Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
1001 ogrodów które warto w życiu zobaczyć
1001 ogrodów które warto w życiu zobaczyć
Zainspiruje zarówno ogrodników, jak i miłośników ogrodów

 

Autor: Rea Spencer-Jones
Tytuł: 1001 ogrodów które warto w życiu zobaczyć
Tytuł oryginału: 1001 gardens you must see before you die
Tłumaczenie: Piotr Lewiński
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka, etui
Format: 160x210 mm
Ilość stron: 960
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7495-522-5
Wydawnictwo: Muza S.A.
 
  • Opis
  • Spis treści
 

1001 OGRODÓW KTÓRE WARTO W ŻYCIU ZOBACZYĆ

1001 ogrodów, które warto wżyciu zobaczyć niezwykły przewodnik po najbardziej olśniewających ogrodach świata, zawiera inspirujące projekty najlepszych ogrodników i projektantów. Ten wspaniały ilustrowany przewodnik po ogrodach - od słynnych ogrodów Alhambry w Grenadzie do prywatnych ukrytych klejnotów znanych tylko garstce uprzywilejowanych - zainspiruje zarówno ogrodników, jak i miłośników ogrodów.

1001 ogrodów, które warto w życiu zobaczyć to książka pełna cudownych przykładów odwiecznego i uporczywego pragnienia ludzkości, by tworzyć barwne, wonne i odprężające przybytki żywego piękna, zwane ogrodami. Jest to książka niezwykła i pasjonująca. Po raz pierwszy w jednym wspaniałym tomie zestawiono, opisano i przedstawiono najpiękniejsze i najciekawsze ogrody świata. Książka dotyczy oczywiście wybitnych ogrodów, ale w gruncie rzeczy opowiada o ludzkiej kreatywności i ponadczasowym, wiecznie się zmieniającym pięknie wspaniałej architektury krajobrazu. Poszukiwania prowadzone były na całym świecie, a wśród odkrytych skarbów jest cała gama ogrodów: od wspaniałych klasycznych stworzonych przed wiekami przez ogrody staroświeckie i tradycyjne do nowoczesnych. Każdy odwiedzono, zbadano i umiejętnie sfotografowano. Najbardziej chyba zdumiewającą cechą wielu z tych niezwykłych ogrodów jest to, jak wykorzystano je, by przekształcić i upiększyć najtrudniejsze i stawiające najwyższe wymagania zakątki świata. Inne rozkwitają w całkiem nieoczekiwanych miejscach, nawet pod ziemią czy na odkrytych dachach. Obejmują szeroki zakres warunków wegetacji, w tym najbardziej skrajne klimaty. Mamy tu budzące podziw ogrody rozkwitające na pustyniach, w suchych czy wilgotnych tropikach, regionach umiarkowanych, chłodnych i wilgotnych, a nawet bardzo zimnych.

Mocną stroną tej wspaniałej książki jest to, że ukazuje potężną, niespokojną energię ogrodników, projektantów, architektów czy artystów, którzy wyrazili swoje umiłowanie do roślin, piękna i naturalnego krajobrazu, tworząc niezwykłe ogrody wszelkich form, rozmiarów i układów.

Rae Spencer-Jones studiowała ogrodnictwo, a następnie pracowała w redakcji magazynu „Gardens Illustrated". Obecnie jest niezależną autorką artykułów i książek o ogrodnictwie, pisuje na temat wszelkich działów ogrodnictwa dla wielu pism ogrodniczych, w tym na strony ogrodnicze „Daily Telegraph", „The Times", „Gardener"s World magazine” i „Gardens Illustrated". Jej książka Wild Flowers o f Britain and Ireland ukazała się nakładem wydawnictwa Kyle Cathie w 2005.

Jest to książka niezwykła i pasjonująca. Po raz pierwszy w jednym wspaniałym tomie zestawiono, opisano i przedstawiono najpiękniejsze i najciekawsze ogrody świata. To zdumiewające osiągnięcie.

Książka dotyczy oczywiście wybitnych ogrodów, ale w gruncie rzeczy opowiada o ludzkiej kreatywności i ponadczasowym, wiecznie się zmieniającym pięknie wspaniałej architektury krajobrazu. Dziś nawet najprostszy ogród może nam zapewnić nieodzowne poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Właśnie dlatego wszelkie formy ogrodnictwa zyskują na całym świecie coraz większą popularność. Nawet pobieżne przejrzenie tej książki i rzut oka na kilka z przedstawionych tu ogrodów wystarczy by przenieść nas błyskawicznie z szybko się zmieniającego, czasem wręcz przerażającego świata współczesności do czarującej oazy ciszy, spokoju i wewnętrznej równowagi.

