Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
domowy salon piękności poradnik nowoczesnej kosmetyki naturalnej
domowy salon piękności poradnik nowoczesnej kosmetyki naturalnej
Rola kremów, pielęgnacja cery, okolice oczu, usta, dłonie, cellulit, ochrona skóry przed słońcem

 

Autor: Anna Kołodziejczak
Tytuł: domowy salon piękności poradnik nowoczesnej kosmetyki naturalnej
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 170x170 mm
Ilość stron: 150
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-85284-80-2
Wydawnictwo: Borgis
 
  • Opis
  • Spis treści
 

DOMOWY SALON PIĘKNOŚCI PORADNIK NOWOCZESNEJ KOSMETYKI NATURALNEJ

Tradycyjna kosmetyka ludowa ma dziś coraz więcej zwolenników. Rozmaite poradniki podają liczne sposoby i ziołowe receptury na zachowanie młodej cery. Niektóre z nich dają dobre efekty, ale jednocześnie są niezwykle pracochłonne w przygotowaniu. Tymczasem dla większości współczesnych kobiet ważne jest, aby mieć skuteczny gotowy kosmetyk, bowiem kosmetyka naturalna kojarzy im się najczęściej z talarkami z ogórków na twarzy. Ten poradnik pokazuje, jak można w pielęgnacji urody korzystać z wielowiekowych doświadczeń i wiedzy ludowej bez żmudnego ucierania, ubijania, mieszania czy miksowania.

Anna Kołodziejczak - studia doktoranckie oraz wieloletnia praca naukowa w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Ciągłe doskonalenie wiedzy w zakresie analizy substancji naturalnych oraz surowców zielarskich. Obecnie dyrektor kreatywny w firmie produkującej ziołowe środki pielęgnacyjne. Autorka publikacji, opracowań, poradników z dziedziny kosmetyki naturalnej.

Współpraca merytoryczna: Barbara Czernicka-Kupras - lekarz dermatolog, specjalista kosmetyki lekarskiej. Od kilku lat specjalizuje się w dermatologii estetycznej, zajmuje się głównie leczeniem trądziku i jego następstw. Od ponad dziesięciu lat prowadzi własny gabinet dermatologiczny w Bytomiu. www.dermatolog.com.pl

Zalety tradycyjnej kosmetyki ludowej każdy zna i docenia. Rozmaite poradniki poświęcone tej dziedzinie zawierają mnóstwo przepisów i sposobów na zachowanie urody. Dają one dobre efekty ale najczęściej pracochłonne. Większość współczesnych kobiet szuka skutecznych gotowych kosmetyków, gdyż kosmetyka naturalna kojarzy im się z rozgniecionymi truskawkami na twarzy lub papką kartoflaną spływającą z naskórka. Cóż, nie można się temu dziwić. Jednak świat się zmienia, zmienia się również i ta dziedzina pielęgnacji urody, która obejmuje wielowiekowe doświadczenie i wiedzę kosmetyki ludowej. Czasy długiego ucierania, mieszania, ubijania lub miksowania odchodzą już do historii.

W ostatnich dziesięcioleciach na świecie nastąpił boom technologiczny, pojawiło się wiele nowych produktów w różnych postaciach. Paradoksalnie miało to swój wpływ również na rozwój i przeobrażenie się kosmetyki naturalnej. Świeże drożdże lub mleko są najlepszymi kosmetykami dla cery, lecz ich postać jest niewygodna do jej systematycznej pielęgnacji. Dzięki nowym technologiom przetwarzania można otrzymywać rozmaite postacie składników naturalnych. Najczęściej są to sproszkowane, liofilizowane lub granulowane formy, dzięki którym maseczki lub peelingi mają dobrą konsystencję. Na przykład zioła suszone (cięte) nie nadają się do peelingów, natomiast drobno sproszkowane zioła i kwiaty delikatnie i skutecznie złuszczają wierzchnie warstwy naskórka. Żywe drożdże, polecane do maseczek do cery trądziko-wej, zatykają pory. Natomiast drożdże w postaci drobnych płatków mają miły zapach i łatwo je zmyć ze skóry. Glony też są dostępne w postaci wysuszonego śluzu i innych form sproszkowanych. Błoto również nie musi już być bagnem; błota kosmetyczne wyglądają jak lekki puder i są niezwykle skuteczne w walce z trądzikiem lub cellulitem. Warto również wspomnieć o suchych wyciągach roślinnych, w których są już oznaczone ilości substancji aktywnych. Suche wyciągi są rozpuszczalne w wodzie, łatwo je wprowadzić do toniku, odżywki lub kremu. Te składniki jednak najczęściej używane są w farmacji i kosmetykach medycznych ze względu na wysoką cenę.

