Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
azalie, różaneczniki, wrzosy i inne wrzosowate
azalie, różaneczniki, wrzosy i inne wrzosowate
21 gatunków z rodziny wrzosowatych oraz ich najpiękniejsze odmiany

 

Autor: Ewa i Mariusz Chojnowscy
Tytuł: azalie, różaneczniki, wrzosy i inne wrzosowate
Rok wydania: 2003
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 210x260 mm
Ilość stron: 198
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7073-679-8
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Wyjątkowe walory dekoracyjne i efektowne kwiaty roślin z rodziny wrzosowatych sprawiają, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie nimi, a zwłaszcza ich nowymi, cennymi odmianami ogrodowymi. Stworzenie sprzyjających warunków wzrostu oraz odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się pięknem roślin przez wiele lat.

 

Książka przedstawia 21 gatunków z rodziny wrzosowatych oraz ich najpiękniejsze odmiany.

 

EWA CHOJNOWSKA - absolwentka Wydz. Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Lublinie, obecnie pracownik działu roślin ozdobnych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Autorka wielu artykułów i książek o roślinach ozdobnych.

MARIUSZ CHOJNOWSKI - absolwent Wydz. Ogrodniczego AR w Lublinie. Wieloletni pracownik działu nasiennictwa roślin ozdobnych ISiK w Skierniewicach. Autor wielu artykułów popularnonaukowych z zakresu uprawy roślin ozdobnych.

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie roślinami wrzosowatymi, a zwłaszcza ich nowymi, cennymi odmianami ogrodowymi. Wpływ na to mają wyjątkowe walory dekoracyjne tych roślin. Mamy nadzieję, że książka ta przyczyni się do spopularyzowania roślin wrzosowatych, tak powszechnie uprawianych na zachodzie Europy i w Ameryce, Pozwoli poznać ich biologię, wymagania siedliskowe, uprawę i sposoby rozmnażania.

Obok popularnych różaneczników, azalii, wrzosów czy wrzośców, w skład tej rodziny wchodzą inne bardzo ciekawe i wartościowe gatunki, które stopniowo wprowadzane są na rynek - mało znane, rzadko sadzone, a ze wszech miar warte spopularyzowania, Spotyka się je w ogrodach botanicznych oraz wśród kolekcjonerów, hobbistów i znawców tej grupy roślin, Za- interesowanie budzą między innymi kalmia, pieris, kiścień czy golteria.

Niewielki do tej pory udział roślin wrzosowatych w nasadzeniach ogrodowych wiązał się być może z brakiem odpowiedniego materiału roślinnego na rynku, obawą przed przemarzaniem, a także z niepowodzeniem w uprawie, wynikającym głównie z niewiedzy o potrzebach tej specyficznej grupy roślin. Import nowych gatunków i odmian, którym odpowiadają nasze warunki klimatyczne, spowodował znaczący rozwój produkcji w tej dziedzinie i dostępność roślin wrzosowatych na polskim rynku. Wiele z nich pochodzi z innych obszarów globu, dlatego wcześniej sprawdza się ich przydatność do uprawy w warunkach naszego kraju.

Duże znaczenie w powodzeniu uprawy roślin wrzosowatych ma znajomość rejonów klimatycznych, z których pochodzą, Część z nich dość dobrze znosi nasz klimat, inne można sadzić tylko w rejonach bardziej sprzyjających ich uprawie, a niektóre z nowo wprowadzanych gatunków lub odmian wymagają okrycia na zimę, zwłaszcza w młodości, Nie wszystkie gatunki spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem. Wynika to głównie z braku ogólnie dostępnej informacji na temat wzrostu i rozwoju, a także wymagań siedliskowych i uprawowych. Stworzenie roślinom wrzosowatym najbardziej dla nich sprzyjających warunków wzrostu w każdej fazie ich rozwoju oraz odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.

Dobór odpowiednich gatunków i odmian powinien być podporządkowany warunkom siedliska. Efektownie kwitnące w parkach, ogrodach botanicznych, a także ogrodach sąsiadów i znajomych, znane i popularne azalie, różaneczniki, wrzosy i wrzośce, a przede wszystkim ich nowe odmiany, znajdują z roku na rok grono nowych wielbicieli. Mamy nadzieję, iż z nowymi gatunkami roślin wrzosowatych będzie podobnie.

 

Data dodania produktu: 27 kwiecie 2007.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

architektura drewniana
architektura drewniana
domy za miastem  od prostych, eleganckich wnętrz do sielankowych posiadłości
domy za miastem od prostych, eleganckich wnętrz do sielankowych posiadłości
mozaiki to nie jest trudne!
mozaiki to nie jest trudne!
mozaiki
mozaiki
1000 najpiękniejszych roślin do domu, ogrodu zimowego, na tarasy i balkony
1000 najpiękniejszych roślin do domu, ogrodu zimowego, na tarasy i balkony