Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
dekoracyjne cięcie krzewów
dekoracyjne cięcie krzewów
Tajniki różnych technik - podcinanie, podwiązywanie, skręcanie oraz spinanie

 

Autor: Heinrich Beltz
Tytuł: dekoracyjne cięcie krzewów
Tytuł oryginału: Formgehoelze. Schell, schnittig, schoen
Tłumaczenie: Agnieszka Szarzyńska
Rok wydania: 2009
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 165x210 mm
Ilość stron: 64
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7243-738-9
Wydawnictwo: RM
 
  • Opis
  • Spis treści
 

DEKORACYJNE CIĘCIE KRZEWÓW

Dzięki sposobom kształtowania roślin istnieje wiele możliwości uatrakcyjnienia zarówno dużych, jak i małych ogrodów, a także tarasów. Formowane krzewy mogą być uprawiane zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w różnego typu naczyniach. Poznanie różnorodności kształtów, jakie można uzyskać, pozwoli na właściwe cięcie i pielęgnację tych wyjątkowych roślin ogrodowych. Dzięki tej książce poznajemy tajniki różnych technik - podcinania, podwiązywania, skręcania oraz spinania - dzięki którym rośliny uzyskają odpowiedni wygląd i pożądany kształt.

W książce zawarto informacje dotyczące podcinania krzewów: z wolnej ręki lub używając szablonów oraz wskazówki, jakie gatunki roślin nadają się do formowania, jakie mają wymagania, a także omówiono najlepsze urządzenia tnące. Na końcu zamieszczono kalendarz prac z opisem najważniejszych czynności do wykonania w ciągu całego roku.

Książka ilustrowana jest kolorowymi zdjęciami i schematami rysunkowymi przedstawiającymi techniki cięcia i najpiękniejsze formy, dzięki którym można nauczyć się samodzielnego wykonania geometrycznych form i rzeźb roślinnych.

Poznanie sztuki dekoracyjnego formowania krzewów na pewno sprawi wiele radości każdemu posiadaczowi ogrodu.

Formowane rośliny to przede wszystkim żywe krzewy. Przez podcinanie, podwiązywanie, skręcanie oraz spinanie uzyskuję one pożądane kształty, których pozyskanie w naturalny sposób byłoby niemożliwe. Niektórzy uważają ten rodzaj postępowania za nienaturalny i obawiają się, że traktowane w ten sposób rośliny cierpię. Jednak ten, kto zgłębił tajniki podcinania i formowania roślin wie, że obawy te są nieuzasadnione. Formy przycinane możemy traktować również jako naturalne. Warto też zauważyć, że uformowane rośliny nie tylko nie giną, lecz mogą stać się długowieczne, a niektóre – formowane przez całe pokolenia ogrodników – żyją nawet do 300 lat. Uformowane rośliny zdobią ogrody już od ponad 2000 lat. Specjalnie ukształtowane rośliny - duże czy małe - a także całe ogrody, odzwierciedlały artystyczne umiejętności ogrodników. Niektóre | cenne rośliny  do osiągnięcia  odpowiedniego wyglądu i pożądanego kształtu potrzebują od 4 do 6 lat żmudnego formowania. Niestety wielu właścicieli ogrodów obawia się, że przez podcinanie i pielęgnację tych przepięknych roślin, nadmiernie je przeciążamy. Te obawy powinny zniknąć dzięki wskazówkom zawartym w tym poradniku. Każdy miłośnik ogrodnictwa będzie mógł czerpać wiele radości z formowania roślin.

W ogrodach stosuje się czasem wykonane przez rzeźbiarzy rzeźby plastikowe. Można je też formować z drutu i metalowych prętów, jak również z żywych roślin. Bardzo lubiane i popularne są kształty zwierząt - mają one już swoją długą tradycję w parkach i ogrodach. Ptaki wieńczą często żywopłoty i formy geometryczne, misie siedzą na obrzeżach muraw, a np. w parku zamkowym w Hever Castle w Wielkiej Brytanii znajdują się ogromne figury szachowe wykonane z cisów. W parku rozrywki Disneya sposób podcinania postaci z roślin jest udoskonalany od lat; dziś można tam podziwiać kaczora Donalda, myszkę Miki, psa Goofy i wiele innych komiksowych postaci wykonanych z wielką dokładnością z różnych gatunków roślin.

W Columbus (Ohio/USA) z podcinanych roślin wykonano kopię całego obrazu „Niedziela na wyspie Grande Jatte" francuskiego malarza Georga Seurata. Obraz przedstawia grupę osób na wycieczce uformowaną z przyciętych cisów i umiejscowioną na trawniku przy brzegu jeziora.

W ogrodach prywatnych wyjątkowe kształty krzewów są raczej rzadko spotykane, jednak niektórzy właściciele ogrodów ozdabiają swoje przydomowe ogródki zwierzakiem, którego darzą sympatią lub krzewem w formie ulubionego przedmiotu. Dzieci uwielbiają misie, dla dorosłych atrakcyjne są kształty samochodów ulubionych marek, modele i symbole dyscyplin sportowych, np. konie czy żaglówki.

Rzeźby niekoniecznie muszą przedstawiać figury zwierząt. Zamiast nich można stworzyć fantazyjne, abstrakcyjne formy. Do takich szczególnych i pełnych fantazji ogrodów zaliczamy znany ogród Pearl Fryar w Bishopville (Południowa Carolina/USA), który inspirowany jest sztuką Picassa. Fryar jest poza tym przykładem, jak można bez ogrodowych umiejętności osiągnąć wysoki stopień perfekcji w sztuce formowania krzewów.

Ważne jest miejsce usytuowania rzeźby. Aby dobrze się prezentowała, musi być widoczna z okien, z ulicy lub tarasu. Tło powinno robić wrażenie spokojnego, może nim na przykład być swobodnie rosnący żywopłot. Jako tła nie należy wykorzystywać roślin tego samego gatunku co wykonana rzeźba, chodzi raczej o stworzenie odpowiedniego kontrastu. Sąsiadujące rośliny powinny być odporne na deptanie i przeprowadzanie wszelkich zabiegów w czasie podcinania i pielęgnacji kształtowanych form roślinnych. Trawnik czy krzepkie podłoże, jak Pechysama, dobrze się tutaj nadają.

Data dodania produktu: 03 lipiec 2009.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

projektowanie wnętrz - minimalizm we wnętrzach
projektowanie wnętrz - minimalizm we wnętrzach