Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
jak czytać symbole język symboli w różnych kulturach
jak czytać symbole język symboli w różnych kulturach
Pokazuje ogromne bogactwo symboli i piktogramów, które są wykorzystywane na całym świecie od najdawniejszych czasów

 

Autor: Clare Gibson
Tytuł: jak czytać symbole język symboli w różnych kulturach
Tytuł oryginału: HOW TO READ SYMBOLS
Tłumaczenie: Kamil Kuraszkiewicz
Rok wydania: 2010
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 135x165 mm
Ilość stron: 256
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-213-4653-3
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

JAK CZYTAĆ SYMBOLE JĘZYK SYMBOLI W RÓŻNYCH KULTURACH

Kieszonkowy przewodnik pokazuje ogromne bogactwo symboli i piktogramów, które są wykorzystywane na całym świecie od najdawniejszych czasów. Książka ukazuje pochodzenie, styl i znaczenie najważniejszych symboli używanych w sztuce różnych kultur. Poznanie kontekstów ich występowania pozwoli czytelnikowi na analizę zarówno egipskich hieroglifów i znaków chińskiego pisma, jak i ukrytych znaczeń zachodnioeuropejskiej heraldyki i hagiografii.

W tym przewodniku znajdziecie objaśnienie symboli wykorzystywanych w sztuce i rzemiośle różnych kultur. Dzięki przyjęciu podziału geograficznego autorka nie tylko wskazuje pochodzenie każdego z symboli, ale również zachęca czytelnika, by poznał ich artystyczną wartość w poszczególnych kulturach i powiązał je z podobnymi motywami występującymi w innych częściach świata.

Książka zaczyna się od wprowadzenia do symboliki i jej zastosowania w sztuce, a następnie analizuje przedstawienia symboli kontynent po kontynencie. Każdy rozdział ma taki sam układ tematyczny, umożliwiający czytelnikowi porównywanie ikonografii postaci, systemów religijnych i alegorii. Piękne kolorowe fotografie ukazują symbole we właściwym kontekście, a rysunki pozwalają poznać je wszystkie, od egipskich hieroglifów po heraldykę.

Ten bogaty w informacje poradnik na pewno zaciekawi każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad znaczeniem i formą egipskiego znaku anch, skomplikowanych hinduskich mandali czy magicznych pentagramów.

Jak czytać symbole to praktyczny przewodnik, w którym zostały objaśnione symbole pojawiające się w dziełach sztuki na całym świecie, od starożytności po dzień dzisiejszy. Omówiono w nim pochodzenie, formę i znaczenie większości ważnych symboli występujących w różnych kulturach. Jest na tyle mały, że zmieści się w kieszeni, a mimo to:

■ wyjaśnia symbole, które twórcy zawarli w swoich dziełach

■ analizuje symbolikę świata natury, kultury i wiary

■ prezentuje ponad 500 ilustracji wraz z komentarzami.

Clare Gibson studiowała historię średniowieczną i nowożytną w King"s College w Londynie. Pracuje jako pisarka i redaktorka, specjalizując się w symbolice, sztuce, historii i genealogii. Opublikowała między innymi książki: The Hidden Life of Ancient Egypt: Decoding the Secrets of a Lost World (2009), The Hidden Life of Arts: Secrets and Symbols in Great Master-pieces (2007) oraz The Hidden Life of Renaissance Art: Secrets and Symbols in Great Masterpieces (2006).

Wszyscy wiemy, że sztuka oddziałuje na zmysły; wszyscy wiemy też z doświadczenia, że dzieła sztuki potrafią oczarować, sprawiać przyjemność, poruszać, ale także przygnębiać, szokować i budzić niesmak. Jednak jeśli nie zajrzymy pod to, co widać na powierzchni, jeśli nie zaczniemy rozumieć, na co patrzymy, zawsze będziemy widzieć tylko niewielką część obrazu. Sztuka bowiem komunikuje się głównie poprzez „anegdotę" i symbolikę, a symbol jest czymś, co należy odczytać, aby zrozumieć całe dzieło.

Znajdowanie związków między symbolicznymi odwołaniami, które artyści zaszyfrowali w swoich dziełach, otworzy nam oczy na bogaty świat aluzji i ukrytych znaczeń. Poznanie potęgi symboli umożliwia zarówno artyście, jak i obserwatorowi wyjście poza granice materii twórczej, poza to, co widzi, i zagłębienie się w otchłań ludzkiej psychiki i kulturowych kodów.

W książce tej symboliczne wizerunki zostały uporządkowane tematycznie, a także geograficznie, począwszy od symboliki sakralnej, przez symbole tożsamości po systemy symboliczne (a w niektórych przypadkach także alegorie). Łatwo jednak dostrzeżemy, że niektóre symbole przekraczają te granice i z tego powodu mogą być umieszczone w więcej niż jednej kategorii —  świadczy to o złożoności ludzkiej świadomości i przenikaniu się kultur. Niektóre symbole nie wymagają obszerniejszych wyjaśnień — na przykład kolory czy cechy reprezentowane przez pewne ptaki i zwierzęta - gdyż rozumiemy je intuicyjnie. Pionierskie prace psychoanalityków Zygmunta Freuda i Carla Gustava Junga utorowały w tym zakresie drogę, wskazując, że ludzki umysł jest zaprogramowany do myślenia i komunikowania się poprzez symbole i że język symboli, a zwłaszcza archetypów przekracza granice czasu oraz przestrzeni. Interpretacja licznych dzieł sztuki, które zobaczycie w tej książce, i wielu omawianych wraz z nimi symbolicznych detali pokazuje, że symbolika jest naprawdę odwiecznym i uniwersalnym językiem.

Gdy w odległych częściach świata rozwijały się różne cywilizacje, religie, społeczeństwa i kultury, każda z nich wykształcała swój własny symboliczny słownik, przez który wyrażała święte idee, rozmaite aspekty indywidualnej i zbiorowej tożsamości oraz abstrakcyjne teorie i pojęcia. Prezentując zarys „gramatyki symboli" w powiązaniu z mnóstwem wspaniałych dzieł sztuki z różnych epok i kontynentów, książka ta daje dowód na to. że — jak napisał Oscar Wilde - „Wszelka sztuka jest zarazem powierzchnią i symbolem".

„Człowiek ze swoją skłonnością do tworzenia symboli nieświadomie przekształca w symbole przedmioty lub kształty... i wyraża je zarówno w swojej religii, jak i sztukach wizualnych" — pisała Aniela Jaffe w swojej książce Man and His Symbols (1964). Tę obserwację potwierdza prehistoryczna sztuka naskalna na wszystkich kontynentach, zawiera bowiem mnóstwo dobrze nam znanych form, takich jak wizerunki zwierząt i odciski dłoni. Wiemy też, że późniejsze kultury przypisywały jej symboliczne znaczenie. Zatem ludzie prawdopodobnie zawsze tworzyli symbole z tego, co ich otaczało: symbole magii łowieckiej przekształcali w symbole sakralne lub symbole tożsamości i całe systemy symboliczne, włączając je w rozliczne tradycje artystyczne świata.

Data dodania produktu: 12 padziernik 2010.