1001 ogrodów, które warto w życiu zobaczyć to książka pełna cudownych przykładów odwiecznego i uporczywego pragnienia ludzkości, by tworzyć barwne, wonne i odprężające przybytki żywego piękna, zwane ogrodami. Szukano w całym świecie, a wśród odkrytych skarbów jest cała gama ogrodów: od wspaniałych klasycznych stworzonych przed wiekami przez ogrody staroświeckie i tradycyjne do nowoczesnych. Każdy odwiedzono, zbadano i umiejętnie sfotografowano. Wyniki tych niezwykłych poszukiwań znajdziecie tu, dokładnie opisane i zilustrowane.

Najbardziej chyba zdumiewającą cechą wielu z tych niezwykłych ogrodów jest to, jak wykorzystano je, by przekształcić i upiększyć najtrudniejsze i stawiające najwyższe wymagania zakątki świata. Inne rozkwitają w całkiem nieoczekiwanych miejscach, nawet pod ziemią czy na odkrytych dachach. Obejmują szeroki zakres warunków wegetacji, w tym najbardziej skrajne klimaty Mamy tu budzące podziw ogrody rozkwitające na pustyniach, w suchych czy wilgotnych tropikach, regionach umiarkowanych, chłodnych i wilgotnych, a nawet bardzo zimnych.

Mocną stroną tej wspaniałej książki jest to, że ukazuje potężną, niespokojną energię ogrodników, projektantów, architektów czy artystów, którzy wyrazili swoje umiłowanie do roślin, piękna i naturalnego krajobrazu, tworząc niezwykłe ogrody wszelkich form, rozmiarów i układów. Jedne obejmują rzeźby inne mieszczą specyficzne rośliny, jak różaneczniki czy sukulenty lub wyrażają mocne przesłania filozoficzne i duchowe przy użyciu starannie rozmieszczonych skał i zagrabionego piasku. Są też słynne ogrody organiczne i botaniczne, a nawet ogrody ozdobnie przyciętych drzew i krzewów.

Mając to szczęście, że odwiedziłem wiele z tych niezwykłych ogrodów, mogę z przyjemnością odświeżyć swoje przeżycia i wspomnienia dzięki tej cudownej książce. Wśród opisanych tu wspaniałych miejsc jest Tatton Park (800 ha) w Anglii, obejmujący park, jeziora ogrody zaprojektowane w końcu XVIII w. przez Humphreya Reptona, z późniejszymi dodatkami sir Josepha Paxtona. Podczas II wojny światowej ten rozległy teren wykorzystywano jako zrzutowisko dla szkolenia spadochroniarzy Odwiedziłem go po raz pierwszy, skacząc z uwiązanego balonu i lądując z głuchym łomotem na ogromnym trawniku. Nigdy nie zapomnę, jak gramoląc się z ziemi, rozejrzałem się w oszołomieniu i, zdezorientowany przez chwilę, pomyślałem sobie, że wylądowałem w raju.

Wkroczenie do każdego wspaniałego ogrodu powoduje zawsze nagłą transformację rzeczywistości, która nieodmiennie rodzi ogromne poczucie ulgi. Przypomina to przejście przez magiczne, niewidzialne przesłony w inny, odrębny całkowicie zrelaksowany świat aromatów, barw i zielonej miękkości, W Australii spokojne, meandrujące ścieżki Rippon Lea Estate w Wiktorii pokazują, jak można uwydatnić osie widokowe takimi elementami wodnymi, jak jezioro - główne źródło wody dla tego 6-hektarowego ogrodu - i starannie rozmieszczone drzewa liściaste i egzotyczne krzewy, natomiast pokryte porostami skały przesłoniętę są częściowo przez drobne pnące się rośliny górskie i płożące się.

