Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
antyki poradnik kolekcjonera
antyki poradnik kolekcjonera
600 stron i ponad 2000 kolorowych fotografii

 

Autor: Praca zbiorowa
Tytuł: antyki poradnik kolekcjonera
Tytuł oryginału: A Collector"s Guide to Antiques
Tłumaczenie: Joanna Huebner-Wojciechowska
Rok wydania: 2010
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 215x305 mm
Ilość stron: 600
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-213-4651-9
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

ANTYKI PORADNIK KOLEKCJONERA

Książka jako kopalnia informacji o antykach i wielu innych przedmiotach nadających się do kolekcjonowania. 600 stron i ponad 2000 kolorowych fotografii odnosi się do niemal wszystkich aspektów tego zagadnienia. Dostarcza informacji na temat ceramiki, szkła, srebra i porcelany, mebli, dywanów i tkanin, a ponadto zajmuje się takimi obiektami kolekcjonerskimi, jak biżuteria, zegary i zegarki, zabawki, broń i wiele, wiele innych. Daje szeroki opis każdej specjalności. Wspaniałe fotografie pozwalają na łatwe rozpoznanie i identyfikację istotnych detali, co sprawia, że publikacja ta jest nieocenionym przewodnikiem po bezdrożach kolekcjonerstwa oraz ważnym źródłem przyjemności i wiedzy.

• szczegółowe wskazówki na temat tworzenia kolekcji
• informacje dotyczące kolekcjonowania szkła, porcelany, srebra, mebli, tkanin, biżuterii, zabawek, broni ...
• ogólna wiedza historyczna obejmująca poszczególne dyscypliny
• 2000 ilustracji, które ułatwią prawidłową atrybucję przedmiotów
• źródła inspiracji do budowania i poszerzania zbiorów.

Kupowanie antyków - za które uważa się przedmioty liczące więcej niż 50 lat - to bardzo indywidualne hobby. Większość zbieraczy specjalizuje się w jednej lub dwóch dziedzinach, na przykład niemieckich meblach z czasów biedermeieru, czeskim szkle, japońskich netsuke czy lampach naftowych. Jednocześnie nie kupują ich tylko dlatego, że posiadanie antyków uznawane jest powszechnie za przejaw dobrego smaku: w końcu na obcowanie z rzeczami, które nabyli, skazani są często przez długie lata. Mody się zmieniają. Styl, który zaledwie 10 lat wcześniej był lekceważony, z czasem może stać się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Z tego właśnie powodu należy uważnie wybierać przedmioty do kolekcji i dokładnie im się przyglądać. To jedyny sposób na poznanie ich zalet i wad.

Kolekcjonowanie antyków rozbudza zainteresowanie historią, stylami, technikami i dziełami różnych artystów bądź pochodzącymi z określonych warsztatów. Kolekcjoner -szczególnie ten nieograniczający się do jednej dziedziny sztuki - ma możliwość szerszego spojrzenia na z pozoru odrębne osiągnięcia artystyczne, ponieważ funkcjonują one w jednej przestrzeni. Łatwiej mu zauważyć, że artyści i rzemieślnicy podlegają podobnym wpływom, czerpią w zaskakującym nieraz stopniu z tych samych wzorów. Kolekcjonowanie jest więc z jednej strony formą samokształcenia, z drugiej zaś przyjemnością nawet dla tych, których stać tylko na skromny zbiór. Jest także formą inwestycji dającą korzyści nie do przecenienia. Inwestowanie w antyki bywa mylnie kojarzone z antykwarycznym zawodowstwem, które jest domeną marszandów, rzeczoznawców i ekspertów. Najlepiej kupować „sprawdzone" antyki, choć nigdy nie ma stuprocentowej pewności co do ich oryginalności. Wartość przedmiotów na rynku sztuki w ostatnich latach systematycznie rośnie. Założenie jest proste: jeżeli kupujesz rzecz nową, twój zakup już po chwili ma wartość towaru używanego. Gdy kupujesz antyki, po kilku latach prawdopodobnie zwrócą ci się wydane pieniądze i osiągniesz zysk. To wynika po części z unikalnego charakteru tych przedmiotów - liczba oryginalnych antyków pochodzących z danego okresu stale maleje. Jednocześnie drastycznie spada dziś poziom wykonania i jakość materiałów przeznaczonych na rynek masowy. Nie oznacza to, że przedmioty najwyższej jakości nie są w ogóle produkowane, ale że dobre rzemiosło i szlachetne materiały są obecnie przesadnie drogie.

