój pistacjowy
Krupnik polski
Radomska tarniówka

PODLASIE LUBELSZCZYZNA

PRZEKĄSKI
Podlaskie grzyby z chrzanem 
Opieńki z Topiła
Białoruski „kawior" z solonych grzybów 
Jajka po polsku
Przysmak prawosławnych mnichów 
Ogórki po zamojsku
Sałatka z pędów chmielu z czerwoną cebulą
Surówka z czosnkiem 
Siemiatycka sałatka fasolowa 
Gorąca przekąska chmielowa 
Buraczki smażone 
Gołąbki w liściach chrzanu 
Brokuły po cygańsku 
Sałatka tatarska 
Faszerowane śledzie 
Salceson z tołpygi 
Rybna kula
Pasztet z suszonych borowików 
Podlaski pasztet ziemniaczany 
Pasztet z gotowanego kurczaka 
Świąteczny pasztet z kaczki w cieście 
Pasztet z bażanta 
Mus z wątróbek z indyka 
Galaretka z podrobów 
Domowy smalec z ziołami

ZUPY
Polewka rybna
Białostocka zupa z opieniek
Świąteczny krem z marchewki
Słoducha
Zupa z chmielu
Barszcz po podlasku
Barszcz białostocki
Śmietnik
Zupa z wątroby
Świąteczny barszczyk tarnogórski
Żur Wojciecha Siemiona
Zambrowski żur na kiełbasie
Wielkanocny żurek lubelski

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Borowiki zapiekane 
Rydze po podlasku 
Rydze panierowane 
Łazanki zapiekane z grzybami
Puszczańska zapiekanka z suszonymi i solonymi grzybami
Groch z kapustą i grzybami
Kapusta duszona z orzechami laskowymi
Włoska kapusta nadziewana mięsem
Gulasz z fasolki szparagowej z kiełbasą
Pomidory po chłopsku
Duszonka warzywna po podlasku
Zielony groszek po myśliwsku
Kwaśna sałatka z pasternaku
Selery nadziewane mięsem z drobiu
Kalarepki po augustowsku
Pasternak panierowany
Szczaw na jarzynkę
Surówka wiosenna
Sałatka jesienna z grzybów z jarzębiną
Zielona sałata z pędami chmielu
Chmielowe pędy z masłem
Pędy chmielu w sosie ziołowym
Pikantna jarzynka z pokrzywy
Sałatka z pokrzywy z czosnkiem
Sos z maślaków
Kotlety z bobu
Bób z grzybami
Bób z miętą
Lubelska babka z kaszy i ziemniaków
Kartoflarz
Lubelska lemieszka
Kiszka ziemniaczana
Lubelski kugel
Kasza jęczmienna z fasolą
Kasza gryczana po gospodarsku 
Pierożki w tartej polepie 
Pieróg urzędowski 
Rożki białostockie 
Lubelskie bliny 
Dziad
Świąteczny kołacz z grzybami
Kulebiak z rybą
Węgorz po tatarsku
Karp w czerwonym sosie
Okonie duszone
Duszony szczupak
Kurze wątróbki z wiśniami
Kurczak na sposób kuropatwy
Kurczak z rydzami
Zawijane zrazy z indyka z grzybami
Gęś pieczona z kapustą
Kaczka po białowiesku
Kotlety tykocińskie
Mostek po szlachecku
Zrazy szlacheckie
Wołowina po cygańsku
Baranina po podlasku
Kotlety polskie
Kotlety z jelenia w sosie z czarnego bzu
Białowieskie filety z dzika
Filety z dzika w pomarańczowym sosie

PRZETWORY I DESERY
Ćwikła podlaska
Papryka kiszona
Lubartowski chmiel marynowany
Pikle wiejskie
Dynia marynowana na słodko
Terespolskie ogórki kiszone
Ogórki nadziewane gorczycą
Kiszone rydze dla smakoszy
Kapusta kiszona z jabłkami
Agrestowy sos pikantny
Sos polski
Pierniczki z żytniej mąki
Racuszki po podlasku
Sękacz
Korzenne gruszki
Babka kresowa
Miodowy kisiel
Galaretka z pigwy
Kutia wigilijna
Kołdunki z suszonymi śliwkami
Konfitura z jarzębiny
Kompot z suszonych gruszek i jagód
Biały kwas chlebowy
Czerwony kwas chlebowy
Białostocki kwas z chleba i chmielu
Kwas bursztynowy
Mocny kwas chmielowy
Dzięgielówka
Grzaniec urzędowski
Koniak podlaski
Żurawinka