Australijskie Narodowe Ogrody Botaniczne w Canberrze, tak wspaniale tu opisane, prezentują odmienny obraz nieomal surrealistycznego piękna z ogromną, unikatową i wspaniałe- eksponowaną kolekcją roślin rodzimych. Owa zdumiewająca różnorodność uczyniła z tych ogrodów siedlisko dla wszelkiego rodzaju australijskich ptaków, jak kakadu, papugi, zimorodki i wiele innych. Występuje tam 8 gatunków nietoperzy, ponadto żaby, gady, ogromna populacja fascynujących ważek oraz intrygujące torbacze, jak bojaźliwa, żółtołapa, mysz workowata i lotopałanki.

W wilgotnych tropikach Australii urzekające Ogrody Botaniczne Fteckera w Cairns obejmują 38 hektarów. Jest to niewiarygodnie bujna kraina marzeń pełna intensywnych zapachów,  zdumiewająco barwnych liści, rzadkich palm, imbirowatych, prymitywnych Xanthorrea i sagowców. Ogrody obejmują unikatową kolekcję obrazkowatych z wilgotnych tropików, w tym niezwykłe dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum). Ta rzadka roślina wydaje czasem pojedynczy kwiat o masie do 70 kg z ogromnego pęku szerokich na 7 m liści. Inny popularny element tych ogrodów to urzekający zwrotnikowy las deszczowy, który można wygodnie zwiedzać dzięki specjalnym drewnianym chodnikom.

Rae Spencer-Jones stworzyła znacznie więcej niż wspaniałą książkę o wspaniałych ogrodach. Udało jej się rozbudzić u wielu z nas potężne odwieczne pragnienie odwiedzenia tych cudownych miejsc. Ofiarowała też nieodzowne sanktuarium każdemu czytelnikowi, który pragnie na kartach tej książki dać się unieść w tę nową fantastyczną krainę poświęcenia, piękna i prawdy l czegóż chcieć więcej?

Człowiek uprawia ogrody od tysiącleci, a na przestrzeni dziejów służyły one najrozmaitszym celom. Starożytnym Egipcjanom zapewniały cień i wodę - konieczne wytchnienie przed nieubłaganym słońcem Afryki Płn. Dla praktycznych starożytnych Rzymian były głównie źródłem pokarmu i leków ziołowych przeciw chorobom i urazom, Średniowieczne ogrody Europy urządzano w obrębie potężnych murów, by chronić mieszkańców przed zewnętrzną dziką przyrodą postrzeganą jako wroga, a ogrody klasztorne były równie istotnym elementem duchowego sanktuarium, jak sam klasztor.

W XVII w. takie ogrody jak wyrafinowany i majestatyczny krajobraz Wersalu we Francji, tworzono jako wyraz politycznej potęgi. Angielski Ruch Krajobrazowy w XVIII-XIX w. stanowił ostrą reakcję wobec sztywnego formalizmu XVII w, i dawał właścicielom ogrodów okazję wykorzystania krajobrazu jako miejsca ekspresji przez architekturę, literaturę i filozofię. Przez stulecia wielu zamożnych posiadaczy ziemskich z Europy i Stanów Zjednoczonych finansowało zagraniczne ekspedycje poszukiwaczy roślin, a liczne ogrody i arboreta, jak Arboretum Arnolda w Massachusetts mają nadal ważne kolekcje roślin z tamtych wypraw.

Dziś w wielu kulturach ogród stanowi integralną część stylu życia. Czy to na dachu angielskiego budynku, czy w hiszpańskim parku miejskim, ogrody mogą tworzyć galerię dzieł sztuki pod gołym niebem lub kanwy dla nowatorskich twardych elementów krajobrazu czy projektu obsadzeń. Kilka współczesnych ogrodów prywatnych - unikatowe wyrazy ekspresji ich twórców - stały się ikonami sztuki projektowej czy ogrodowej swego czasu. Wymieńmy tylko ogród Helen Dillon w Irlandii i ogród holenderskiego eksperta Pieta Oudolfa, Ostatnio ogrody, parki i krajobrazy stają się istotnymi substytutami obszarów dzikiej przyrody, kurczących się wskutek ekspansji rolnictwa i budownictwa. Ogrody botaniczne, jak angielskie Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew, odgrywają dziś nieodzowną rolę w ochronie rzadkich lub zagrożonych gatunków, inne, jak Narodowy Ogród Botaniczny w Kirstenbosch w RPA, celebrują też samą różnorodność rodzimej flory.

