Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
antyki stylowe meble, szkło, ceramika, srebra, zegary
antyki stylowe meble, szkło, ceramika, srebra, zegary
Jak rozpoznawać charakterystyczne cechy i motywy dekoracyjne

 

Autor: Paul Davidson, Deborah Lambert, William Hotopf, Jill Bace, Yvonne Griffiths, Anna Fischel
Tytuł: antyki stylowe meble, szkło, ceramika, srebra, zegary
Tytuł oryginału: Antique Collector’s Directory of Period Detail
Tłumaczenie: Monika Dolińska, Bożena Mierzejewska
Rok wydania: 2006
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde płócienne okładki, obwoluta
Format: 230x300 mm
Ilość stron: 224
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN-83-213-4242-6
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Każdy, kto interesuje się zabytkami rzemiosła artystycznego, powinien umieć rozpoznać ich charakterystyczne cechy i motywy dekoracyjne. Książka ta wskaże, na co należy zwracać uwagę, oglądając na przykład stary zegar lub filiżankę, i pozwoli zdobyć wiedzę umożliwiającą dokonywanie właściwych zakupów. Opisane w niej zostały wszystkie ważniejsze style, pomocne w identyfikacji przedmiotów znajdujących się na rynku antykwarycznym, między innymi:
- barok i rokoko - od bujnego stylu europejskiego do powściągliwych stylów północnoamerykańskich
- chippendale – ogólne spojrzenie na ten osobliwy styl w meblarstwie
- klasycyzm - od klarownego klasycyzmu rzymskiego po północnoamerykański styl federalny, empire i biedermeier
- epoka rewolucji przemysłowej wpływ masowej produkcji i nowych materiałów
- nowe prądy przełomu XIX i XX wieku - idealizm ruchu Arts and Crafts, secesja, art deco i narodziny modernizmu. Innowacje wprowadzone przez Tiffany "ego, Georga Jensena, Laliquea i innych.

Piękne, kolorowe fotografie oraz precyzyjne rysunki opatrzone szczegółowymi objaśnieniami wskażą Wam, w jaki sposób rozpoznać wyróżniające cechy zabytkowych krzeseł, stołów, biurek, dzbanków do kawy lub herbaty, świeczników i wielu innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów historycznych. Kluczem ułatwiającym właściwą identyfikację antyków jest znajomość form charakterystycznych dla danej epoki i umiejętność rozpoznawania ich w interesującym nas obiekcie.
W książce Antyki autorstwa Paula Davidsona zostały przedstawione i poddane analizie dzieła rzemiosła europejskiego i amerykańskiego z różnych epok, począwszy od polowy XVII wieku po lata trzydzieste XX stulecia.
Sztuka dekoracyjna często czerpała z form dominujących w architekturze danego okresu, które artyści i rzemieślnicy przekształcali i wzbogacali, nadając wytwarzanym przedmiotom indywidualny charakter. Książka Antyki wskaże Warn, na co powinniście zwracać uwagę, kupując zabytkowe przedmioty, i pozwoli upewnić się, czy dokonaliście właściwego wyboru.
W rozdziałach zatytułowanych Cechy stylu znalazło się także omówienie kontekstu, w jakim powstawały wyroby rzemiosła artystycznego. Fotografie wnętrz, które zachowały oryginalny wystrój, a także dzieł architektury z różnych epok pokazują, jak wyglądało otoczenie poszczególnych elementów wyposażenia i jak miały one funkcjonować w codziennym życiu.
W rozdziałach Galeria kolekcjonera zostały omówione najważniejsze cechy stylistyczne mebli, ceramiki, sreber i wielu innych przedmiotów pochodzących z danego okresu.

Z kolei Katalog detali pomoże Wam rozpoznawać formy i elementy dekoracji charakterystyczne dla różnych epok i ułatwi datowanie interesującego Was przedmiotu.

Obiecałeś pomóc w uporządkowaniu strychu i natknąłeś się na kuferek zawierający interesujące porcelanowe filiżanki i różne bibeloty. Albo myszkując w sklepiku ze starociami, pełnym mebli, ceramiki i wszelkich drobiazgów, zauważasz starą dębową skrzynię z rzeźbioną dekoracją i zastanawiasz się, czy dokonałeś szczególnego odkrycia.

TA KSIĄŻKA JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE.

Istnieją wyraźne wskazówki i poszlaki, które pomogą w sformułowaniu wniosku na temat tego, kiedy i gdzie dany obiekt został wyprodukowany. Poszlaki te mogą dotyczyć materiału i metody wytworzenia, kształtu obiektu i, co najważniejsze, stylu, ornamentyki i dekoracji. W wielu wypadkach odkrywa się kilka elementów łączących na pozór odmienne przedmioty.
Kolejną wskazówką mogą być wspólne cechy detali i elementów architektonicznych charakterystycznych dla danej epoki. Na przykład, żłobkowane kolumny na zegarze szafowym z połowy XVIII wieku mogą bardzo przypominać filary z frontowej elewacji rezydencji z tego samego okresu. Antaba z maską lwa na francuskim porcelanowym wiaderku do lodu z 1810 roku może nawiązywać do podobnego motywu na angielskim krześle z tego samego okresu. Analogicznie, różne detale mogą wskazywać na różne okresy, z których porównywane obiekty pochodzą.

Data dodania produktu: 10 kwiecie 2006.