Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
kolektory słoneczne pompy ciepła na tak
kolektory słoneczne pompy ciepła na tak
Zaletą książki jest duża ilość przykładów opisujących wykonane w kraju systemy grzewcze z odnawialnych źródeł energii

 

Autor: Mirosław Zawadzki
Tytuł: kolektory słoneczne pompy ciepła na tak
Rok wydania: 2003
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 155x225 mm
Ilość stron: 276
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-918540-0-0
Wydawnictwo: Polska Ekologia
 
  • Opis
  • Spis treści
 

KOLEKTORY SŁONECZNE POMPY CIEPŁA NA TAK

Minął już czas dyskusji o celowości i efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Przeciwdziałanie postępującej degradacji środowiska naturalnego będącej wynikiem dotychczasowych sposobów konwersji energii oraz wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych wymagają zwiększenia udziału energii źródeł odnawialnych, „czystych" ekologicznie, w pokryciu potrzeb energetycznych ludności.

Dlatego z uznaniem należy ocenić inicjatywę oficyny wydawniczej „Polska Ekologia", wydania poradnika pt. „Kolektory słoneczne, pompy ciepła - na tak".

W książce, w wyjątkowo przystępny sposób, wyjaśniono zasady funkcjonowania urządzeń grzewczych wykorzystujących w sposób bezpośredni (kolektory słoneczne) i pośredni (pompy ciepła) źródła energii odnawialnej. Szczególnie cenną zaletą książki jest duża liczba przykładów opisujących wykonane w kraju systemy grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Książka jest adresowana do wszystkich osób interesujących się systemami ogrzewania umożliwiającymi wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Poza tym informacje w niej podane mogą stanowić pomoc w trakcie uzgodnień między kupującym a sprzedającym nowoczesne systemy grzewcze lub między kredytobiorcą a kredytodawcą promującym źródła energii odnawialnej.

Dodatkową zaletą książki jest możliwość jej wykorzystania jako pomocy edukacyjnej na wszystkich poziomach szkolnictwa.

Dr inż. Marian Rubik
Dyrektor Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej

Polska Ekologia spółka z o. o. jest liczącym się w kraju producentem kolektorów słonecznych. Dzięki rozwiniętej sieci partnerów handlowych oraz stale współpracujących z naszą firmą instalatorów, zgromadziliśmy spory bagaż doświadczeń związanych z budową, montażem i eksploatacją urządzeń do pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej. Teraz postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Choć o energetyce odnawialnej jest od kilku lat głośno, to, jak dotąd, nie było na polskim rynku wydawniczym pozycji, która w prosty i przystępny sposób przybliżałaby tę tematykę wszystkim zainteresowanym.

W Polsce z powodzeniem można stosować wiele różnych urządzeń do pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej. Kotły na biomasę, ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i wodne - to jednak złożone i kosztowne systemy, których wykorzystywanie na masową skalę w gospodarstwach domowych jest, przynajmniej na razie, mało popularne.

Dlatego oddajemy w Państwa ręce swego rodzaju przewodnik po najpopularniejszych w naszym kraju systemach grzewczych wykorzystujących energię odnawialną - systemach opartych w głównej mierze o kolektory słoneczne i pompy ciepła.

W pierwszym rozdziale książki w zwięzły sposób opisano najważniejsze aspekty związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w kraju i na świecie. Szczególnie dużo miejsca poświęcono aktywności Słońca na obszarze Polski.

Kolejne dwa rozdziały poświęcone są tytułowym kolektorom słonecznym i pompom ciepła. Nacisk położono na przejrzyste i kompletne przedstawienie tych elementów systemu grzewczego, które są nierozerwalnie związane z techniką solarną. Wyjaśniono zasadę działania sprężarkowych pomp ciepła korzystających z energii zakumulowanej w powietrzu, wodzie i gruncie. Uwzględniono także specyfikę różnych systemów akumulacji, wymiany i dystrybucji ciepła. Warte uwagi są schematy współpracy kolektorów słonecznych z tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi. Problematyka ta została pogłębiona w rozdziale czwartym.

Rozdział czwarty podkreśla praktyczne podejście autorów poradnika do opisywanych zagadnień. Szczegółowy opis szesnastu funkcjonujących w kraju instalacji jest poparty bogatą dokumentacją zdjęciową. Czytelnik znajdzie tu zarówno małą instalację letniskową jak i potężną baterię kolektorów dostarczającą ciepłej wody do ponad stu czterdziestu mieszkań w Gdyni. Większość przedstawionych realizacji od lat doskonale sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach i domach jednorodzinnych na obszarze całego kraju.

Data dodania produktu: 06 padziernik 2010.