Książka 1001 ogrodów, które warto wżyciu zobaczyć prezentuje tę globalną różnorodność ogrodów. To podróż po świecie będąca hołdem dla wpływu historycznych ogrodów i parków na te obecne. Kwestionuje też konwencjonalną koncepcję „ogrodu", włączając zdyscyplinowany krajobraz cmentarza wojennego w Kranji w Singapurze, miejsca osobliwe i cudowne, jak prywatny ogród Antoniego Gaudiego Els Jardins de Ca L"Artigas w Hiszpanii i surrealistyczne Las Pozas w Meksyku, eko-katedrę holenderskiego artysty i fotografika Louisa Guillaume"a Le Roya, której ukończenie potrwa 1000 lat, a nawet naturalny krajobraz Namaqualand w RPA z zapierającym dech wiosennym pokazem roślin rocznych.

Układ książki
Rozdziały książki ułożono geograficznie z zachodu na wschód i z północy na południe, poczynając od Ameryki Płn., a kończąc na Australii, Nowej Zelandii i wyspach. Nie jest to tylko układ „według kontynentów", odzwierciedla też odrębną tradycję i historię ogrodnictwa każdego rejonu. Podobnie uszeregowano krainy, regiony i państwa. Książka przemierza mapę świata południkowe, z lewa na prawo, a o pozycji danego kraju w rozdziale decyduje położenie jego najbardziej północnego krańca. W konsekwencji wszystkie ogrody danego rejonu umieszczono razem, co daje czytelnikowi łatwą metodę poruszania się po książce. Dla spójności wszystkie informacje geograficzne zaczerpnięto z The Times Atlas.

Rozdział Wyspy nie dotyczy uznanego regiony geograficznego, ale ogrodnictwo na różnych wyspach podlegało zwykle wpływom stylów kolonialnych manifestujących się w różnych momentach historii. Takie zgrupowanie razem wysp pozwoliło wyeliminować wszelkie kwestie polityczne czy geograficzne w rodzaju: czy Wyspy Kanaryjskie przyporządkować Europie ze względów politycznych, czy Afryce z uwagi na klimat.

Nazwy ogrodów podano często w oryginalnej wersji językowej dla zachowania romantyzmu, ze względów politycznych bądź estetycznych. Polskie nazwy ogrodów europejskich podano dla języków, dla których niełatwo byłoby samemu odszukać znaczenie. W indeksie ogrody zestawiono według nazwy w języku oryginalnym oraz w przekładzie. Zamieszczona na końcu lista międzynarodowych organizacji ogrodniczych, tabela stref klimatycznych i zestawienie ogrodów z adresami pocztowymi i internetowymi dostarczy czytelnikowi praktycznych szczegółów i dalszych informacji na temat przedstawionych miejsc.

Podstawowe informacje
Na początku opisu każdego ogrodu zestawiono podstawowe dane na jego temat. Są to nazwisko projektanta, właściciela, styl ogrodu, powierzchnia oraz lokalizacja, klimat. Czasem nie udało się ustalić projektanta albo trudno było określić powierzchnię ogrodu. W takiej sytuacji chcieliśmy po prostu dać czytelnikowi poczucie skali. Informacje klimatyczne podano na podstawie systemu klasyfikacji klimatów Koeppena; strefy klimatyczne Ameryki Płn, podano dla wszystkich haseł dotyczących Stanów Zjednoczonych.

 

INDEKS NAZW OGRODÓW
A
Abbaye Saint-Michel de Cuxa
Abbey House Gardens
Abbotsbury Sub Tropical Gardens
Abby AIdrich Rockefeller Sculpture
Garden, Museum of Modern Art
Aberglasney House and Gardens
Abkhazi Garden
Achabal
Achamore Gardens
Adachi Bijutsukan
Adelaide Botanic Gardens
Alcsut
Alhambra
AInwick Garden, The
Alton Towers
Ałupka
Andromeda Botanical Gardens
Anglesey Abbey Gardens
Angun Bagh
Annapolis Royal Historie Gardens
Annes Grove
Anthelme"s Garden
Antony House
Anuradhapura
Aptekarskij Ogarod
Arboretum Chollipo
Arboretum National des Barres
Arboretum Trompenburg
Archangielskoje
Arduaine Garden
Ariey Hali
Arnold Arboretum
Ascog Hali Yictorian Fernery
and Gardens
Ascott House
Athelhampton House and Gardens
Atlanta Botanical Garden
Attadale
Audley End House
Australian National Botanic
Gardens
Ayriies

