Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
domy pasywne najlepsze obiekty oraz technologie niskoenergetyczne i pasywne w Polsce
domy pasywne najlepsze obiekty oraz technologie niskoenergetyczne i pasywne w Polsce
Jak budować szybko, dobrze i nie płacić za ogrzewanie

 

Autor: Ryszard Piotrowski
Tytuł: domy pasywne najlepsze obiekty oraz technologie niskoenergetyczne i pasywne w Polsce
Rok wydania: 2009
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 245x320 mm
Ilość stron: 212
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-923394-5-8
Wydawnictwo: Przewodnik Budowlany
 
  • Opis
  • Spis treści
 

DOMY PASYWNE NAJLEPSZE OBIEKTY ORAZ TECHNOLOGIE NISKOENERGETYCZNE I PASYWNE W POLSCE

Ryszard Piotrowski
Urodzony w Jeleniej Górze. W 1993 roku uzyskuje tytuł magistra na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej (specjalizacja: stosunki międzynarodowe). Od 1996 dyrektor wydawnictwa publikującego ogólnopolski miesięcznik. „Przewodnik Budowlany". Znany z licznych publikacji i wykładów dotyczących nowoczesnych rozwiązań w budownictwie ze szczególnym uwzględnieniem ich praktycznego zastosowania i wykorzystania. Od 2007 roku redaktor naczelny miesięcznika Fachowiec na Budowie. Jako pierwszy w Polsce propagował idee budownictwa pasywnego. W 2004 roku pod jego kierownictwem zbudowano w Warszawie pierwszy eksperymentalny Dom Pasywny. W roku 2008 razem z liderami polskiego rynku budowlanego, powstaje drugi, budynek o jeszcze lepszych parametrach energetycznych. Na bazie tych działań powstały publikacje książkowe oraz kilkadziesiąt artykułów. Działania w Polsce przyniosły uznanie Parlamentu Europejskiego, gdzie prezentowane były osiągnięcia i wybudowane obiekty. Prywatnie wielki miłośnik samochodów z lat 20 tych.

Świadomość budowania domów, które oszczędzają energię w naszym społeczeństwie jest bardzo niska. Przy zakupie samochodu zwracamy uwagę na aspekty niskiego zużycia paliwa, ponieważ odczuwamy to w codziennej eksploatacji. Samochód jest na pokaz, a dom? Wielu inwestorów mi odpowiadało, że po co „wymyślać i tak tego nie widać". I budują domy z ociepleniem o grubości izolacji 5 cm (tak! tak! w roku 2009!) uważając sprawę energooszczędności za rozdział zamknięty. Nigdy nie spoglądaliśmy dalej niż za pierwszy zakręt, a powinniśmy spoglądać za piąty! Jak będzie wyglądała przyszłość budownictwa w Polsce? Ile będą warte nasze domy za 10-15 lat? Niestety niewiele. Dużą wartość będą miały domy energooszczędne i pasywne. Koszt energii w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie o 120%. Wiele osób już w tej chwili ogrzewa część domu, wyłączając resztę grzejników. Ogrzewany garaż to już fanaberia!

Koszty ogrzewania domu pasywnego 170-metrowego to 100 zł miesięcznie, nawet jeśli energia wzrośnie 200% to i tak to będą grosze. Nie wspominam o komforcie życia — spaliście kiedyś w domu z wentylacją z odzyskiem ciepłego powietrza? — to poznalibyście znaczenie słowa „sen jak kamień", świeże powietrze i brak przeciągów. W domu pasywnym ciepło jest w każdym miejscu, nie ma zimnych kątów, duże przeszklenia powodują, że dom jest bardzo słoneczny, a ludzki organizm potrzebuje dużo słońca, zwłaszcza zimą.

