Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
biblia fotografii  przewodnik fotografa xxi wieku
biblia fotografii przewodnik fotografa xxi wieku
Jak robić dobre zdjęcia, od portretów rodzinnych i krajobrazów po zdjęcia dzikich zwierząt i nastrojowe obrazy w czerni i bieli

 

Autor: Daniel Lezano
Tytuł: biblia fotografii przewodnik fotografa xxi wieku
Tytuł oryginału: The Photography Bible
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Rok wydania: 2004
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękkie laminowane okładki
Format: 190x250 mm
Ilość stron: 176
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-7423-367-2
Wydawnictwo: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk
 
  • Opis
  • Spis treści
 

BIBLIA FOTOGRAFII ZAWIERA WSZYSTKO, CO NALEŻY WIEDZIEĆ O FOTOGRAFII XXI WIEKU

 

Wyczerpujące kompendium wiedzy o fotografii, zawierające najświeższe informacje o aparatach cyfrowych, skanerach, drukarkach i programach, a także o najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie fotografii tradycyjnej. Daniel Leżano omawia wszystkie najważniejsze techniki fotograficzne, od portretów i krajobrazów do nastrojowych czarno-białych kompozycji.

 

Każdy temat ilustrowany jest bogatym materiałem zdjęciowym. Ta książka to doskonałe wprowadzenie w świat fotografii XXI wieku.

• Jak wybrać aparat najlepiej odpowiadający naszym potrzebom, od cyfrowych kompaktów po profesjonalne lustrzanki
• Jakie dobrać akcesoria, od lamp błyskowych i statywów po drukarki, skanery i programy do obróbki obrazu
• Jak robić dobre zdjęcia, od portretów rodzinnych i krajobrazów po zdjęcia dzikich zwierząt i nastrojowe obrazy w czerni i bieli

Fotograf, dziennikarz i pisarz Daniel Lezano jest redaktorem naczelnym czasopisma Photography Monthly, najszybciej rozwijającego się magazynu fotograficznego w Wielkiej Brytanii.

W fotografii koniec dwudziestego wieku oznaczał koniec ery negatywu, podczas gdy początek wieku dwudziestego pierwszego - początek ery cyfrowej, Jakość oferowana przez urządzenia cyfrowe osiągnęła poziom porównywalny z Jakością fotografii tradycyjnej. Sprawiło to, wraz z wieloma innymi korzyściami, jakie daje fotografia cyfrowa, takimi jak media wielokrotnego użytku, natychmiastowy podgląd wykonanych zdjęć itd., że ta właśnie technologia zdobywać zaczęła coraz liczniejsze rzesze zwolenników.

Fotografia przechodzi obecnie przez bardzo interesujący etap rozwoju, kiedy to rozwijająca się szybko technika zmienia nie tylko sposób wykonywania zdjęć, ale i sposób ich wykorzystania i rozpowszechniania. To wspaniały okres rozwoju fotografii, ale i trudny czas dla fotografów, bez względu na zasób ich wiedzy czy doświadczenie. Celem tej książki jest dostarczenie podstawowych informacji o sprzęcie dostępnym współczesnemu fotografowi a także o technikach koniecznych do stworzenia najlepszych zdjęć.

Pierwsza i zasadnicza część książki to obszerny przegląd aparatów dostępnych na rynku. Znajdziecie tu nie tylko wyczerpujące opisy różnych modeli, ale i objaśnienia wielu specjalistycznych terminów. Ponieważ terminy takie jak „megapiksel" czy „JPEG" stają się w fotografii równie powszechne jak „przysłona" czy „czas naświetlania", starałem się przybliżyć je w sposób zrozumiały i wolny od technicznego żargonu.

Jak sami się przekonacie, aparaty cyfrowe i tradycyjne są do siebie bardzo podobne. Jest to celowy zabieg producentów, którzy starają się, by przejście z fotografii tradycyjnej do cyfrowej było dla fotografów w miarę bezbolesne. Lustrzanka jednoobiektywowa nadal pozostaje fundamentem fotografii, zarówno w świecie filmu, Jak i technologii cyfrowej - jej różnorodność, a w szczególności możliwość dobierania różnych obiektywów sprawiają, że wciąż jest chętnie wybierana przez fotografów poszukujących rozwiązań dobrej jakości. Gwałtowny spadek cen i wzrost rozdzielczości w fotografii cyfrowej szczególnie cieszy fotografów amatorów. Większość ludzi związanych z przemysłem fotograficznym (łącznie ze mną) uważa, że to właśnie na rynku aparatów kompaktowych przejście z fotografii tradycyjnej do cyfrowej będzie najszybsze, choć równie oczywiste wydaje się to, że do podobnej zmiany dojdzie także w innych obszarach, w szczególności na rynku lustrzanek jednoobiektywowych.