MAŁOPOLSKA

PRZEKĄSKI
Małopolska sałatka z czarnej rzepy i fasoli 
Galicyjska sałatka z jajek 
Sos polski
Liptauer
Sałatka po wawelsku
Sałamacha 
Karp po lubaczowsku 
Karp po krakowsku 
Pasztet z wątróbki cielęcej

ZUPY
Rzeszowska zupa orzechowa
Przypkowska zupa cebulowa
Miechowska zupa z serwatki
Pitucha lub sekulatka
Bielczanka
Bełka
Zupa mariacka
Postny kapuśniak
Staropolska kartoflanka z grzybami
Przemyski żur ze śledziem
Małopolska zupa wielkanocna
Małopolski żur owsiany
Pejzanka
Zupa wolska
Sapieszanka
Polewka z knedlami
Rosół królewski
Ozorkowa zalewajka
Zupa z bzu
Polewka z suszonej róży
Chłodnik z moreli z agrestem i malinami
Małopolska pamuła śliwkowa
Małopolski garus
Świąteczna zupa owocowa

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Cukinia z kurkami
Ogórki po sandomiersku
Rzodkiewka duszona
Racuszki z kabaczka
Selery w cieście piwnym
Marchewka zapiekana po opatowsku
Sałatka z buraków z orzechami
Selery z orzechami
Sandomierski sos gruszkowy
Cebula Marii Teresy
Salsefia lub skorzonera z wody
Surówka z marchewki z sosem morelowym
Wołok
Mizeria małopolska
Bigos klasyczny
Gołąbki z mięsem i rodzynkami
Gołąbki nadziewane kaszą
Galicyjska kapusta z grochem i całymi ziemniakami
Kugiel galicyjski
Poduszeczki sufletowe
Oładki galicyjskie
Chamula
Zapiekanka z kaszy gryczanej z grzybami
Gołąbki z kaszą i grochem
Spółka dziadowska
Zapiekanka sandomierska
Opiekanki z pęczaku
Zapiekane kluski gryczane
Sumiszka
Małopolska prażucha hreczana 
Małopolska baba gryczana 
Pierogi z żółtym serem 
Pierogi przemyskie 
Pierogi małopolskie 
Małopolskie kotlety z chleba 
Lemieszka małopolska z razowej mąki 
Potrawka z raków w sosie z jarzyn
Leszcz po tarnobrzesku
Sandacz po sandomiersku
Sandacz po małopolsku
Wątróbka z rusztu po żydowsku
Kurczak po krakowsku
Kurczak po miechowsku
Rolada z indyka z kaszą krakowską
Świąteczna potrawka z szynką
Jarosławska kaczka gotowana z nasturcją
Gęś nadziewana kaszą gryczaną
Gotowana wędzona gęś z Łopusznej
Biała kiełbasa gotowana w serwatce
Filety wieprzowe z melisą
Maczanka krakowska I
Maczanka krakowska II
Steki kasztelańskie
Sznycel z wątróbką i pieczarkami
Sznycel po wiedeńsku
Rozbratel po galicyjsku
Zrazy staropolskie cielęce
Małopolskie zrazy zapiekane
Galicyjskie kotleciki Marii Teresy
Polędwica jędrzejowska
Wołowe zrazy staropolskie
Baranina z kielem

PRZETWORY I DESERY
Kapusta w burakowej zalewie
Marynowane morele
Małdrzyki krakowskie
Wiśnie pikantne
Sos morelowo-jabłkowy
Konfitura z orzechów włoskich
Konfitura brzoskwiniowo-morelowa
Kisiel z suszonych śliwek
Legumina z kaszy kukurydzianej z serem
Legumina krakowska
Kutia małopolska
Brzoskwinie w sosie miętowym
Kwas świętokrzyski
Likier królewski
Likier orzechowy
Nalewka orzechowa

ŚLĄSK

PRZEKĄSKI
Raki po wrocławsku
Szałot śląski
Hekele I
Hekele II
Terrina z królika
Pasztet z królika
Pasztet z królika dla smakoszy
Śląski pasztet z zająca
Zimne szłapki w galarecie
Bachor
Gęsia szyjka nadziewana  Ziemniaczane krepie