Wielu czytelników zwróci uwagę, że może i ciepłe, ale na pewno bardzo drogie w budowie. Niestety to są mity które wzięły się z powtarzania tej samej kwestii na okrągło. Wiecie co jest najdroższe w budowie domu pasywnego? Uruchomiona funkcja myślenia u inwestora! Ile kosztuje sprawdzenie w trakcie budowy czy konstrukcja jest szczelna? (czy np. pomiędzy ścianami a więźbą dachową nie ma 10 centymetrowych przerw?) Nie kosztuje nic! Trzeba zadać sobie trud i sprawdzić prace ekipy budowlanej. Ile kosztuje wybudowanie dwóch kominów wentylacyjnych? Tyle samo co wentylacji z odzyskiem! Ile kosztuje wstawienie okien z użyciem taśm uszczelniających, a nie na piankę, która jest zabroniona we wszystkich krajach oprócz Polski, Kazachstanu i Kirgizji (nie wymieniam krajów środkowej Azji, bo tam jest -60° C zimą więc jak by powstawiali na piankę to by nie dociągnęli do wiosny). Kosztuje to 800 zł więcej! Jaki jest koszt zrobienia izolacji 20-centymetrowej na elewacji? 30% drożej za izolację, bo reszta systemu jest taka sama. Ile kosztuje wykonanie zimnych tradycyjnych ścian fundamentowych domu — 25 tysięcy zł i nawet żebyśmy tam izolację ze złota zamontowali to i tak będzie zimne! Koszt płyty, która jest super ciepła to 30 tysięcy — fakt! Niby drożej. Ale fundamenty robi nam ekipa 1,5 miesiąca, ponosimy koszty dojazdów itp. Płytę budynku wykonuje się 7 dni (słownie: siedem). Tutaj dotykam tematu stresu w trakcie budowy! Pamiętajmy, że wykonawcy mają nas gdzieś, bo ich celem jest zarobienie kasy, a nie wykonanie dobrze. Są świetnymi psychologami i wiedzą, czy inwestor się interesuje jakością prac czy nie. Nie będą nam polecać rozwiązań energooszczędnych bo musieli by robić prace budowlane dokładnie. To może projektant? Tutaj lepiej się nie wypowiadać.

Pamiętajmy, że bez względu na ilość pieniędzy jaką mamy na inwestycję, to jest to stresujące zajęcie. Zachęcam was do lektury niniejszego albumu poświęconego tematowi domów pasywnych z przykładami jak zbudować krok po kroku takie domy i jak to zrobić np. w 8 tygodni. Poruszam temat nieciekawy czyli jak budować szybko, dobrze i nie płacić za ogrzewanie. Widzę to jadąc codziennie samochodem i spoglądając na mijane place budów. Mimo wszystko zachęcam do lektury.

Koszty pozyskania surowców tak węgla jak i ropy będą rosły. Wielu z nas nie wie jak będzie przebiegała polityka cenowa w najbliższych latach. O ile wzrosną koszty ogrzewania? Czym w przyszłości będziemy ogrzewać domy? Już tej chwili jest to trudny dylemat. Kotły gazowe niskotemperaturowe zakończyły swój rozwój. Pompy ciepła? Bardzo droga technologia która w Polsce niestety natknęła się na poważne problemu z montażem i serwisem. Okazało się że tak droga technologia nie gwarantuje nam komfortu użytkowania. Pamiętacie olejowe kotły gazowe które swojego czasu masowo były kupowane i montowane w domach mieszkalnych? Na dzień dzisiejszy koszty oleju opałowego skoczyły tak gwałtownie że praktycznie nikt dziś nie instaluje ich. Kominki cały czas mają swoich zwolenników, ale obarczone są potrzebą noszenia drewna i zyskujemy po sezonie grzewczym wnętrze domu kompletnie brudne. No więc czym ogrzewać aby koszty były mniejsze? Pytanie jest trudne. Dlatego powinniśmy zainwestować w ciepłą konstrukcję domu. Jeśli zbudujemy ciepły dom to fakt wyboru źródła ogrzewania nie będzie taki ważny. Wystarczy kocioł gazowy.

Jak należy wybudować ciepły dom i na co zwrócić uwagę?

Oto kilka żelaznych reguł:

1. Nie wierzmy projektantowi i jego zapewnieniom. W trakcie budowy kilku eksperymentalnych domów pasywnych żaden projektant nie stanął na wysokości zadania. Każdy się mądrzył i nie posiadał właściwej wiedzy a po zwróceniu uwagi na ewidentne błędy z reguły się obrażał. Niestety takie to środowisko. Co zrobić? Wymagać, wymagać i jeszcze raz wymagać. Wykonany projekt oddać do oceny audytorowi energetycznemu bądź innej pracowni projektowej. I jeszcze jedno — jeśli my nie będziemy wiedzieli co chcemy, to tym gorzej dla nas.