Należy ciągle pozyskiwać i selekcjonować nowe składniki naturalne w wygodnych formach, aby zwiększać możliwości pielęgnacji skóry nie tylko poprzez stosowanie kosmetyków gotowych. Sproszkowane zioła, glony, glinki lub błota są produktami o małym stopniu przetworzenia, dlatego zawierają mnóstwo mikroelementów, witamin i substancji aktywnych. Są bardzo skuteczne m.in. w pielęgnacji skóry trądzikowej, naczynkowej i dojrzałej.

Obecność takich składników w domu pozwoli szybko i skutecznie walczyć z problemami skóry, by promiennie wyglądać każdego dnia. A na to wszystko wystarczy poświęcić tylko parę minut.

Kremy należą do asortymentu kosmetyków najbardziej lubianych przez kobiety Zgodnie ze sztuką kosmetyki naturalnej stosowanie emulsji jest ważnym i nieodzownym elementem pielęgnacji cery. Wydawałoby się zwykły słoiczek kremu, a w istocie kryje w sobie wiele tajemnic: to, jak będzie pachniał, jaki będzie miał kolor, jak będzie „leżał" na cerze, no i, co dobrego „uczyni".

Z czego składa się emulsja wytworzona przemysłowo? Każda emulsja składa się z dwóch podstawowych części, zwanych fazami - olejowej, wodnej oraz z emulgatora. Fazę olejową stanowią oleje roślinne, oleje ropopochodne lub ich zamienniki syntetyczne. Fazę wodną tworzy najczęściej woda oczyszczona. Ciecze te mieszają się ze sobą wyłącznie dzięki obecności emulgatora.

Emulsja zawiera również liczne stabilizatory, emolienty i polimery, które powiększają listę składników kremu, często niepotrzebnych skórze. Oprócz tych podstawowych składników, do emulsji dodaje się w znacznie mniejszych ilościach (0,01%-20%) rozmaite substancje aktywne. Mogą to być zarówno proste ekstrakty ziołowe (glikolowe, olejowe, octowe, suche), jak i wyizolowane z nich substancje, np. bisabolol z rumianku lub escyna z kasztanowca. Do licznych substancji aktywnych należą też witaminy, kwas hialuronowy, koenzym O i inne. Substancje aktywne mogą być pochodzenia naturalnego, ale też i syntetyczne. Listę składników wyrobu zamyka konserwant.

Czym różni się przemysłowy proces wytwarzania kremów od kremu domowej roboty? Przemysłowy proces wytwarzania kremów jest dosyć skomplikowany. Wymaga drogiej aparatury i skrupulatnego nadzoru mikrobiologicznego na każdym etapie produkcji. Według typowego przepisu fazę wodną i olejową należy podgrzewać oddzielnie do jednakowej temperatury, a potem długo homogenizować w obecności emulgatora. Przy zakupie tak powstałego kremu, czyli seryjnego, nie mamy żadnego wpływu na jego właściwości.

Właśnie dlatego każda kobieta chciałaby mieć krem wyjątkowy, stworzony specjalnie dla niej. Taki komfort można uzyskać jedynie używając kremu wykonanego w warunkach domowych, gdy mamy całkowite przekonanie co do „bukietu" zawartych w nim składników. Tymczasem przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny od dawna stosuje do produkcji emulsji tak zwane bazy kremowe, bowiem umożliwiają one wytworzenie kremu z pominięciem procesu podgrzewania faz i skracają czas homogenizacji. Aby otrzymać krem pielęgnacyjny, zazwyczaj do bazy kremowej dodaje się około 20% różnych składników, w tym substancji aktywnych. Bazy kremowe najczęściej już zawierają w sobie olej i wodę, lecz są pozbawione większości substancji aktywnych i kompozycji zapachowych.

Dlaczego właśnie krem. Krem zapewnia bardziej kompleksową pielęgnację cery niż inne produkty kosmetyczne. Według zasad kosmetyki naturalnej wszystko, co może być potrzebne skórze znajduje się właśnie w części olejowej i części wodnej. Dobry olej kosmetyczny dostarcza do głębszych warstw naskórka witaminę A, E, D, kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i fitosterole oraz natłuszcza i odżywia cerę. Ponadto prawdziwa woda aromatyczna lub napar ziołowy zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie i regenerację. Oprócz tego na pewno będziemy mieć satysfakcję z możliwości stosowania kosmetyku, którego działanie, zapach i kolor zawdzięczamy wyłącznie składnikom naturalnym.

Dlatego do naszych przepisów na sporządzenie kremu wybraliśmy kompleks emulgujący zwany kremobaza Fitomed. Ten produkt - jako jedyny dostępny na rynku - odpowiada założeniom nowoczesnej kosmetyki naturalnej, gdyż powstały krem zawiera maksymalną ilość składników naturalnych przy jednoczesnym ograniczeniu substancji emulgujących i stabilizujących. Oprócz tego przygotowanie pełnowartościowego kremu trwa zaledwie parę minut i nie wymaga żadnej aparatury.

Data dodania produktu: 28 maj 2010.