Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
koraliki wzory ozdób do samodzielnego wykonania
koraliki wzory ozdób do samodzielnego wykonania
Naszyjniki, bransoletki, kolie, kolczyki i pierścionki, ozdoby do włosów i klamry do pasków

 

Autor: Renata Green
Tytuł: koraliki wzory ozdób do samodzielnego wykonania
Tytuł oryginału: Designerschmuck zum Selbermachen
Tłumaczenie: Małgorzata Grzegorczyk
Rok wydania: 2005
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 190x235 mm
Ilość stron: 128
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-7404-164-1
Wydawnictwo: KDC
 
  • Opis
  • Spis treści
 

KORALIKI WZORY OZDÓB DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA

„Perły są najlepszymi przyjaciółkami kobiety" - jednak czy koniecznie muszą być nimi drogocenne kamienie z głębi mórz?... Koraliki, kolorowo połyskujące drobinki ze szkła, drewna, metalu, kamieni półszlachetnych czy plastiku znów robią furorę wśród dziewczyn i pań w każdym wieku. Inspirują plastyków i kreatorów mody oraz podkreślają gust osoby, która je nosi. Przy odrobinie zręczności i wolnego czasu można te cudeńka wykonać własnoręcznie. Któż nie chciałby zostać twórcą „art to wear"- czyli dzieła sztuki, które się nosi?

Projektantka biżuterii Renata Green udziela w książce szczegółowych wskazówek, jak własnoręcznie zaprojektować i wykonać efektowną biżuterię z koralików: naszyjniki, bransoletki, kolie, kolczyki i pierścionki, ozdoby do włosów i klamry do pasków. Koraliki to książka pełna twórczych pomysłów, które każdą kobietę przyprawią o szybsze bicie serca!

Kiedy kilka lat temu zaczęłam robić moje pierwsze ozdoby z nielicznych dostępnych rodzajów szklanych paciorków, nawet mi się nie śniło, że błyszczące koraliki do tego stopnia mnie zauroczą, iż wkrótce będę uzależniona od robienia kolejnych wzorów biżuterii. Nic nie przeczuwając, wkroczyłam w obszar pełen tradycji, ale i fantazji, z którego dziś nie potrafiłabym już zrezygnować.

Próba opisania historii ozdób z koralików przypomina podróż przez mały wycinek historii kultury ludzkości odbytą z prędkością światła. Od milionów lat obie są bowiem ze sobą nierozłącznie związane. Znaleziska archeologiczne ze wszystkich epok są świadectwem procesu ewolucji ludzkości. Wykopaliska dowodzą, że ozdoby były wytwarzane i używane niemal we wszystkich kulturach. Już człowiek neandertalski zdobił groby okazami z czaszek niedźwiedzich. Pierwsza biżuteria w formie naszyjników powstawała przypuszczalnie przy użyciu jagód i nasion. Potomkowie neandertalczyków, homo sapiens, rozwinęli tę sztukę zdobienia. Po powstaniu społeczności myśliwych i rozwoju związków społecznych oraz rodzinnych, biżuteria zyskiwała coraz większe znaczenie, np.: noszenie atrybutów jakiegoś zwierzęcia miało świadczyć o odwadze podczas polowania i władzy nad duchem zwierzęcia. Z czasem zaczęto sporządzać okazalsze korale - skoro pojedynczy ząb może chronić, to co dopiero cały rząd zębów...

Wiara, że pewne kamienie czy wykonana z nich biżuteria posiadają moc leczniczą i witalną, nie jest wynalazkiem czasów nowożytnych. Już poprzednikom naszych koralików przypisywano moce uzdrawiające, uznawano je za symbole szczęścia i płodności. Szczególną czcią otaczano koraliki z namalowanymi oczami, do dziś noszone w niektórych częściach świata z wiarą, że są w stanie ochronić właściciela przed złym urokiem. Korale posiadały też wielką moc jako dary pośmiertne: ułatwiały przejście na drugą stronę.

Tworzenie biżuterii zależało od dostępnych materiałów i narzędzi. Podczas gdy pierwsze ozdoby powstawały z materiałów roślinnych i zwierzęcych, które obrabiano bardzo prostymi sposobami, rozwój nowych technik umożliwił tworzenie ozdób zupełnie innego rodzaju. I tak w epoce brązu obrabiano metal nie tylko na broń i narzędzia, ale także na korale i naszyjniki. Ze względu na techniczne możliwości, ówczesne korale miały kształt rurek lub były płaskie. Odkąd jednak człowiek nauczył się wytwarzać korale w kształcie kulek, ta forma stała się najbardziej popularna. Wynalezienie takiego materiału jak szkło oznaczało prawdziwą rewolucję także w tworzeniu ozdób. Zaczęły powstawać korale we wszystkich kształtach, kolorach i wzorach, jakie tylko można sobie wymarzyć. W okresie starożytnym w produkcji szkła najważniejszymi ośrodkami stały się Egipt, Rzym i islamski obszar śródziemnomorski. Koraliki wyrabiano wówczas w wielkich ilościach; niemal każdy mógł sobie na nie pozwolić. Służyły one nie tylko świeckim celom, ale miały też znaczenie sakralne, jak dzisiejsze chrześcijańskie różańce czy islamskie i buddyjskie łańcuszki modlitewne.