Gdy już określisz obszar zainteresowań, chciałbyś zapewne wiedzieć, gdzie następnie skierować swe kroki. Głównym źródłem pozyskiwania antyków są antykwariaty, aukcje, targi staroci. Wszystkie te miejsca oferują wycenę, ale sprzedaje się tam na różne sposoby i należy to wziąć pod uwagę w swoich poszukiwaniach. Można też oczywiście skorzystać z usług wyspecjalizowanych marszandów. Antykwariusze to przede wszystkim trzeźwo myślący ludzie biznesu, którzy starają się zarobić. Chcą sprzedać swój towar stosownie do potrzeb rynku. Najlepsi antykwariusze mają ogromną wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie. W większości wypadków udzielają odpowiedzi na inteligentnie postawione pytania i są w stanie poprzeć swój opis przedmiotu rzetelnymi źródłami. Świadomość, że sprzedawca antyków posiada większą ilość jakichś przedmiotów może ułatwić proces targowania, aby jednak coś osiągnąć musisz wiedzieć, o czym mówisz: żaden handlarz nie sprzeda danej rzeczy poniżej szacowanej przez niego wartości. A rabat udzielany jest chętniej, gdy płacisz gotówką.

Domy aukcyjne, choć w pewnym sensie bezosobowe, są atrakcyjnym, alternatywnym źródłem pozyskiwania przedmiotów. Ale nie wolno zapominać, że licytator jest tylko pracownikiem, który odpowiada przed kupującym wyłącznie w zakresie przestrzegania aukcyjnych procedur.

Jego zadaniem jest uzyskanie jak najwyższej ceny dla sprzedającego, który płaci prowizję. Ważna jest również znajomość warunków sprzedaży konkretnego domu aukcyjnego, ponieważ często znacznie różnią się one od siebie. Zazwyczaj opisane są w katalogu towarzyszącym każdej aukcji. Znajduje się tam m.in. stwierdzenie, że licytator nie odpowiada za autentyczność, atrybucje, pochodzenie, prawa autorskie, datowanie i stan zachowania obiektu. W opisie nie będzie oczywiście informacji o jego wadach. Należy więc dokładnie obejrzeć interesujące cię przedmioty na wystawie, która odbywa się zwykle w dniu poprzedzającym licytację. Im bardziej specjalistyczna aukcja i uznany dom aukcyjny, tym większe prawdopodobieństwo, że wątpliwości wyjaśni ekspert. Nieprawdą jest bowiem, że dom aukcyjny nie daje żadnych gwarancji, a jedyne co mogą zrobić jego eksperci to przedstawić opinię.

Poza domami aukcyjnymi ciekawym miejscem na pozyskiwanie przedmiotów do kolekcji jest targ staroci albo okolicznościowa wyprzedaż, bardzo popularna np. na Wyspach Brytyjskich. Warto tam zajrzeć przede wszystkim w poszukiwaniu okazji (dawniej można było znaleźć zaskakująco cenne przedmioty), zawsze występuje jednak ryzyko, że cena obiektu będzie zawyżona albo po prostu okaże się on nieautentyczny. Zdarza się, że handlarz nie zna rzeczywistej wartości i pochodzenia przedmiotu albo najzwyczajniej nie jest zainteresowany przekazaniem tej informacji.

Są setki miejsc, gdzie handluje się antykami i starociami, nie o wszystkich będzie jednak mowa w tej książce - główny nacisk został położony na przedstawienie obiektów pochodzących z XVIII, XIX i pierwszej połowy XX wieku, ponieważ przykłady wyrobów z tego okresu mają największą wartość poznawczą. Przedmioty starsze, dobrze zachowane, stanowią ozdobę ekspozycji muzealnych, a także prywatnych kolekcji, ale na rynku antykwarycznym pojawiają się sporadycznie. Osiągają zawrotnie wysokie ceny, przez co są poza zasięgiem możliwości finansowych przeciętnego kolekcjonera.

To nie znaczy, że nie powinniśmy się nimi interesować - zdobywając wiedzę na temat najcenniejszych przedmiotów, łatwiej możemy ocenić wartość innych obiektów. Ostatecznie należy kupić jednak to, co się po prostu podoba, nawet jeżeli stan zachowania nie jest idealny. Najważniejsza jest satysfakcja, którą daje kolekcjonowanie. Mały odprysk czy rysa na talerzu nie wpłyną istotnie na zmianę wyglądu i nie zepsują przyjemności z faktu posiadania ładnej rzeczy, a zapewne zwiększą apetyt na dalsze łowy: w końcu można znaleźć podobny obiekt w doskonałym stanie, wystarczy tylko bacznie się rozglądać!

Data dodania produktu: 20 padziernik 2010.