B
Bagh-e Doulatabad
Bagh-e Eram
Bagh-e Fin
Bagh-e Szahzadeh
Bagh-i-Babur
Bagh-i Hayat Bakhsh
Ballyrnaloe Cookery School
Gardens
Bambouseraie de Prafrance, La
Ban Qiao
Bang Pa-in
Barbara Hepworth Museum and Sculpture Garden
Barnsley House
Barockgarten, Grossedlitz
Bartrams Garden
Batsford Arboretum
Bay Gardens
Bayleaf Farmstead, Weald and Downiand Museum
Beihai Gong Yuan
Bekonscot Model Yillage
Belsay Hali
Benington Lordship Gardens
Benmore Botanic Garden
Berggarten und Regenwaldhaus
Beth Chatto Gardens, The
Bi Shu Shan Zhuang
Bicton Park Botanical Gardens
Biddulph Grange Garden
Bide-a-Wee Cottage
Biltmore Estate
Birmingham Botanical Gardens and Glasshouses
Blair Castle
Blenheim Pałace
Blickling Hali
Blithewold Gardens
Bloedel Reserve
BodnantGarden
Bois de Moutiers, Le
BordeHillGarden
Boscobel
Botanicka Zahrada a Arboretum,
Mendelova Zemedelska a Lesnicka Universita
Botanischer Garten Munchen-Nymphenburg
Botanischer Garten in Góttingen
Botanisk Have Arhus
Botanisk Have Kobenhavn
Botaniska Tradgarden
Boughton House
Bourton House
Boveridge House
Bowood House and Gardens
Bramdean House
Bramham Park
Brandy Mount House Gardens
Branitzer Park
Brantwood
Brenthurst Gardens
Brief Gardens
British Memoriał Garden
Broadleas Gardens
Brodick Castle
Brodsworth Hali
Brogdale
Brook Cottage Garden
Brookłyn Botanic Gardens
Bryans Ground
Burford House
Bury Court
BuscotPark
Butchart Gardens
Butler Point
Byódó-in

C
Ca d"Zan Mansion and Gardens
Caerhays Castle Gardens
Cal laway Gardens
Cally Gardens
Cambo Estate
Cambridge University Botanic
Garden
Canada Garden
Canglangting
Carmen de la Yictoria
Carmen de los Martires
Carrick Hill
Carskoje Sieto
Casa de Don Juan de Bosco
Casa de los Bates
Casa de Mateus
Casa de Pilatos
Casa del Rey Moro
Casa do Campo
Casa Folke Egerstrom
Casa Luis Barragan
Casas del Chapiz
Castello Ruspoli
Castle Bromwich Hali Gardens
Castle Drogo
Castle Howard
Castle Kennedy Gardens
Castle of Mey
Cawdor Castle Gardens
Cedres. Les
Celia Thaxters Garden
Cementeno de Tulcan, El
Central Park
Changdeokgung
Chanticleer
Charleston
Chase Garden, The
Chateau dAinay-le-Yieił
Chateau dAmbleville
Chateau de Beauregard
Chateau de Beloeił
Chateau de Brecy
Chateau de Breteuil
Chateau de Chamerolles
Chateau de Chenonceau
Chateau de Cormatin
Chateau de Courances
Chateau de Fontainebleau
Chateau de Hautefort
Chateau de la Bourdaisiere
Chateau de Miromesnil
Chateau de Rambouillet
Chateau de Versailles (Wersal)
Chateau du Pin, Le
Chateau du Rivau
Chateau et Parc de ChantiIIy
Chateau Margueyssac
Chatonniere, La
Chatsworth
Chelsea Physic Garden
Chenies Manor
Chicago Botanic Garden
Chicago Millenium Park
Chinampas de Xochimilco, Las
Chinese Garden of Friendship, The
ChirkCastle
Chiswick House Grounds
Cholmondeley Castle Gardens
Chutor Górka
Cimetiere du Pere-Lachaise, Le
Clare College Fellows" Garden
Claremont Landscape Garden
Clipsham Yew Tree Avenue
Cliveden
Cloisters
Clos de Peyronnet, Le
Clos du Coudray, Le
Cluj Gradina Botanica
Clumber Park
Clyne Gardens
Coach House. The
Coleton Fishacre House and Garden
Colombieres, Les
ColonialWilliamsburg
Colonsay House and Woodland Gardens
Concrete Menagerie. The
Conservatoire de Mascarin, Le
Cornerstone Festival of Gardens
Cothay Manor
Coton Manor Garden
Cottesbrooke Hali
Cragside Gardens and Estate
Cranborne Manor
Crarae Garden
Crathes Castle
CreuxBaillot Cottage
Croome Park
Crossing House Garden
Crug Farm
Crystal Spnngs Rhododendron
Garden
Csakvar
Cuizean Castle and Country Park
Czehel Sotun
Czeszmeh-Ali

