Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
balkonowe rośliny ozdobne
balkonowe rośliny ozdobne
Książka jest zaproszeniem do przeżycia własnej przygody z ozdabianiem balkonów i tarasów

 

Autor: Jarosław Rak
Tytuł: balkonowe rośliny ozdobne
Rok wydania: 2003
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde laminowane okładki
Format: 210x265 mm
Ilość stron: 264
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-7073-298-4
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Rośliny, które dzisiaj zwiemy balkonowymi, istniały o wiele wcześniej niż człowiek wymyślił balkony.

 

Mówiąc wprost, nie ma w naturze czegoś takiego jak roślina balkonowa. Jest to jeden z wielu terminów opisujących grupę gatunków wystarczająco tolerancyjnych na zachcianki człowieka, który zmusza je do życia w ciasnej skrzynce. Okazuje się, że ta grupa roślin powoli zaczyna obejmować wszystkie gatunki. Książka ta jest zaproszeniem do przeżycia własnej przygody z ozdabianiem balkonów i tarasów roślinami, których bogactwo barw i form jest nieprzebrane.

JAROSŁAW RAK - ukończył wydział ogrodniczy w Akademii Rolniczej w Lublinie. Po studiach pracował przez 10 lat w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach jako pracownik naukowy, gdzie zajmował się roślinami ozdobnymi. Jest znanym publicystą w prasie ogrodniczej i autorem książek o tej tematyce.

 

Książka, którą właśnie zaczęliście Państwo czytać, nie traktuje tylko o roślinach balkonowych, tarasach, doniczkach czy też podlewaniu, Nie jest też nawet w połowie poradnikiem, który wszystko wie i swoje doświadczenie pragnie narzucić tym, którzy go akurat nie mają. Bo właśnie doświadczenie wyniesione z fantastycznej przygody, zwanej uprawą roślin, uczy, jak mało jest pewników i sztywnych zasad, to zaś co wydaje się być niezmienną regułą, zazwyczaj wynika z pełnego szacunku zrozumienia, dlatego zawsze się sprawdza. Książka ta jest zaproszeniem do przeżycia takiej właśnie przygody.

Odezwą się głosy, że brak balkonu czy tarasu przekreśla szansę zdobycia tego doświadczenia już na starcie, Nic bardziej mylnego. Rośliny, które dzisiaj zwiemy balkonowymi, istniały o wiele wcześniej, niż człowiek wymyślił balkony. Mówiąc prosto, nie ma w naturze czegoś takiego jak roślina balkonowa, Jest to jeden z wielu terminów opisujący grupę gatunków wystarczająco tolerancyjnych na zachcianki człowieka, który zmusza je do życia w ciasnej skrzynce. Okazuje się, że ta grupa powoli zaczyna obejmować wszystkie gatunki.

Rośliny są żywymi organizmami obdarzonymi niepowtarzalnymi cechami, a co za tym idzie wymaganiami, których zaspokojenie ma na celu tylko jedno – wydobycie z nich całego piękna. Poznawanie charakterystycznych przyzwyczajeń roślin jest drogą do radości, jaką niesie ich uprawa. Ten poradnik jest zbiorem wskazówek, czasami dobrodusznych przestróg, ale nie daje żadnych gwarancji, bo ostateczny rezultat i tak zależy od nas, naszej fantazji i działań opartych na rzetelnych informacjach.

Przedstawione w książce rośliny przemawiają prawie ludzkim głosem, dokonują odsłony swoich sekretów i obiecują współpracę, pod pewnymi jednak warunkami. Nie ma ich znowu tak dużo, ot, dostęp do słońca, przestronna donica, odpowiednia ziemia, trochę wody i garść nawozu co jakiś czas, Nic nadzwyczajnego, wszystko w ramach naszych możliwości. Chodzi o to, by potrzeby roślin były zaspokojone we właściwym czasie i w stosowny sposób. Cała kolorowa reszta będzie już tylko naturalną konsekwencją naszych starań. Tak naprawdę bowiem sadzimy rośliny dla prostej przyjemności podziwiania ich kwiatów, liści, owoców. Dlatego domy otoczone ogrodem wywołują radosny podziw, a nawet zrozumiałą zazdrość, dlatego ukwiecone balkony wyglądają o niebo lepiej niż balkony bez roślin.

A co zrobić z domami bez ogrodu i balkonów? Na pewno mają okna. To bardzo dobry początek, wystarczy tylko kupić skrzynkę, trochę ziemi, torebkę nawozu i... rośliny, Niechaj więc kolejne rozdziały książki będą serdeczną pomocą dla wszystkich zdecydowanych dobry początek rozwinąć w radosną i rozkwieconą pełnię.

 

Data dodania produktu: 19 kwiecie 2007.