Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
1001 pomysłów  okna
1001 pomysłów okna
Firany, zasłony, tkaniny, rolety, akcesoria, szablony

 

Autor: Anne Justin
Tytuł: 1001 pomysłów okna
Tytuł oryginału: 1001 ideas for Windows
Tłumaczenie: Dorota Koper
Rok wydania: 2007
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 215x280 mm
Ilość stron: 240
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-213-4472-0
Wydawnictwo: ARKADY
 
  • Opis
  • Spis treści
 

1001 POMYSŁÓW  OKNA

• Inspirujące rysunki! zdjęcia pomogą stworzyć stylowe dekoracje okienne, od firan po okiennice i od lambrekinów po draperie
• Porady praktyczne, jak dokonać wyboru właściwej dekoracji okiennej, niezależnie od zasobności portfela, stylu domu czy kształtu okna
• Obszerny katalog tkanin, elementów wyposażenia i dodatków
• Przydatne szablony pozwalające „wypróbować""różne zdobienia wielu rodzajów okien

 

Okna to obszar, gdzie wnętrze łączy się z otoczeniem zewnętrznym. Zapewniając dostęp światła i świeżego powietrza, dosłownie sprawiają, że pomieszczenia nadają się do zamieszkania, a ukazując świat zewnętrzny, stwarzają wrażenie przestrzeni i pozwalają nawiązać kontakt z przyrodą. Okna stanowią naturalne, ważne punkty architektoniczne każdego wnętrza. To, jak się je potraktuje, ma ogromny wpływ na charakter, nastrój i styl pomieszczenia.

Począwszy od zwiewnej firany po sztywne, oszczędne rolety, od szykownych draperii po misterne zasłony, bogactwo sposobów dekorowania okien jest olbrzymie. Istnieje wiele różnych kombinacji, z którymi można eksperymentować.

Niezależnie od gustu i budżetu poradnik 1001 pomysłów — okna oferuje wszelkie dostępne rozwiązania, zarówno praktyczne, jak i stylistyczne, by umożliwić wybranie najlepszego wariantu dekoracji dla każdego okna, gdziekolwiek się ono znajduje.

Okna mają rozmaite kształty i wymiary, często odzwierciedlające styl architektoniczny domu. Rozdział pierwszy, „Projektowanie okien," poświęcony różnym rodzajom otworów okiennych, począwszy od panoramicznych po wykuszowe, od balkonowych po okna mansardowe, podpowiada, jak radzić sobie z każdym z określonych stylów bądź formatów, podsuwa też pewne nietypowe rozwiązania.

Kolejne rozdziały prezentują dekoracje okienne, począwszy od firan (przedstawiono tu podstawowe zagadnienia związane z ich długością, szerokością oraz sposobem podwiązania) poprzez lambrekiny miękkie i sztywne, gzymsy, draperie i chusty, rolety oraz żaluzje i okiennice. Omówiono również różne dodatki: chwasty i frędzle, a także akcesoria — ozdobne pręty, żabki, zakończenia karniszy i drążków. Tkaninom poświęcono osobny rozdział; zaprezentowano szeroką gamę materiałów od jedwabi po bawełnę oraz od muślinów po brokaty. Istotnym elementem poradnika są szablony dekoracji okiennych, dzięki którym można eksperymentować, mieszając i łącząc różne warianty.

Pomocne też będą szczegółowe rady praktyczne. Poradnik stanowi więc bogatą i podpowiedz, jak ze smakiem dekorować okna.

Zanim jednak pochłonie cię lektura kolejnych stron, poświęć trochę czasu na przemyślenie kilku podstawowych kwestii. Zastanawiając się nad stylem, zwróć uwagę na kolor, wzór oraz fakturę tkaniny. Rozważ też, czy wybrać podejście tradycyjne, klasyczne, czy nowoczesne. Można zdecydować się na harmonizujące z otoczeniem uzupełnienie dotychczasowego wystroju wnętrza, takie jak draperie z epoki w zabytkowych pomieszczeniach czy też rolety o prostych liniach w bardziej nowoczesnych wnętrzach, ale można wybrać zdecydowany kontrast, aby zaznaczyć indywidualny charakter. Gałki do podwieszania zasłon, gzymsy i lambrekiny miękkie to dodatki, które jeszcze bardziej poszerzają zakres możliwości dekorowania.

Styl stanowi zaledwie jeden z elementów urządzania mieszkania. Temat zdobienia okien nie ogranicza się do ich upiększania, ważne są również kwestie praktyczne. W czasie podejmowania decyzji należy też rozważyć jakość światła, skalę i proporcje, a także problemy związane z prywatnością i bezpieczeństwem.

Jakość oświetlenia. Jedną z podstawowych funkcji, jakie spełnia okno, jest zapewnienie dopływu światła. Naturalne światło jest zmienne. W przeciwieństwie do światła sztucznego, nie jest jednolite, ale w zależności od pory roku i dnia nieustannie zmienia natężenie i barwę. Te subtelne wahania ożywiają wnętrze i zapewniają kontakt ze światem natury. Dekoracje okienne w pewien sposób wpływają na źródło światła — ciężkie zasłony na podszewce całkowicie odcinają jego dopływ, prześwitujące firany łagodzą je i rozpraszają, żaluzje z listewek stwarzają nastrojowe mozaiki ze światła i cienia. Przed wyborem konkretnego rozwiązania, należy zastanowić się, jaką jakość oświetlenia pragnęlibyśmy uzyskać.

W pomieszczeniach o niskim poziomie oświetlenia bądź w pokojach, w których okna wychodzą na słabiej oświetlone strony świata, korzystniejsze mogą być rozwiązania jedynie obramowujące okno, a nie przesłaniające je. Czasami jednak światło słoneczne nie jest pożądane.

W gorącym klimacie, gdzie światło jest bardziej intensywne i istnieje ryzyko przegrzania wnętrza, może zaistnieć potrzeba odcięcia oślepiającego światła słonecznego w czasie określonych pór dnia. Połączenie zasłon i rolet lub zasłon i prześwitujących firanek zapewni najlepsze rozwiązanie — filtrując światło w ciekawy sposób i nie przesłaniając go całkowicie. Wybór może również zostać podyktowany indywidualnymi upodobaniami. Niektóre osoby lubią, gdy światło słoneczne budzi je rano; inne mogą spać głębokim snem jedynie wtedy, kiedy dopływ światła jest całkowicie odcięty. Zasłony z podszyciem są skutecznym sposobem wyeliminowania światła; można również w celu uzyskania podobnego efektu zastosować ciemną tkaninę na rolety.

 

Data dodania produktu: 11 kwiecie 2007.