ZUPY
Biała zupa rybna 
Mulka 
Kurzina 
Siemieniotka 
Chuda Jewa 
Serula
Śląska zupa pomidorowa 
Kartoflanka
Wigilijna zupa grochowa
Zupa z oberiby
Zupa chlebowa
Śląski półgęsek na kwaśnicy
Kozibroda z żeberkami
Niedzielna zupa z wołowego ogona
Grochówka z wieprzowymi uszami
Zupa fasolowa z pieczkami
Zupa z głogu
Zupa z maślonki ze śliwkami

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Oberiba na gęsto
Surówka ze szpinaku
Czerwona kapusta duszona ze śliwkami
Pikantna surówka
Sałatka z modrej kapusty
Lyniwo kapusta
Bigos śląski
Kapusta z grzybami
Fasola w szarym sosie
Szulmajster rychwałdzki
Becok na sypko
Kartoflak
Stryki
Pszczyńska babka ziemniaczana 
Kubusz 
Copa
Krokiety ziemniaczano-orzechowe
Pieczonka z boczkiem
Śląskie puree
Chłopska patelnia
Przysmak łużycki
Zapiekanka z jajkami
Strzępate gałuszki
Czarne kluski
Kluski gumowe
Kluski śląskie
Kluski raciborskie
Mączne gałuszki
Śląska patelnia
Cieszyńskie jajeczniki
Kasza jaglana z cynamonem
Knedle bułczane
Knedle z kminkiem
Śląskie buchty
Śledź po wrocławsku
Placuszki śledziowe
Sandacz po śląsku
Węgorz w zielonym sosie
Węgorz po śląsku
Leszcz duszony z pieczarkami
Karp polany masłem
Karp po śląsku
Kura w śniegu
Gęś duszona ze śliwkami
Królik pieczony ze śmietaną
Królik jako zając
Królik pieczony
Królik nadziewany
Królik duszony w winie
Karbinadle z królika
Nerki duszone
Gruszki z mięsem
Wątroba wieprzowa po Śląsku
Boczek z suszonymi owocami
Himmelreich
Golonka po beskidzku
Golonka w kapuście
Schab sztygarski 
Schab w kapuście 
Śląskie roladki wieprzowe 
Pieczeń śląska z jajkiem 
Śląskie niebo 
Karbinadle górnośląskie 
Jaskółcze gniazda z wieprzowiny 
Karbonatki z serem 
Wątróbka z jabłkami 
Rolada śląska
Mostek cielęcy duszony po śląsku 
Ptaszki cielęce 
Górniczy garnuszek 
Zrazy wołowe po świdnicku 
Zrazy piastowskie 
Pieczeń huzarska nadziewana 
Ulubione śląskie roladki wołowe 
Rolada wołowa po cieszyńsku 
Kotlety baranie z rozmarynem

PRZETWORY I DESERY
Papryka na ostro
Dynia marynowana po śląsku
Kiszone główki czerwonej kapusty
Kapusta czerwona po śląsku
Pikle śląskie
Jabłka pieczone
Grysik z rabarbarem
Mleczko migdałowe
Szpajza cytrynowa
Makówki cieszyńskie
Makówki w mleku
Moczka śliwkowa
Moczka
Cieszyńska strucla orzechowa
Cieszyńskie wigilijne ciasteczka orzechowe
Opolskie ciasteczka ze skwarek
Śniegowe kulki
Bytomskie kamyki
Poliźniki
Zozworki
Migdałowe loki
Tort z fasoli
Napój z owoców dzikiej róży 
Zimny napój z kwiatów czarnego bzu 
Kwas miodowy 
Śląski kwas jałowcowy 
Ajerkoniak 
Likier jałowcowy

POLSKIE GÓRY

PRZEKĄSKI
Podkarpackie gomółki
Plaskanka serowa
Fasola z śliwkami suszonymi
Fasola po góralsku a la Maryna
Jajecznica po bacowsku
Zakopiańskie bryndzylki
Kołaczyki z bryndzą
Oscypek smażony
Śledzie po góralsku
Sałata z bryndzą i piklingiem