D
Daichi-ji
Daisen-in
Dartington Hali
Darts Hill
David Austin Rose Gardens, The
Dawyck Botanic Garden
DenmansGarden
Denver Botanic Gardens
Desert Botanical Garden
Dhobi Mahal
Dillon Garden, The
Dirleton Castle and Gardens
Dom Trzech Skarbów
Domainedu Rayol
Domek nad Górskim Strumieniem
Donall M. Kendall Sculpture Gardens
Dorothy Clive Garden, The
Dow Gardens, The
Dr. Sun Yat-sen CIassical Chinese Garden
Drottningholms Slott
Drummond Castle Gardens
Dumbarton Oaks
Dun Ard
Dunbeath Castle Gardens
Duncombe Park
Durban Botanic Gardens 

E
Earishall Castle
East Bergholt Place
East Lambrook Manor Gardens
East Ruston Old Yicarage Garden
Eastgrove Cottage Garden
Easton Walled Gardens
Eco-Kathedraal, De
Eden Project, The
Edison and Ford Winter Estates
Edwards Gardens
EgeskovSlot
Elisabeth Carey Miller Botanical Garden
Enghien
Engfecher Garten
ErxlA.HauptGarden
Enkópings Parker
Entsu-ji
Byfctene
Esquina Yentosa
Estufa Fria
Eszternaza
Ewrglades Gardens
Exbury Gardens
Exotic Garden, The

F
Fairchild Tropical Botanic Garden
Fallingwater
Federal Reserve Garden
Fetorigg Hali
Felley Pnory Garden
Fetts, The
Festival de los Patios Cordobeses, El
Festival des Jardins de Chaumont-sur Loire  Rtoli
Fishbourne Pałace
Ftecker Botanic Gardens  Rower Forest
Folly Farm
Fond Doux Estate
FontanaRosa
Forde Abbey and Gardens
Forest Lawn
Forestiere Underground Gardens
Fredensborg Slotshave
Frederiksborg Slot
Frick Collection Courtyard Gardens
Fulling Garden, The
Fuerst-Puckler Park Bad Muskau

G
Garden House, The
Garden in the Woods
Garden of Cosmic Speculation, The
Garden of St. Erth
Garden of the Sleeping Giant
Garden Organic Ryton 
Garden Organic Yalding
Garden Route, The
Gardens of the Worid
Garland Farm
Gartenanlage-Gedenkstatte Kari Foerster
Gatczyna
GeYuan
Generalife, El
George Eastman House Gardens
Getty Yilla, The
Ciardini Botanici Hanbury
Giardini delia Landriana, l
Giardini La Mortella
Giardinodi Boboli
Gardino di Ninfa, Il
G ardino Giusti
Gibberd Garden, The
Gibraltar
Ginkaku-ji
Gipsy House
Gisselfeid Kloster
Giverny
Glen Chantry
Glenarn
Glenberyie House
Glendoick Gardens
Glendurgan Garden
Glenveagh Castle Garden
Glenwhan Gardens
GlorupSlot
Gnome Reserve, The
Goodnestone Park Gardens
Gorku Park
Government House
Góra Parku Perspektywy
Górska Willa Urzekającej Piękności
Górskie Ustronie dla Uniknięcia Skwaru
Granja de San lidefonso, La
Gravetye Manor Hotel
Great Comp Garden
Great Dixter
Greencombe Gardens
Greenwood Gardens
Gresgarth Hali
Grizedale Forest Park Sculpture Trail
Groensoeoe Slottspark
Grosser Garten
GunstonHall
Guo Zhuang

H
Haddon Hali
Hadspen Garden
Hagaparken
Hallś Croft
Hamilton Gardens
Hampton Court Pałace
Hannah Peschar Sculpture Garden