Ponieważ koraliki zawsze były ulubionym towarem handlowym, służyły one morskim kupcom jako łatwy w transporcie środek płatniczy przy zakupie różnego rodzaju towarów kolonialnych. Hiszpańscy konkwistadorzy bez skrupułów wykorzystywali fakt, że rdzenni mieszkańcy właśnie zdobywanego Nowego Świata uważali szklane koraliki za kosztowne kamienie szlachetne i wymieniali je chętnie

na swoje rodzime skarby. Szczególnie niesławny rozdział historii koralików związany jest z wymianą ich w handlu afrykańskimi niewolnikami.

W żadnym wypadku nie można zapomnieć o znaczeniu koralików w modzie, sztuce i rękodzielnictwie. We wszystkich epokach stanowiły one inspirację dla artystów i rzemieślników. Po dziś dzień koraliki, nawet bez otoczki magii i rytuałów, są kochane po prostu za swoją urodę.

Istnieje wiele zupełnie różnych metod wykorzystania koralików. W niniejszej książce ograniczam się do biżuterii w szerokim znaczeniu tego słowa. Na przykładzie moich wzorów chciałabym zademonstrować, jak samodzielnie wykonać prawdziwe kosztowności. Nie mogę się pochwalić wynalezieniem przełomowych technik. Wszystkie opisane tu metody są znane od wieków. Moją zasługą jest to, że przeciwstawiłam tradycyjnym sposobom pracy nowe warianty, nadając im powabu nowoczesności i innowacji. Aby zagwarantować czytelnikowi sukces i dobrą zabawę, uporządkowałam techniki od super prostych dla osób, które mają dwie lewe ręce, po bardziej skomplikowane i wymagające zręczności oraz odrobiny wysiłku. Zaczyna się od prostego nawlekania koralików na gumowe sznureczki lub metalowe druciki. Nie potrzeba do tego żadnego doświadczenia w rękodzielnictwie. Przy okazji poznaje się materiał, można nacieszyć się pięknem różnych rodzajów koralików i odkryć ich zmysłowość. W ten sposób przekonasz się, Czytelniczko, które koraliki najbardziej ci odpowiadają, jak się z nimi obchodzić i jak je łączyć z innymi. W następnym kroku, nizaniu, koraliki również początkowo się nawleka, ale potem następuje nieco bardziej skomplikowany proces dalszej obróbki. Tak powstają na przykład słynne naszyjniki z koralików nawleczonych na drucik, który następnie skromnie i elegancko szydełkuje się w łańcuszek. Trzeba jednak mnóstwa czasu i anielskiej cierpliwości, by z małych koralików utworzyć masywną bransoletę, składającą się z kilku obręczy. Ale nagrodą za te trudy jest zachwycająca biżuteria. Tkanie koralików ma długą tradycję i wciąż cieszy się popularnością. Popularność ta jest zresztą uzasadniona, gdyż na dojście do wprawy wystarcza kilka ćwiczeń i już niebawem przy odrobinie fantazji można tkać bransoletki, naszyjniki i klamry o najwspanialszych kształtach i wzorach. Także wyszywanie koralikami jest znane od wieków niemal we wszystkich kulturach. Pokażę, jak mozolnie, rządek za rządkiem, wyszywać materiały i ubrania, tworząc bransolety, broszki, klamry do włosów i wiele innych cudeniek.

Pozwól więc się poprowadzić, Droga Czytelniczko, i najpierw zrób tę czy inną rzecz dokładnie według wskazówek. Już wkrótce nabierzesz więcej odwagi i wykonasz pierwsze własne wzory. Wszystko jedno, klasyczne i eleganckie, z elementami etnicznymi czy też relaksujące i wesołe, powinny zawsze być wyrazem przede wszystkim twojego smaku, zdolności i temperamentu, które odzwierciedlają się we wszystkich samodzielnie wykonanych dziełach.

Data dodania produktu: 25 luty 2010.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

ozdoby z koralików szybko i z polotem
ozdoby z koralików szybko i z polotem
domowe wędzenie ryb
domowe wędzenie ryb
mozaiki
mozaiki
garncarstwo sztuka pięciu żywiołów
garncarstwo sztuka pięciu żywiołów
kolor 500 trików
kolor 500 trików
dekoracyjne składanie serwetek
dekoracyjne składanie serwetek