ZUPY
Zupa z zielonej sałaty 
Góralska dziadówka
Rabczański barszcz na maślance 
Iwonicka maczanka
Nowotarski barszcz na serwatce i żeberkach
Jucha
Kluska mysiata
Bryjka skrupiona
Czyr
Kartoflanka góralska 
Nowotarska cosnycanka 
Zaproska 
Kwaśnica po żywiecku 
Kwasiorka
Nowosądecka kwaśnica na gęsinie
Podkarpacka zupa wigilijna
Barszcz bieszczadzki z fasolą
Borsc kiszony z rzezanką
Zupa parobka
Nowotarska sondra
Chrzanica
Żur stryszewski
Sondra
Flaki z karpielami
Zupa juhaska
Flaki na kwaśnicy
Galas
Śliwconka z łazankami
Zufka z suszonymi śliwkami i gruszkami
Pamuła z jeżyn
Krupnik z kaszą jaglaną

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Maślaki faszerowane bryndzą 
Rydze panierowane 
Sos z Lubaczowa 
Zakopiańskie karpiele na mleku 
Placki z marchwi 
Papryka nadziewana bryndzą 
Landrula
Duszone liście włoskiej kapusty
Kapusta z fasolą
Iwonickie gołąbki z ziemniakami
Stolniki pieczone
Gołąbki wigilijne
Gołąbki na kwaśnicy
Podkarpacka kaszanka ziemniaczana
Ziemniaki po cabańsku
Łężnie bieszczadzkie
Babka ziemniaczana z pieczoną gęsią
Zapiekane pulpeciki ziemniaczane
Krokiety ziemniaczane z oscypkiem i szynką
Placki wiejskie
Placki zbójnickie
Dziatki ze spyrkom
Łąckie bryndzowe haluszki
Podhalańskie sulki
Kluski zakopiańskie
Kluski scykane
Zakopiańskie kluski grulane
Knedle zbójnickie
Kluski zbójnickie
Ziemniaki duszone ze śliwkami
Pikantne ziemniaki ze śliwkami
Cynamonowe knedle
Moskal zakopiański
Drożdżowe placki ziemniaczane
Fizoły ze śliwkami
Pęczak z grochem
Krupy z karpielami
Wigilijna kołatanka z Suchej
Kasza kukurydziana z bryndzą
Naleśniki zakopiańskie
Gorlicka krajanka z boczkiem
Kluski z bryndzy
Kluski gryczane
Pierogi góralskie
Pierożki łąckie
Proziaki
Pieróg jaglany
Brąziaki
Hałuski z bundzem i szpinakiem 
Pstrągi smażone 
Kurczak po góralsku 
Udka z kurczaka z rydzami 
Czakany
Kiełbasa po zbójnicku z oscypkiem 
Suropieki
Schab pieczony po zalipiańsku 
Zrazy po makowsku 
Schab po podhalańsku 
Kotlet schabowy „Redykołka" 
Kotlety schabowe po góralsku 
Specjał podgórski 
Sztuka mięsa w ziemniakach 
Udziec jeleni po góralsku 
Kotlety baranie 
Filety korzenne z jagnięciny 
Gulasz góralski z kiszoną kapustą 
Gulasz bieszczadzki ze śliwkami 
Baranina duszona z jarzynami

PRZETWORY I DESERY
Ogórki z łącką śliwowicą
Kapusta biała domowa kiszona
Śliwki marynowane
Kiszone śliwki
Galaretka ze zsiadłego mleka
Deser z razowego chleba
Babałuchy
Słodki kołacz góralski
Bieszczadzki napój z jałowca - piwo jałowcowe
Napój ze słomy owsianej
Likier z czarnych jagód
Likier z owoców czarnego bzu
Likier z kwiatu lipy
Likier ziołowy

KRESY

PRZEKĄSKI
Sałatka grzybowa z czosnkiem
Litewska surówka
Ser smażony
Jajka po żmudzku
Sałatka białoruska
Sałatka warzywna
Śledź w miodowym sosie
Litewskie „jajka"
Pikantne śledzie w śmietanie
Śledzie w piwie
Litewskie „orzeszki" ze śledzia
Lin marynowany
Boczek kłodawski w cieście chlebowym 
Pasztet litewski z wątroby wieprzowej 
Słonina solona z Polesia

ZUPY
Kowieńska zupa chlebowa 
Litewska zupa rybna 
Lwowska zupa z węgorza 
Wileńska zupa szczawiowa
Chłodnik ze szczawiem z Grodna
Piński chłodnik z kwasem chlebowym
Chołodziec nowogrodzki
Zimny barszcz huculski
Polewka lwowska
Barszcz białoruski
Barszcz ukraiński
Barszcz wołyński
Litewska zupa jesienna
Kapuśniak ukraiński
Kapuśniak po litewsku
Podolska zupa z fasolą
Kartoflanka kresowa
Żmudzka zupa z gęsi
Flaki po Iwowsku
Krezki po Iwowsku

