Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
architektura ogrodów
architektura ogrodów
Spojerzenie "zza płotu" na różne typy ogrodów

 

Autor: Bohdan Dlouhy
Tytuł: architektura ogrodów
Tytuł oryginału: Architektura zahrady
Tłumaczenie: Adriana Kliś
Rok wydania: 2006
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 170x225 mm
Ilość stron: 80
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-603-2600-2
Wydawnictwo: Natalis
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Chyba każdy z nas zna uczucie, kiedy wie, że nie wszystko w ogrodzie wygląda tak, jak powinno, ale nie potrafi określić, w czym tkwi problem. To całkiem naturalne - każdy cierpi czasem na „ślepotę" twórczą, kiedy to nie widzi nawet tych najbardziej oczywistych błędów i jest wdzięczny, kiedy ktoś inny zwróci mu na nie uwagę. Spróbujmy i my spojrzeć „zza płotu" na różne ogrody i przeanalizować ich architekturę, szukając mocnych i słabych stron zastosowanych w nich rozwiązań.

Książka ta nie jest klasycznym podręcznikiem ogrodnictwa ani instrukcją zakładania ogrodu. Do jej napisania zainspirowały nas już istniejące ogrody przydomowe, wiejskie i miejskie, małe i duże. Na konkretnych przykładach przedstawionych na zdjęciach chcemy Wam przekazać co nieco o kompozycji ogrodów, ich zakładaniu i utrzymywaniu oraz o najczęściej popełnianych błędach.

Wiemy bowiem, że to właśnie na błędach człowiek najlepiej się uczy, warto więc zaprojektować swój ogród tak, by w przyszłości uniknąć trudności, z jakimi borykają się inni.

Zakładając ogród od początku, czy też przekształcając już istniejący, musimy zacząć od ustalenia, czego od niego oczekujemy – jaki ogród chcemy mieć i jakie funkcje powinien on spełniać. Oczywiście idealna byłaby taka sytuacja, gdybyśmy mieli możliwość decydowania o tym, jak będzie duży i jak usytuowany, zaś koszty zagospodarowania i utrzymania ogrodu nie miałyby znaczenia. Niestety, takie sytuacje zdarzają się w życiu rzadko. Jednak mimo tego, że zazwyczaj wiele rzeczy danych jest z góry (działkę otrzymaliśmy w spadku, sąsiadów sobie nie wybieramy, na warunki klimatyczne nie mamy wpływu, pieniędzy mamy tyle, ile mamy), pozostaje jeszcze mnóstwo rzeczy, które możemy zmienić, przerobić i dostosować do naszego gustu i potrzeb.

Aby tego dokonać, powinniśmy zacząć od odpowiedzi na następujące pytania:
Czy nasza działka znajduje się w mieście, na wsi czy w lesie?
Jak wygląda otoczenie naszego ogrodu?
Czy są w nim miejsca atrakcyjne dla oka. które warto podkreślić, czy też będzie lepiej odizolować się od otoczenia?
Jak jest usytuowany ogród w stosunku do stron świata - która część będzie słoneczna, a do których miejsc słońce nie zawita przez cały dzień?
Jakie warunki klimatyczne panują w danym miejscu ogrodu w ciągu roku?
Jaka jest gleba (kwaśna czy zasadowa, mokra czy sucha)?
Czy będzie to ogród użytkowy, ozdobny, czy może zrównoważona kombinacja jednego i drugiego?
Czy drzewo, które dziadek zasadził na środku ogrodu, chcemy zachować i wkomponować w otoczenie, czy też wyciąć je, a przestrzeń zagospodarujemy w inny sposób?

Nasze oczekiwania powinny być dostosowane do możliwości - w ten sposób oszczędzimy sobie
rozczarowań.
Czy ogród będzie miejscem do biernego wypoczynku (opalania się w słońcu, wylegiwania na trawie), do aktywnego wypoczynku (okopywanie grządek z kalarepą, zrywanie a następnie zjadanie malin), do uprawiania sportu (musi się w nim zmieścić na przykład- kort tenisowy)?
Czy musimy wygospodarować miejsce, w którym będziemy parkować samochód?
Co zamierzamy robić w ogrodzie?
Czy będziemy w nim organizować imprezy dla znajomych, czy może chcemy w nim tylko odpoczywać, ciesząc się spokojem?

 

Data dodania produktu: 17 listopad 2006.