Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
antyki leksykon mebli
antyki leksykon mebli
Historia i typologia, opisy oraz sposoby identyfikacji

 

Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Domenica Pivy
Tytuł: antyki leksykon mebli
Tytuł oryginału: Il grande libro del mobile antico
Tłumaczenie: Ewa Morka, Anna Wieczorek-Niebielska
Rok wydania: 2005
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 220x285 mm
Ilość stron: 464
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN-83-7319-650-1
Wydawnictwo: Muza S.A.
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Ten niezwykły leksykon stanowi zarówno fascynujący poradnik dla osób mało zorientowanych w świecie antyków jak i prawdziwe kompendium dla koneserów sztuki. Każdy znajdzie w nim dla siebie coś interesującego. Niewątpliwie największym walorem książki są liczne ilustracje, ukazujące nieprzemijającą urodę dawnych mebli, odkrywające tajniki ich konstrukcji i dekoracji. Każdy ilustrowany przedmiot zaopatrzony jest w dokładny, niemal inwentaryzatorski opis, uwzględniający materiał, sposoby zdobienia, poszczególne części, wymiary, jego datowanie i miejsc przechowywania. Książka powinna zatem zainteresować zarówno koneserów zabytkowych mebli, znawców i zbieraczy, jak i początkujących kolekcjonerów czy tylko miłośników pięknych mebli.

Oddajemy do rąk Czytelników książkę niezwykłą. Stanowi ona i zarówno fascynujący poradnik dla osób mało zorientowanych w świecie antyków, jak i prawdziwe kompendium dla koneserów sztuki. Każdy znajdzie w nim dla siebie coś interesującego. Hiszpański kabinet, włoska sekretera pokryta „laką dla ubogich", francuska berżera, angielski „highboy"… Te i wiele innych mebli, których nazwy przeważnie niewiele mówią współczesnemu człowiekowi, a ich funkcja i rodowód często zostały zapomniane, odnajdziemy w niniejszej książce.
Zespół włoskich autorów przedstawia w niej sprzęty służące niegdyś wyposażeniu zasobnych wnętrz mieszkalnych, przede wszystkim na terenie Italii, Francji i Anglii, ale także z obszarów niemieckojęzycznych, Półwyspu Iberyjskiego, Holandii, a niekiedy nawet ze Skandynawii, Rosji czy Stanów Zjednoczonych. Przy każdym prezentowanym typie mebli omówiono ich historię, opisano najważniejsze cechy formalne, porównano odmiany stylów
z różnych obszarów i epok. Nie zabrakło informacji o najsłynniejszych artystach stolarzach i upodobaniach zleceniodawców zamawiających meble zgodne z gustem epoki i... własnym.
Niewątpliwie największym walorem książki są liczne ilustracje, ukazujące nieprzemijającą urodę dawnych mebli, odkrywające tajniki ich konstrukcji i dekoracji. Każdy ilustrowany obiekt zaopatrzony jest w dokładny, niemal inwentaryzatorski opis, uwzględniający materiał, sposoby zdobienia, poszczególne części, wymiary sprzętu, jego datowanie i miejsce przechowywania.
Dzięki owej szczegółowej, ujętej encyklopedycznie historii meblarstwa polski Czytelnik ma okazję poznać rozmaitość i bogactwo dawnych sprzętów, nauczyć się rozpoznawać ich style, regionalne odmiany, wzajemne powiązania ponad terytorialne. Fachowe wskazówki autorów pozwalają nawet ustrzec się pomyłek w odróżnianiu prawdziwych antyków od ich późniejszych kopii czy podróbek.


Książka powinna zatem zainteresować zarówno koneserów zabytkowych mebli, znawców i zbieraczy, jak i początkujących kolekcjonerów czy tylko miłośników pięknych sprzętów. Nawet nie mając szans na kupno autentycznej rokokowej konsoli, mogą oni polować na polskim rynku na lustro „psyche", jakże do dziś przydatne w każdym damskim pokoju, czy rozkładany biedermeierowski stół, który nic nie stracił ze swych funkcjonalnych i estetycznych walorów.

                                                                                                                   Prof. dr hab. Anna Sieradzka

Data dodania produktu: 25 kwiecie 2006.