Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
jak czytać architekturę najważniejsze informacje o stylach i detalach
jak czytać architekturę najważniejsze informacje o stylach i detalach
Stanowi nowy rodzaj przewodnika

 

Autor: Carol Davidson Cragoe
Tytuł: jak czytać architekturę najważniejsze informacje o stylach i detalach
Tytuł oryginału: HOW TO READ BUILDINGS
Tłumaczenie: Ewa Romkowska
Rok wydania: 2009
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 135x165 mm
Ilość stron: 256
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-213-4598-7
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

JAK CZYTAĆ ARCHITEKTURĘ NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O STYLACH I DETALACH

Praktyczny podręcznik, uczący oglądać i cenić architekturę, pomaga dostrzec historyczne i stylistyczne wskazówki, zawarte w każdej budowli. Dość mały, by zmieścić się w kieszeni, i dość poważny, by udzielić wyczerpujących odpowiedzi, ułatwia praktyczne badanie architektury: wskazuje najważniejsze cechy konstrukcji powstałych w różnych epokach, od starożytności po dziś; uczy rozpoznawać budowle i oceniać ich wiek; stanowi źródło informacji na temat stylów w architekturze i elementów architektonicznych.

Książka ta jest praktycznym przewodnikiem, uczącym rozpoznawać style w architekturze, ich historię i ewolucję. W każdej budowli można odnaleźć wskazówki, pozwalające ustalić nie tylko styl, w jakim została wzniesiona, ale też informacje o tym, kto ją zaprojektował, dla kogo i dlaczego. To małe wydanie, mogące zmieścić się w kieszeni, lecz na tyle poważne, by udzielać wyczerpujących odpowiedzi, stanowi nowy rodzaj przewodnika, który powinien znaleźć się w bibliotece każdego miłośnika architektury.

Poczynając od przeglądu typów budowli, stylów w architekturze i materiałów budowlanych, w następnych rozdziałach przedstawiono elementy architektoniczne, różnorodnie ukształtowane w toku dziejów, z uwzględnieniem miejsca ich powstania. Dziesiątki ilustracji z wyczerpującymi podpisami przybliżają informacje i ułatwiają ich zapamiętanie. W ostatnim rozdziale omówione zostało znaczenie rozmaitych elementów dekoracyjnych.

Niezwykle bogata ikonografia i szczegółowe informacje na temat detali architektonicznych i faktów historycznych uczą wszystkiego, co niezbędne i na pewno zaciekawią każdego, kto zastanawia się nad znaczeniem dachu czterospadowego, funkcją portalu czy proweniencją trójkątnego frontonu.

Ten praktyczny podręcznik, uczący oglądać i cenić architekturę, pomaga dostrzec historyczne i stylistyczne wskazówki, zawarte w każdej budowli. Dość mały, by zmieścić się w kieszeni, i dość poważny, by udzielać wyczerpujących odpowiedzi, ułatwia praktyczne badanie architektury:
• wskazuje najważniejsze cechy konstrukcji powstałych w różnych epokach, od starożytności po dziś
• uczy rozpoznawać budowle i oceniać ich wiek
• stanowi źródło informacji na temat stylów w architekturze i elementów architektonicznych

Dr Carol Davidson Cragoe jest historykiem architektury, pisarką i dydaktykiem; studiowała w Nowym Jorku i Londynie. Specjalizuje się w badaniu wpływu, jaki mają budowle na życie ludzi, którzy je zbudowali i użytkowali. Zaangażowana jest w studia na temat historii i dziedzictwa architektonicznego brytyjskich kościołów.

Większość z nas codziennie mija setki budynków i z łatwością dostrzega, że niektóre z nich różnią się bardzo od innych lub zwracają szczególną uwagę. Ale czym tak się wyróżniają? Kiedy je zbudowano i dlaczego? Nasza książka pomoże ci znaleźć odpowiedź na te pytania i nauczy „czytać" architekturę. Dzięki szczegółowym ilustracjom przedstawiającym całe budowle i poszczególne ich fragmenty nauczysz się rozpoznawać główne cechy konstrukcji pochodzących z różnych epok, od starożytności do dziś.

Architektura — sztuka kształtowania przestrzeni — ma swój własny język, i właściwe oglądanie budowli przypomina czytanie tekstu w jakimś języku: musisz znać zasady i podstawowe elementy tego języka, ale kiedy już je poznasz, możesz czytać, co tylko zapragniesz.

Gramatykę języka architektury tworzą trzy główne grupy elementów: rozmaite typy budowli, style związane z określonymi epokami i materiały budowlane — wszystkie mają tak wielki wpływ na wygląd budowli, że każdej poświęcono osobny rozdział książki. Wewnątrz tej „gramatycznej" struktury można wyróżnić „słownik", na który składają się opracowania rozmaitych fragmentów architektonicznych, w tym takich elementów, jak kolumny, kominki (paleniska), dachy, schody, okna i drzwi. Ważną częścią tego „słownika" są też elementy dekoracyjne. Tak więc „gramatyka" stworzona przez typy budowli, style i materiały, to spójna konstrukcja, w której mieści się każdy element wspomnianego „słownika".
 
Nim zajmiemy się określonymi szczegółami, spróbuj za pomocą zamieszczonych tu przykładów, przekonać się, jak funkcjonuje język architektoniczny. Spójrz na dwa pokazane tu budynki. Nie zastanawiaj się, co mają ze sobą wspólnego i czym się różnią. Różnice są oczywiste - świątynia Hefajstosa jest długa i niska, a kościół St. Pancras wertykalny, z centralnie umieszczoną wysoką wieżą. Przyjrzyj się dokładniej, a zaczniesz dostrzegać pewne podobieństwa: na przykład rząd sześciu kolumn zwieńczonych trójkątnym frontonem z przodu kościoła przypomina przód świątyni, choć detale kościoła są lżejsze i delikatniejsze. To nie jest przypadek. Kościół zbudowano na początku XIX wieku w stylu neogreckim, tak że jego detale celowo stanowią imitacje detali starożytnej świątyni greckiej. Kiedy już przeczytasz tę książkę, z łatwością będziesz dokonywać tego rodzaju porównań.

Data dodania produktu: 11 maj 2009.