Harewood
Harkness Memoriał Stale Park
Hatfieid House
Hawaii Tropicai Botanical Garden
Hawkstone Historie Park and Follies            
Heale Garden
Hearst Castle
Hellbrunn
Helmingham Hali Gardens
Hergest Croft
Heronswood
Hershey Gardens
Herterton House
Hestercombe Gardens
Heveningham Hali
Hever Castle and Gardens
Hidcote Manor Garden
High Beeches Gardens
Highdown Gardens
Highgrove
Hijuela del Botanice
Hill Top
Himalayan Garden at, The Hutts
Hodnet Hali Gardens
Hofgarten Eremitage
Holdenby House Gardens
Holker Hali
Hollister House
Home Covert Garden and Arboretum
HortiIIonages, Les
Hortus Botanicus Amsterdam
Hortus Botanicus Leiden
Hortus Bułborum
Hospital de los Yenerables
Sacerdotes
Hotel Endsleigh
House of Pitmuies Gardens
Hradczany Ogrody Zamkowe
Huanxiu Shanzhuang
Huis Bingerden
Huntington Botanical Gardens
Huqiu Shan

I
Ickworth House
Iford Manor
llnacullin Gardens
Imperskij Botaniczeskij Sad
In de Tuinen van Ruinen
ING Bank
Innisfree Garden
Insel Mainau
Inverewe Garden
Ira Keller Fountain Park
Insh National Stud, The
Isabella Plantation, The
Isabella Stewart Gardner Museum
Isola Bella
Isola del Garda
Isola Madre

J
J. Paul Getty Museum
Jac P. Thijsse Park
Jacob Javits Plaza
James Rose Center
Japanese Garden
Japanska Tradgirden
Jardi Botanic Cap Roig
Jard; Botanic de Barcelona
Jardi Botanic de Sólier, El
Jardi Botanic Manmurtra
Jardi de Santa Clotiide
Jardim Botanico de Coimbra
Jardim de Luiz Cezar Fernandes
Jardim do Palacio Nacional de Oueluz
Jardim Tropical da Ouinta do Monte Palacio
Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo
Jardin Botanice de Buenos Aires, El
Jardin Botanico de la UNAM
Jardin Botanico do Rio de Janeiro
Jardin Botanico La Concepción
Jardin Botanico Lankester
Jardin Botanico Wilson
Jardin Botanique de Montreal
Jardin d"Andre Eve. Le
Jardin d"Enk Borja. Le
Jardin de Aclimatación de la Orotava
Jardin de la Finca, Puente San Miguel
Jardin de la Marquesa de Arucas, Le
Jardin de Montforte
Jardin de Palais Royal, Le
Jardin de Sitio Litre, El
Jardin del Cactus, El
Jardin del Monasterio de El Escorial
Jardin del Palacio de Aranjuez
Jardin des Plantes, Le
Jardin des Rosiers, Le
Jardin du Batiment, Le
Jardin du Luxembourg, Le
Jardin Etnobotanico
Jardin Exotique d"Eze, Le
Jardin Exotique, Le
Jardin Majorelle, Le
Jardin Ortega
Jardines de Alfabia
Jardines de las Reales Alcazares
Jardins Agapanthe, Les
Jardins Botaniques Vauville
Jardins d"Annevoie. Les
Jardins de Ca "Artigas, Els
Jardins de Kerdalo, Les
Jardins de "Agdal
Jardins de LImaginaire, Les
Jardins de la Mamounia, Les
Jardins de Menara
Jardins de Melis
Jardins de Tuileries, Les
Jardins de Villarceaux, Les
Jardins des Paradis, Les
Jardins du Manoir d"Eyrignac, Les
Jardins du Musóe Albert Kahn, Les
Jardins du Prieure d"rsan
Jardins du Prieure de Saint-Cosme
Jellicoe Roof Garden
Jełaginskij Dworec
Ji Chang Yuan
Jing Shan Gong Yuan
John Madejski Garden
John P. Humes Japanese Stroił
Garden
Jojakko-ji
Joju-en, park Suizenji