Choć aparaty cyfrowe i tradycyjne działają z wykorzystaniem bardzo odmiennych technologii, ich obsługa jest bardzo podobna, a przez to technika wykonywania zdjęć w obu przypadkach niemal identyczna. Biblia fotografii zażera obszerny rozdział poświęcony technikom wykonywania zdjęć. Pomoże on każdemu z Was w pełni wykorzystać swój aparat. Fragment poświęcony technikom fotografowania podzielony został na trzy główne części - techniki podstawowe, techniki sprzętowe oraz techniki zdjęciowe - więc bez względu na to, jakie macie doświadczenie i jakim typem aparatu dysponujecie, znajdziecie tu mnóstwo technik wartych przećwiczenia i wypróbowania.

W fotografii nowej generacji zdjęcie powstaje w aparacie, lecz obraz tworzony jest w komputerze. Pojawienie się oprogramowania pozwalającego na cyfrową obróbkę zdjęć, w szczególności Adobe Photoshop, stworzyło możliwość wyjścia z tradycyjnej ciemni fotograficznej i pracy w normalnych warunkach.

Domowe komputery oferują znacznie wygodniejsze i łatwiejsze sposoby tworzenia zdjęć niż te, które dostępne były dotąd w chemicznej ciemni. Ponieważ komputer jest obecnie standardowym wyposażeniem większości domów, niemal każdy fotograf, profesjonalista czy amator, może sam zajmować się obróbką swoich zdjęć.

Tylko niewielki odsetek fotografów korzystających z tradycyjnych (filmowych) aparatów wykonuje własne odbitki, podczas gdy dzięki coraz popularniejszym i coraz doskonalszym drukarkom atramentowym praktycznie każdy może samodzielnie wykonać dobrej jakości odbitki. Wykonywanie dużych powiększeń - np. Odbitek 20 x 25 cm - w technologii tradycyjnej było nie tylko trudne, ale i kosztowne, obecnie natomiast wykonanie takiej odbitki, czy nawet większej, jest całkiem łatwe nawet w warunkach domowych. Dzięki urządzeniom peryferyjnym, takim jak skaner, który umożliwia przeniesienie zdjęć wykonanych na błonie filmowej do komputera, nawet tradycyjni fotografowie mogą korzystać z dobrodziejstw ery cyfrowej.

Nie możemy także zapominać o Internecie, który odegrał ogromną rolę w popularyzacji fotografii cyfrowej. Równie istotny jest fakt, że przez Internet możemy prezentować nasze obrazy publiczności na całym świecie oraz przesyłać je bez trudu wszystkim zainteresowanym.

Jak więc będzie wyglądać przyszłość tradycyjnej fotografii? Być może odpowiedź na to pytanie daje delikatna, lecz zauważalna zmiana statusu obu rodzajów fotografii. Kilka lat temu fotografowie zastanawiali się, czy obraz cyfrowy kiedykolwiek zastąpi Misze fotograficzną; teraz można się zastanawiać tylko nad tym, kiedy do tego dojdzie.

Przyszłość filmu jawi się więc raczej w ciemnych barwach, szczególnie w obszarze fotografii amatorskiej, choć warto zauważyć, że fotografia tradycyjna ma przed sobą
jeszcze parę ładnych lat. Wielu profesjonalistów pracujących ze sprzętem średniego formatu nadal wyżej ceni sobie jakość oferowaną przez negatyw, można jednak być pewnym, że za kilka lat i oni skłaniać się zaczną ku fotografii cyfrowej. Czy twierdzenie, że za dziesięć lat fotografia będzie się doskonale obchodzić bez filmu brzmi dzisiaj równie absurdalnie jak pięć lat temu? Z pewnością nie. Fotografia tradycyjna być może nie zostanie całkowicie wyeliminowana jeszcze przez długi czas, z pewnością jednak zostanie zmarginalizowana. Dobrą analogią jest tu przemysł muzyczny: płyta kompaktowa zdecydowanie dominuje na rynku, nie oznacza to jednak całkowitego zaniku płyt winylowych, choć cieszą się one zainteresowaniem wąskiego kręgu klientów.

Choć niektórzy z żalem przyjmują powolną śmierć fotografii tradycyjnej, większość użytkowników z pewnością doceni korzyści, jakie daje fotografia cyfrowa. Fotografia przechodzi obecnie przez bardzo ekscytujący okres rozwoju. Mam nadzieję, że robienie zdjęć (a może raczej tworzenie obrazów) będzie Warn sprawiało dużą przyjemność, i że Biblia fotografii będzie Warn w tym pomocna.

 

Data dodania produktu: 18 maj 2007.