Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
historia malarstwa
historia malarstwa
Szczegółowy i wyczerpujący przegląd sztuki malarskiej

 

Autor: Paz Garcia Ponce De Leon
Tytuł: historia malarstwa
Tytuł oryginału: Breve historia de la pintura
Tłumaczenie: Beata Haniec, Jerzy Łoziński, Kamil Podlasiewski, Stanisław Stanisławski, Krzysztof Szymański
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 200x295 mm
Ilość stron: 256
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-61048-34-3
Wydawnictwo: Buchmann
 
  • Opis
  • Spis treści
 

HISTORIA MALARSTWA

Historia malarstwa to szczegółowy i wyczerpujący przegląd sztuki malarskiej. Książka ta ukazuje malarstwo od jego początków - malowideł naskalnych - aż po dzieła współczesne; jest więc doskonałym podręcznikiem dla tych wszystkich, którzy chcą zapoznać się z ewolucją sztuki. Jako uzupełnienie załączono kolorowe zdjęcia około 500 obrazów i malowideł ściennych - tak, byśmy nauczyli się patrzeć na malarstwo.

Najważniejsze dzieła każdej epoki są analizowane ze szczególną dokładnością; twórcy książki przyglądają się autorowi, zastosowanej technice, kolorem, tematyce itp. W ten sposób, dysponując wszystkimi parametrami potrzebnymi do prawidłowego zrozumienia dzieła, możemy je poznać w jego globalnym wymiarze.

- Od prehistorii do roku tysięcznego
- Średniowieczne malarstwo teocentryczne
- Odrodzenie sztuki
- Klasycyzm i manieryzm
- Świetność baroku
- Epoka rewolucji
- Narodziny nowoczesnego malarstwa
- Awangardy historyczne
- Awangardy historyczne okresu międzywojennego
- Postmodernizm

 

OD CZASÓW PREHISTORII DO WSPÓŁCZESNOŚCI WSZYSTKIE NARODY PRAKTYKOWAŁY SZTUKĘ MALARSKĄ. ZA POŚREDNICTWEM KOLORÓW, ŚWIATŁA I FORMY ARTYŚCI PRZEDSTAWIALI ŚWIAT, KTÓRY ICH OTACZAŁ, USIŁOWALI PRZYBLIŻYĆ TO, CO NIEMATERIALNE, JAK RÓWNIEŻ STARALI SIĘ ZAWRZEĆ W SWOICH DZIEŁACH CODZIENNOŚĆ, AKCENTUJĄC JĄ I DOCENIAJĄC.

Malarstwo jest najbardziej znanym artystycznym manifestem dzięki swojej powszechności. Mimo to powszechnie wierzy się, że najważniejsze jest rozpoznawanie dzieł, i oglądanie obrazu zaczynamy od odczytania jego tytułu i nazwiska autora. Dlatego też, choć wydaje się to oczywiste, trzeba nauczyć się patrzeć na obraz, gdyż jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie nauczyć się rozkoszowania dziełem.

Popularyzacja malarstwa zmodyfikowała tradycyjne postrzeganie oraz metodologię dla samej siebie. Obecnie, poza analizą pod względem estetycznym i formalnym każdego z dziel, dąży się do spostrzegania obrazu pod kątem jego niezwykłości, mając na względzie okoliczności jego powstania, czyli realia społeczne, polityczne i ideologiczne. Znajomość historii sztuki jest często nieodzowna, aby zrozumieć malarstwo. Aby sztuka nabrała bogatszej treści, należy ją odnieść do kontekstu, umiejscawiając ją w określonym czasie i przestrzeni.

Sztuka malarska jest produktem kultury powstałym w konkretnych okolicznościach. Dlatego też ten krótki przekrój historii malarstwa ma na celu uwidocznić każde dzieło z osobna, przedstawiając je jako jedyne i niepowtarzalne, jako owoc twórczej indywidualności każdego z artystów, którzy tworzyli i tworzą historię malarstwa.

Historia malarstwa usiłuje poprzez dziesięć rozdziałów przedstawić kompletne studium ewolucji malarstwa na przestrzeni dziejów, dbając o zwięzłość tekstu i ilustracji. Cel ma charakter dydaktyczny i kształcący. Dobre jakościowo fotografie i obszerne wyjaśnienia znajdujące się w tekście prezentują poszczególne obrazy. Taka kompozycja sprawia, że Historia malarstwa przemawia do każdego czytelnika.

Data dodania produktu: 24 padziernik 2008.