Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
antyki encyklopedia
antyki encyklopedia
Ułatwi start i pomoże początkującemu kolekcjonerowi

 

Autor: Judith Miller
Tytuł: antyki encyklopedia
Tytuł oryginału: ANTIQUES Encyclopedia
Tłumaczenie: Bożena Mierzejewska, Małgorzata Martens-Czarnecka, Anna Frąckiewicz, Monika Dolińska, Anna Demska, Anna Maga, Joanna Markiewicz, Małgorzata Kochanowska-Reiche, Agnieszka Siennicka-Best
Rok wydania: 2000
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki, obwoluta
Format: 245x300 mm
Ilość stron: 557
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-7227-534-3, ISBN
Wydawnictwo: Muza S.A.
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Kompletny, przystępnie napisany przewodnik, niezastąpione źródło informacji dla wszystkich, którzy chcą zgłębić pasjonujący świat antyków. Przedstawia najbardziej znanych wytwórców, projektantów i fabryki.

Prezentuje wyroby najwyższej jakości, aby Czytelnik mógł nauczyć się oceniać antyki, opierając się na możliwie najlepszych wzorach.

Dokonuje analizy poszczególnych kategorii antyków dzięki pomocy 40 ekspertów, biorących udział w przygotowaniu książki.

Ponad 1450 kolorowych zdjęć ilustruje wybrane obiekty.

Słowniczek i bibliografia ułatwiają czytającemu zdobycie podstawowych wiadomości i wskazują możliwość pogłębienia studiów w poszczególnych dziedzinach.

Już od trzydziestu lat kupuję, zbieram, sprzedaję i opisuję antyki oraz inne przedmioty kolekcjonerskie. Kiedy zaczynałam, był to temat interesujący niewielu; ciekawy jedynie dla doświadczonych kolekcjonerów, historyków, sztuki i zamożniejszych kręgów społecznych. Pod koniec lat 70. gwałtownie wzrosło zainteresowanie antykami i kolekcjonerstwem. Różne były tego przyczyny. Jedną z nich było na pewno znaczne rozszerzenie się grupy przedmiotów, które nazywamy antykami lub obiektami kolekcjonerskimi. Na przykład, kiedy zaczynałam, za antyki uważano wyłącznie obiekty powstałe przed 1840 r. Potem określano tak przedmioty mające co najmniej 100 lat. Dziś termin „antyki" najczęściej, choć może nie powszechnie, odnosi się do przedmiotów sprzed II wojny światowej. W dodatku bardzo rozszerzyło się pole zainteresowań kolekcjonerów, obejmując pogardzane dotąd obiekty, takie jak nowoczesne meble czy pamiątki związane z muzyką rozrywkową (tzw. antyki przyszłości). W rezultacie mamy obecnie do czynienia ze znacznie większą ilością rzeczy interesujących i potencjalnie wartościowych dla ludzi chcących je kupować, sprzedawać i kolekcjonować.

