Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
antyki przechowywanie i konserwacja poradnik kolekcjonera
antyki przechowywanie i konserwacja poradnik kolekcjonera
Wyczerpujący, lustrowany zbiór porad dla kolekcjonera

 

Autor: Albert Jackson, David Day
Tytuł: antyki przechowywanie i konserwacja poradnik kolekcjonera
Tytuł oryginału: Antiques care and repair handbook
Tłumaczenie: Ewa Łubińska-Łojszczyk
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 170x240 mm
Ilość stron: 254
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-213-3845-3
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Poradnik "Antyki" to wyczerpujący, ilustrowany (ponad 800 zdjęć, rysunków i schematów), zbiór niezbędnych porad skierowany do wszystkich, którzy interesują się tą tematyką. Co należy wiedzieć kupując zabytkowy przedmiot do kolekcji? Jak w prosty sposób dokonać podstawowych napraw? Jak bezpiecznie usunąć brud, rdzę, śniedź, plamy i skazy? Książka obejmuje swoim zakresem zagadnienia dotyczące fajansu i porcelany, kamienia, metalu, broni palnej, biżuterii, zegarów, mebli, wyrobów z tkanin i skóry a także obrazów, rysunków, grafik oraz książek. Istotną pomocą dla mniej doświadczonych będzie słowniczek fachowych terminów oraz wskazówki, gdzie kupić potrzebne materiały i narzędzia.

Książka, którą trzymasz w ręku, jest praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy interesują się problematyką konserwacji zabytkowych przedmiotów i ich przechowywaniem. W systemie wolnorynkowego handlu sztuką wiele osób świadomie lub przypadkowo gromadzi sprzęty lub obiekty o różnej wartości artystycznej i historycznej. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych są one często przedmiotami codziennego użytku. Kłopotliwe jest zatem dokonanie oceny ich wartości, sposobu użytkowania i przechowywania, przeprowadzania drobnych reperacji, a także transakcji kupna i sprzedaży. Problem ten pojawił się też w Polsce, gdzie kształtuje się nowy rynek handlu antykami i starociami, a wiele osób zaczyna doceniać ich piękno oraz wartość materialną i użytkową. Dlatego dla kolekcjonera zabytkowych wyrobów różnego rodzaju lub rzeczywiście cennych dzieł sztuki książka ta może okazać się bardzo pomocna. Jest poradnikiem, który umożliwi zbieraczowi określenie stanu zachowania poszczególnych przedmiotów, dokonanie właściwego ich zakupu bądź wyboru sposobu konserwacji.
W niniejszej publikacji przedstawione są prace konserwatorskie, jakie może wykonać osoba nie przygotowana zawodowo, oraz proste sposoby ochrony zabytkowych przedmiotów przed postępującym niszczeniem i zalecane podstawowe w tym względzie działania. Informacje o technologiach wykonywania antyków ułatwią kolekcjonerowi również zapoznanie się z fachowymi metodami konserwacji stosowanymi przez profesjonalistów.

Książka podzielona jest na rozdziały według głównych grup antyków. Jeżeli przedmiot, którym czytelnik chce się zająć, nie mieści się dokładnie w żadnej z grup, to można znaleźć technikę renowacji dotyczącą podobnego przedmiotu i z powodzeniem ją zastosować. Aby znaleźć odpowiednią informację na temat renowacji, należy rozpoznać, z jakiego materiału przedmiot został wykonany. Na przykład ułamana nóżka porcelanowej lalki może być odtworzona w ten sam sposób, w jaki uzupełnia się porcelanową figurkę (patrz s.33). Jakkolwiek narzędzia te są omówione w osobnym rozdziale, to dane zamieszczone w rozdziałach o wyrobach z metalu i meblach dostarczą potrzebnych informacji. W rozdziale poświęconym biżuterii wzięto pod uwagę materiały szlachetne i półszlachetne, ale ponieważ do wyrobu biżuterii używano wielu różnych materiałów, potrzebne wiadomości można znaleźć także w innych rozdziałach.
W znalezieniu potrzebnych informacji pomoże indeks.
Czy należy zachęcać amatorów do odnawiania antyków? Chociaż są w tej książce działy przeznaczone raczej dla doświadczonych konserwatorów-amatorów, to z wielu informacji w niej zawartych śmiało mogą korzystać osoby początkujące. Staraliśmy się wyjaśnić każdy proces jak najprościej, bez nadmiernego użycia technicznych określeń. Z tego samego powodu zaleciliśmy używanie raczej łatwo dostępnych narzędzi i materiałów z wyjątkiem sytuacji, w których narzędzia specjalistyczne są rzeczywiście niezbędne. Dla czytelników nie posiadających praktyki zamieściliśmy podstawowe wiadomości na temat obróbki drewna i metalu, a także informacje niezbędne do prawidłowego szycia. Znajdują się one na końcu książki. Po pewnym czasie, zdobywając wprawę powoli i systematycznie, czytelnik będzie w stanie prawidłowo wykonać wszystkie opisane w tej książce czynności. Należy pamiętać, aby unikać trudnych technik bez uprzedniego ich wypraktykowania, a także nie zaczynać trudnych zadań, nie opanowawszy prostszych.

Data dodania produktu: 26 maj 2006.