2. Dobór technologii do budowy domu — trudny temat ponieważ każda technologia jest dobra tylko musi być właściwie zastosowana. Do budowy domu pasywnego możemy wykorzystywać ogólnie dostępne materiały budowlane. Kwestią istotną jest wiedza na temat aspektów wynikających z nieco innej aplikacji ich w domu energooszczędnym i pasywnym. Przykład — proszę bardzo, np. ściany nośne, architekt będzie wam tłumaczył, że muszą być ściany lite (czyli całe ściany prefabrykowane i przewożone na plac budowy) wiecie co to oznacza? Ściany takie będą Was kosztować 50% drożej niż zwykłe z bloczków. Do postawienia tych ścian potrzebny będzie wielki dźwig i musimy mieć możliwość jednoczesnego wjazdu 4 tirów tak aby się nie zakopały, Dalej? Czy wystarczy?

Pytanie właściwe, po co nam ściany prefabrykowane i co nam dają? Ściany prefabrykowane niwelują nam mostki cieplne i mamy prawie stuprocentową szczelność konstrukcji. Czy można to osiągnąć za pomocą zwykłych bloczków? Oczywiście! Zapraszam na stronę 94, gdzie pokazuję taki sposób w praktyce.

3. Dom Pasywny musi być posadowiony na płycie betonowej odpowiednio wyizolowanej. Tutaj nie ma żadnych zamienników. Możemy w takiej płycie posadowić od razu system grzewczy. O tradycyjnych fundamentach w domu pasywnym możemy zapomnieć.

4. Okna i drzwi — ważny czynnik. Zarówno jej dobór jak i sposób montażu jest istotny. Wybór ciepłej stolarki jest już na rynku bardzo duży. Gorzej z systemami montażu. Tutaj musimy konkretnie wskazać wykonawcy właściwy system. Oczywiście montujemy na systemie specjalnych taśm gwarantujących nam 100% szczelność montażu. Tradycyjny montaż na piankę jest zabroniony. Wiecie dlaczego w waszym domu odczuwacie przeciąg? Bo macie zamontowane okna na piankę!

5. Szczelność konstrukcji budynku. Ciepło ucieka nam z budynku przez otwarte drzwi i okna, jak je zamkniemy to nadal będzie nam wywiewać przez niedbałe wykonanie prac budowlanych. Jak osiągnąć wysoką szczelność konstrukcji? Przez dbałość przy pracach budowlanych, tutaj niestety diabeł tkwi w szczegółach. Nie możemy robić szczelin w trakcie murowania czy niedbale wykonać dach. Szczelność konstrukcji sprawdza się w trakcie próby ciśnieniowej która jest opisana w tej publikacji na stronie 126.

6. Prostota konstrukcji architektonicznej — nie można stosować skomplikowanych rozwiązań takich jak wielokrotnie załamany dach. Ogromna liczba okien dachowych albo wykusze. Prostota jest najpiękniejsza i również najcieplejsza.

7. Akumulacja ciepła w budynku. Najlepiej aby ściany naszego domu pasywnego były z betonu, bo wtedy zyskujemy akumulację ciepła która jest bardzo istotna. Oczywiście nikt by nie budował domu z betonu ze względu na wysokie koszty. Ale spokojnie możemy stosować wszelkiego rodzaju materiały z dobrą akumulacją ciepła. W opisanych w tej publikacji budynkach zastosowaliśmy cegłę klinkierową jako akumulator ciepła.

8. Wentylacja z odzyskiem ciepła — żadnych kominów w domu pasywnym! Wentylacja z odzyskiem musi być zaprojektowana przez projektanta. Ponieważ trzeba policzyć właściwy przepływ i ilość powietrza tak aby nie było hałasu w budynku i abyśmy mieli dobrą wymianę w pomieszczeniach. Uwaga! Wentylacji nie podłączą się do garażu i kotłowni. Dowolność wyboru producentów. Koniecznie musimy zrobić projekt.

9. Odpowiednie posadowienie budynku w stosunku do stron świata. Słońce jest ważnym elementem w domu pasywnym. Z tym jednak nie należy przesadzać — za dużo projekcji słońca w lipcu to kłopot.

Tak wygląda w telegraficznym skrócie recepta na dom pasywny. Oczywiście jest jeszcze wiele czynników jak np. źródła oświetlenia w domu pasywnym i stosowanie energooszczędnych urządzeń. Jedno jest pewne — już teraz musimy uczyć się oszczędzać energię i po to powstała ta publikacja. Zachęcam do lektury.

Data dodania produktu: 29 czerwiec 2010.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

posadowienie budowli, konstrukcje murowe i drewniane konstrukcje budowlane
posadowienie budowli, konstrukcje murowe i drewniane konstrukcje budowlane