Równie istotna jest stale powiększająca się liczba programów telewizyjnych na ten temat. Niektóre z nich regularnie osiągają wskaźniki oglądalności porównywalne z popularnymi serialami. Swój sukces w dużej mierze zawdzięczają sposobowi, w jaki eksperci opowiadają o fascynującej historii antyków, tajnikach rękodzieła i wzornictwa oraz o zaskakująco wysokiej wartości konkretnych przedmiotów, przyniesionych do studia przez widzów. Nie mniejsze znaczenie miały wszakże liczne publikacje na temat antyków i kolekcjonerstwa, w tym także nasze doroczne edycje Miller"s Antiques Price Gnidę (wydawane od 1979), Miller"s Collectables Price Guide (wydawane od 1989) oraz seria „Miller"s Antiques Checklists" poświęcona najważniejszym dziedzinom kolekcjonerstwa. Wierzę, że te i inne publikacje przyczyniły się doupowszechnienia rzetelnej wiedzy o antykach, a dzięki podawaniu stale aktualizowanych cen rynkowych ułatwiły czytelnikom poruszanie się w świecie marszandów i antykwariuszy z większą znajomością rzeczy i pewnością siebie.
Tym samym celom służyć ma książka Antyki. Encyklopedia. Powstawała ona pięć lat. Naszym pragnieniem było wyczerpujące zaprezentowanie wiedzy o antykach i obiektach kolekcjonerskich w sposób przystępny, odpowiedni zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących kolekcjonerów. Innymi słowy, zamierzaliśmy stworzyć książkę lepszą od wszystkich dotychczas wydanych, opracowanie najbardziej wiarygodne, zrozumiałe i rzeczowe.
Wierzę, że udało nam się to osiągnąć, przede wszystkim dzięki wysiłkom międzynarodowego zespołu wybitnych naukowców i specjalistów. Eksperci we wszystkich dziedzinach kolekcjonerstwa przekazali nam nie tylko swoją wiedzę fachową, ale także płynącą z wieloletnich doświadczeń znajomość kapryśnych praw rynku sztuki i niemiłych niespodzianek, na jakie narażeni są kolekcjonerzy.
Równie ważna była praca zespołu redaktorów i grafików, którzy potrafili uporządkować i jasno przedstawić ogromną ilość informacji i ilustracji (ponad 1450 fotografii barwnych), tak by książka mogła stać się źródłem wiedzy o wszelkich obszarach i aspektach kolekcjonerstwa oraz podręczną encyklopedią służącą do szybkiej weryfikacji informacji.
Książkę rozpoczyna krótki przegląd stylów w sztuce od średniowiecza do czasów obecnych (renesans, styl georgiański, wiktoriański, Arts and Crafts i Art Deco), przedstawiając ich cechy charakterystyczne, głównych artystów i rzemieślników. Po tym przeglądzie następuje zasadnicza część książki, czyli rozdziały omawiające kolejno tradycyjne dziedziny kolekcjonerstwa: meble, ceramikę, srebra, biżuterię, szkło, kobierce i dywany, tekstylia, zegary i zegarki, lalki
i misie, gry i zabawki, sztukę Wschodu. Odbiciem najnowszych tendencji w kolekcjonerstwie (zbieranie przedmiotów w konkretnym stylu lub zdobionych wybranym ornamentem) są osobne rozdziały poświęcone stylom Arts and Crafts i Art Deco. Z tego samego powodu zamieściliśmy rozdział na temat wzornictwa powojennego. Jest też oczywiście rozdział zatytułowany „Miscellanea", w którym omówiono specjalistyczne, lecz cieszące się zainteresowaniem obszary kolekcjonerstwa: instrumenty naukowe, nagrody sportowe, aparaty fotograficzne, przyrządy optyczne, wyroby z metalu, opakowania i pamiątki związane z muzyką rozrywkową. Ostatni rozdział „Gdzie kupować antyki" wskazuje możliwości kupowania w różnych miejscach - domach aukcyjnych, antykwariatach, targach staroci, jarmarkach, w sklepach z używanymi rzeczami czy podczas aukcji charytatywnych.
Każdy rozdział rozpoczyna przegląd dostępnych na rynku obiektów i wyjaśnienie, co czyni je atrakcyjnymi dla kolekcjonerów. Dalej podawane są istotniejsze informacje na temat podstawowych materiałów, technik i zdobień, w ujęciu historycznym.
Kolejną częścią jest wyczerpujące przedstawienie danej dziedziny kolekcjonerstwa, uzupełnione ilustracjami. Informacje uporządkowane są według kryteriów, które najlepiej odpowiadają omawianemu tematowi, czyli np. według rodzajów obiektów, miejsca powstania (kraje, regiony) lub według artystów i rzemieślników, twórców i wykonawców. Tutaj czytelnik znajdzie wskazówki dotyczące konserwacji antyków, przegląd aktualnych cen (przy każdej ilustracji podano przybliżoną wartość obiektu) i omówienie specyficznych aspektów danego tematu, takich jak np. szczególne odmiany stylu, główni twórcy; znakowanie i sygnatury, cechy ułatwiające identyfikację, falsyfikaty, odróżnianie przedmiotów wysokiej klasy od przeciętnych.
Właśnie owo połączenie wiedzy i entuzjazmu przynosi kolekcjonerom radość i wymierne zyski. Jeżeli książka Antyki. Encyklopedia przybliży wiedzę i obudzi zainteresowanie, jestem pewna, że kupowanie, sprzedawanie, zbieranie i po prostu podziwianie antyków stanie się dla Państwa, tak jak dla mnie, źródłem wielkiej radości.
Judith Miller

Data dodania produktu: 05 czerwiec 2006.