Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
1001 pomysłów podłogi jak dobrać podłogę do wnętrza
1001 pomysłów podłogi jak dobrać podłogę do wnętrza
Przykłady glazury, terakoty, kamienia, parkietów, paneli drewnianych, wykładzin winylowych, dywanowych

 

Autor: Emma Callery
Tytuł: 1001 pomysłów podłogi jak dobrać podłogę do wnętrza
Tytuł oryginału: 1001 Ideas for Floors
Tłumaczenie: Joanna Kolczyńska
Rok wydania: 2010
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 215x280 mm
Ilość stron: 240
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-213-4656-4
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

1001 POMYSŁÓW PODŁOGI JAK DOBRAĆ PODŁOGĘ DO WNĘTRZA

Jest to wszechstronny przewodnik zajmujący się wszystkimi kwestiami, jakie należy rozważyć przy wyborze podłóg włączając w to styl, koszty i właściwości użytkowe. Znajdziemy w nim ponad 1000 kolorowych zdjęć i ilustracji najrozmaitszych wnętrz oraz przykłady glazury, terakoty, kamienia, parkietów, paneli drewnianych, wykładzin winylowych, dywanowych itd. Dzięki eksperckim poradom będziemy mogli dokonać w pełni profesjonalnego wyboru materiałów i sposobów wykończenia tak, by uzyskać możliwie najlepszy wygląd każdego pomieszczenia i nie przekroczyć założonego budżetu.

Znajdziesz tu profesjonalne rady dotyczące wzornictwa i materiałów, kosztów oraz sposobów kładzenia podłóg i ich pielęgnacji, ułatwiające wybór podłogi do każdego wnętrza.

Książka zawiera:
• Ponad 1000 kolorowych ilustracji
• Opisy materiałów podłogowych: kafli, kamieni, winylu, drewna i wykładzin
• Wskazówki i porady fachowców
• Propozycje podłóg do poszczególnych pomieszczeń

Podłoga to najintensywniej eksploatowana powierzchnia w domu. Powinna być odporna na ścieranie oraz na brud i mokre plamy, których w codziennym życiu nie da się uniknąć. Chcemy, by była nie tylko wytrzymała, ale także by dobrze wyglądała, gdyż może zdecydować o tym, czy pomieszczenie wygląda zwyczajnie, czy tez ma interesujący, indywidualny charakter.

Współczesne materiały podłogowe są wciąż doskonalone i coraz lepiej spełniają stawiane przed nimi wymagania. Rynek oferuje nam rozlegle możliwości wyboru. Obok materiałów nowoczesnych mamy szeroką gamę tradycyjnych. Któż by się spodziewał, ze nastąpi tak spektakularny renesans drewnianych podłóg albo że modnymi i praktycznymi materiałami podłogowymi okażą się korek czy beton? Chociaż wciąż są popularne wykładziny dywanowe, coraz większym zainteresowaniem cieszy się twarde drewno, płyty ceramiczne i kamienne, w dużym wyborze kolorów oraz faktur. Dzięki najnowszym zdobyczom technologicznym są jak nigdy dotąd dostępne i łatwe do zamontowania.

Można zatem brać pod uwagę nie tylko względy praktyczne i dostosowanie do konkretnego domu, ale również charakter poszczególnych pomieszczeń i indywidualne upodobania do określonego stylu dekoracji. Przede wszystkim należy określić rodzaj materiału na podłogi. Dom jest częścią otaczającego środowiska, dlatego powinno się w miarę możliwości korzystać z miejscowych materiałów, by nie wyglądał w nim obco.

Należy również uwzględnić styl budowli i ogólny charakter wystroju. Na przykład dla angielskiego domostwa w wiejskim stylu typowe są kamień i drewno, a epoka wiktoriańska upodobała sobie dopasowane do rozmiarów pokoju dywany w kwiatowe desenie, kamienne kafle oraz parkiety. Natomiast współczesny projektant poszukiwałby egzotycznych gatunków drewna, naturalnie wyglądających kamieni albo ultranowoczesnych materiałów, jak guma czy terrazzo.

Są to jedynie ogólne zasady, których nie musimy ściśle przestrzegać. Możemy swobodnie decydować, jakie elementy wybierzemy i zestawimy w indywidualnym, eklektycznym stylu, dostosowanym do charakteru i trybu życia mieszkańców domu, otoczenia oraz istniejącego lub planowanego wystroju. Należałoby jednak postarać się, by sąsiadujące pokoje byty do siebie dopasowane, a przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego nie wywoływało wrażenia dysharmonii.

W dalszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę względy praktyczne i stylistyczne - nikt przecież nie położy w kuchni dywanu z długim włosem! Czy chcesz, by pomieszczenie miało ogrzewanie podłogowe? Jakie kolory, wzory i faktury będą najbardziej odpowiednie? Czy w pomieszczeniu występuje różnica poziomów, którą należy zamaskować bądź wyeksponować, a może są jakieś miejsca szczególnie zasługujące na wyodrębnienie? Kto będzie korzystał z pokoju i czy będzie w nim mieszkało zwierzę domowe? Wszystkie te zagadnienia należy starannie przemyśleć.

Bardzo ważnym walorem podłóg jest ich trwałość. W intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, jak przedpokoje czy kuchnie, codziennie ulegają one ścieraniu, a zatem niektóre materiały (np. wykładziny niskiej jakości) zupełnie się tam nie sprawdzają.

Pod uwagę należy wziąć również bezpieczeństwo użytkowników. W kuchni i łazience powinno się kłaść podłogi antypoślizgowe, a także zadbać o warunki odpowiednie dla małych dzieci i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dla wygody tych, którzy lubią chodzić po pokojach bez butów albo leżeć na podłodze przed telewizorem, warto pomyśleć o dywanie albo chodniczkach. Nie bez znaczenia jest tłumienie dźwięków. Odgłos kroków na drewnianej podłodze w dużym pokoju może brzmieć równie donośnie jak w rozległej sali tanecznej.

Bardzo ważny jest także budżet, jakim dysponujemy. Możemy wybierać spośród ogromnej liczby możliwości - od podłóg z marmuru czy skóry do bardzo tanich dywanów syntetycznych. Jeśli szczególnie podoba nam się kamień lub drewno, ale nasze portfele nie są dość zasobne, poszukajmy znakomitych imitacji. Pamiętajmy, aby w planach uwzględnić zarówno koszt materiałów, jak i montażu posadzki.

Niewykluczone, że zechcesz samodzielnie kłaść podłogę. Stosunkowo najłatwiej położyć podłogę elastyczną, ale należy
ona do najcieńszych, co oznacza, że podłoże, na którym spoczywa, musi być idealnie równe, ponieważ wszystkie niedoskonałości bardzo szybko odciskają się na powierzchni. Majsterkowicze mogą poradzić sobie również z płytkami ceramicznymi, niemniej ich układanie - rozplanowanie, przycinanie i samo kładzenie - może okazać się bardzo czasochłonne. Także „pływające" drewniane podłogi nie wymagają profesjonalnego montażu, ale inaczej jest z mocowaniem klejem bądź gwoździami. Inne rodzaje posadzek - granitowe, marmurowe, terrazzo oraz wykładziny dywanowe - najlepiej pozostawić fachowcom. Obecnie projektanci wnętrz chętnie wybierają podłogi z materiałów przyjaznych dla środowiska. Wykluczają oni plastiki, na przykład winyl czy laminaty, natomiast preferują produkty naturalne, jak kamień, drewno szybko rosnących drzew (np. korek), bambus, naturalne, miękkie wykładziny (np. z sizalu) i - co może być zaskakujące - linoleum, które jest wykonane z mieszanki naturalnych składników.

Wybór podłogi wymaga zastanowienia. Warto przyjrzeć się mieszkaniom przyjaciół, odwiedzić ekspozycje, zebrać próbki i obejrzeć je w naturalnym świetle, a także przejrzeć książki, które mogą ułatwić decyzję.

Dopasowanie podłogi do pomieszczenia. Dostosuj podłogę do charakteru wnętrza. Do małych pokoi odpowiednie są niewielkie wzory, na przykład parkietów, w większych zaś dobrze wyglądają duże płyty z kamienia. Ciemne podłogi zdecydowanie określają przestrzeń, natomiast jasne i neutralne nie przyciągają uwagi, przez co pomieszczenie wydaje się większe. Dywany i matowe powierzchnie pochłaniają światło i optycznie zmniejszają pokój, a błyszczące powiększają go i tworzą wrażenie lekkości. Na fotografiach bardzo dobrze widać, że posadzki stanowią najważniejszy element wystroju wnętrz.

Data dodania produktu: 21 padziernik 2010.