DANIA GŁÓWNE I DODATKI
Litewska baba z marchewki
Dynia nadziewana mięsem po litewsku
Cebule po wileńsku
Litewska zapiekanka grzybowa
Bigos litewski
Gołąbki po Iwowsku
Litewskie gołąbki
Gołąbki kresowe
Serownik białoruski
Litewskie serniki
Pamoczka grodzieńska
Sasznie z twarogiem
Litewskie pampuszki
Kugelis ze skwarkami
Litewska „kasza jedwabna"
Baba ziemniaczana z twarogiem
Kartacze z nadzieniem grzybowym
Ziemniaki faszerowane kiszonymi grzybami
Litewska babka zaparzana
Kresowe rogacze
Lwowskie kluski ziemniaczane
Cepeliny
Cepeliny z nadzieniem śledziowym
Białoruskie bliny ziemniaczane
Bliny oszmiańskie
Bliny białoruskie
Pińskie bliny żytnie
Litewskie bliny owsiane
Bliny gryczane
Bliny podolskie
Bliny nowogrodzkie
Młyńce
Wileńskie zacierki gryczane 
Wołyńskie kluski parzone 
Mamałyga

CIASTA NA PIEROGI PIECZONE
półfrancuskie serowe 
francuskie 
kruche
drożdżowe maślane

CIASTA NA PIEROGI GOTOWANE
litewskie 
z mąki pszennej 
z mąki gryczanej 

FARSZE DO PIEROGÓW
z grzybów i szynki 
z kaszy gryczanej i sera 
z surowych ziemniaków 
wileński z mięsa kurzego 
kowieński z boczku 
lwowski z ziemniaków
z chrzanem 
z krezek cielęcych
Pierogi pieczone z nadzieniem z kaszy gryczanej
Pierogi pieczone z nadzieniem z ziemniaków
Kluski lwowskie z tartej bułki
Knysze z kapustą
Kołduny tyszkiewiczowskie
Kołduny litewskie
Raki po litewsku
Śledzie po wileńsku
Pasta śledziowa do gryczanych blinów
Lin duszony w chrzanie po litewsku
Karasie gotowane
Karasie duszone po litewsku
Dorsz wędzony gotowany
Sandacz z kurkami
Sandacz po litewsku
Kurczaki po Iwowsku
Gęsia szyja po żmudzku
Gęś po Iwowsku
Kaczka faszerowana po Iwowsku
Pieczeń wieprzowa po wileńsku
Litewska rolada wieprzowa
Pamoczka wileńska
Golonka po baciarsku
Wereszczaka, czyli kiełbasa w piwie
Gulasz poleszucki
Wołyńskie zrazy cielęce
Pieczeń cielęca po litewsku
Pamoczka oszmiańska
Nerki cielęce po litewsku
Wołowina duszona na sposób żmudzki
Pieczeń barania z bobem po litewsku
Comber sarni po litewsku
Kijowskie kotleciki

PRZETWORY I DESERY
Borówki kwaszone 
Leśne pikle 
Kresowe jabłka kwaszone 
Ogórki kiszone w dyni 
Kwaszone zielone pomidory 
Konfitury z łodyżek szczawiu 
Konfitury z ogórków 
Konfitura z kwiatów róży 
Konfitura z owoców dzikiej róży 
Galaretka z kwiatu róży 
Budyń z winnym kremem 
Kisiel z chleba 
Kisiel z kwasu chlebowego 
Wigilijna kutia pszeniczna 
Bubliczki
Litewskie miodowe kluseczki 
Mandryki litewskie 
Wigilijne śliżyki 
Pascha wielkanocna 
Herbatka z wrzosu 
Herbatka różano-porzeczkowa 
Kandybał 
Kawa po kozacku 
Kwas wiśniowy 
Litewski „szampan" chlebowy 
Kwas sucharowy 
Litewski kwas z serwatki 
Żmudzki kwas miodowy 
Litewski kwas żurawinowy 
Nalewka ukraińska 
Nalewka żmudzka 
Nalewka „litewski dzbanuszek"
Nalewka brzozowa 
Miód żmudzki 
Miód pitny oszmiański 
Lwowski likier orzechowy 
Wiśniówka małorosyjska 
Kresowa żenicha 
Nastojka wilejka 
Litewska żurawinka

Data dodania produktu: 24 listopad 2010.