Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
100 cudów architektury place miejskie
100 cudów architektury place miejskie
Przewodnik po wszystkich kontynentach

 

Autor: Praca zbiorowa
Tytuł: 100 cudów architektury place miejskie
Tytuł oryginału: 100 Most Beautiful Squares of thr World
Tłumaczenie: Rafał Czekaj
Rok wydania: 2005
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki, obwoluta
Format: 240x350 mm
Ilość stron: 208
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-7265-070-5
Wydawnictwo: Elipsa
 
  • Opis
  • Spis treści
 

PRZEWODNIK PO WSZYSTKICH KONTYNENTACH

  

Drodzy Czytelnicy,
Miasta europejskie powstawały najczęściej na skrzyżowaniu szlaków handlowych, wokół placów targowych, gdzie przybywali przejezdni kupcy. Owe rynki stały się najpierw źródłem bogactwa miast, później miejscem demonstracji tego bogactwa. Wokół rynków budowali swe rezydencje patrycjusze i bogaci kupcy, powstawały piękne kościoły, domy cechowe, ratusze, siedziby kompanii handlowych. Dziś wiele zachowanych zabytkowych budowli świadczy o wspaniałej przeszłości miast.

W Ameryce Północnej przybysze z Europy budowali place na wzór tych, jakie znali ze swojego Starego Świata. Chcieli żyć w otoczeniu podobnym do tego, w jakim się wychowali. Quincy Market w Bostonie i Jackson Square w Nowym Orleanie zupełnie przypominają place europejskich miast. Tak samo działo się w Ameryce Południowej. Tutaj place inspirowane są tradycyjną architekturą Hiszpanii i Portugalii.

Wielkie place Azji: plac przed pagodą w Rangunie, khlongi w Bangkoku oraz plac przed Tadż Mahal mają inną, nie mniej istotną, formę i inne znaczenie, mają inną perspektywę w odniesieniu do społecznego, obywatelskiego i duchowego życia ludzi. Kto raz wszedł na plac Tian"anmen w Pekinie, nigdy nie zapomni tego rozległego widoku. Pamiętają go nawet ci, którzy widzieli plac tylko w telewizji podczas pamiętnych wydarzeń 1989 roku.

Również odmienne są place pozostającej pod wpływami arabskimi Afryki Północnej: tu życie i duch miasta objawia się przede wszystkim w hałaśliwych wielkich, zatłoczonych bazarach, będących centrami życia społecznego. Bazary częściowo zadaszone, częściowo funkcjonujące pod gołym niebem prawie zupełnie nie zmieniły się od średniowiecza. Istnieją współcześnie, a mają dawną arabską atmosferę.

Znakomita większość historycznych placów nadal pozostała centralnymi punktami nowoczesnych miast włączonymi w ich funkcjonowanie. Ale są i takie, które są tylko cichym wspomnieniem dawnej świetności miasta, zabytkiem, który swoją piękną architekturą przyciąga turystów z całego świata. Wokół placów niemal zawsze znajdują się kawiarnie, restauracje i bary - miejsca, gdzie zawsze mogą przysiąść i mieszkańcy, i zwiedzający. Na samych placach zwykle też wiele się dzieje, odbywają się rozmaite imprezy kulturalne, obchodzone są święta państwowe i zwyczajowe, organizowane są wiece, manifestacje i pochody. Turyści tu mogą obserwować codzienne życie miasta, czuć jego atmosferę, poznawać lokalne zwyczaje - dotyczy to zwłaszcza niezbyt wielkich miast.

Jak każdy wybór, ten też jest wyborem autorskim. Przedstawiamy place, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, ale nie tylko te.

W doborze pozostałych kierowaliśmy się pięknem lub wyjątkowością ich architektury, historią ich powstania lub wydarzeniami, które się na nich rozgrywały, ich charakterem typowym dla określonej kultury, a wreszcie związanym z nimi dziedzictwem kulturalnym lub religijnym.

 

Data dodania produktu: 29 grudzie 2006.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

antyki  meble ilustrowany przewodnik
antyki meble ilustrowany przewodnik