K
Kadriorg
Kairakuen
Kalmthout Arboretum
Karlsruhe Schlossgarten
Karnak
Karoo Desert National Garden
Katsura Rikyu
Kellie Castle and Garden
Kelmarsh Hali
Kelmscott Manor
Kennerton Green
Kenrokuen
Kerrachar Gardens
Keukenhof
Kiftsgate Court Gardens
Kiłdrummy Castle
Kilfane Glen and Waterfall
Killerton
Kiliruddery House and Gardens
Kings Park and Botanical Garden
Kinkaku-ji
Kirstenbosch National Botanical Garden
Klein-GHenicke
Knightshayes Court
Kódai-ji
Koke-dera
Kokyo Higashi Gyoen
Konchi-in, Nanzen-ji
Korakuen
Kranji War Cemetery
KrólIer-Muller Museum
Królewski Ogród Savarsin
Kuskowo
Kwekerij Piet Oudolf
Kykuit
Kylemore Abbey and Garden
Kyoto Garden

L
La Foce
Labyrinthe, Le
Ladew Topiary Gardens
Lady Bird Johnson Wildfiower Center
Lady Farm
Langwell
Larchill Arcadian Garden
Laskett, The
Laura Herb and Spice Garden
Lednicko-Yalticki Areał
Leichtag Famiły Healing Garden, The
Leonardsiee Lakes and Gardens
Leśny Cmentarz
Letnij Sad
Levens Hali
Lincoln Memoriał Garden
Linnetradgfrden
Liselund
Littie Sparta
Liu Yuan
Logan Botanic Garden
Longhouse Reserve
Longleat House
Longstock Water Garden
Longwood Gardens
Loseley Park
Lost Gardens of Heligan, The
Lotusiand
Lyme Park

M
Madame Veerasamy"s Garden
Mahtab Bagh
Maison et Jardins Chenier-Sauvś
Manitoga Garden
Manoir aux Quat" Saisons, Le
Manoir d"Ango
Manor, The
Mantua
Mapperton Gardens
Marchants Hardy Plants
Marfino
Margitsziget
Marie Selby Botanical Gardens
Martonvasar
Mawallok
Medina Azahara
Melbourne Hali
Mellerstain
Menagerie, The
Mernments Gardens
Middłeton Place
Miejsce Modlitwy Wielkiej Smutnej Góry
Mien Ruys Tuinen
Millesgirden
Minter Gardens
Minterne
Mirabellgarten
Mirada,La
Miriam C. Schmidt Botanical Garden
Mission San Juan Capistrano
Missouri Botanical Gardens
Monasterio de Piedra
Monestir de Pedralbes
Montacute House
Monticello
Morne LEtoile
Moskowskij Botaniczeskij Sad
Mottisfont Abbey Garden
Mount Auburn Cemetery
Mount Cuba
Mount Stewart
Mount Stuart Gardens
Mount Tomah Botanic Garden
Mount Usher Gardens
Mount Yernon
Mount Wilson
Mount, The
Muncaster Castle
Munstead Wood
Museum Beeckestijn
Museum of Garden History
Museumpark
Muzeum Sztuki Adachiego
Myddelton House Gardens

N
Namaqualand
Narandżestan
Natal National Botanical Garden
National Botanic Garden of Wales
National Botanic Gardens
Naumkeag Garden
Neemrana
Nemours Gardens
Ness Botanic Garden
New Jork Botanical Garden
Newby Hali Gardens
Niagara Parks Botanical Gardens
Nikickij Botanicznyj Sad
NishatBagh
Nitobe Memoriał Garden
Noguchi Museum
Northwest Garden Nursery
Nunobiki Habu-en
Nymans Garden

O
Oakland Museum and Garden
Ogrody Botaniczne Eram
Ogrody Botaniczne w Kluż
Ogrody Pałacowe AI-Badia
Ogrody Pałacowe AI-Montazah
Ogrody Pałacowe Deeg
Ogrody Pałacowe Fredensborg
Ogrody Pałacu AI-Bahia
Ogrody Pałacu Amber
Ogrody Pałacu Grónsóó
Ogrody Rozpraw
Ogród  Kolumn
Ogród Botaniczny Arhus
Ogród Botaniczny i Arboretum Uniwersytetu Rolnictwa i Leśnictwa im. Mendla
Ogród Botaniczny Karola Linneusza
Ogród Botaniczny Królowej Sińkit
Ogród Botaniczny Uppsali
Ogród Botaniczny w Krakowie
Ogród Botaniczny w Warszawie
Ogród Diwan-i Amm
Ogród do Pozostawania
Ogród Doskonałej Jasności
Ogród Dwakroć Prawdziwy
Ogród Ekstazy
Ogród grobowca Akbara
Ogród grobowca cesarza Humajuna
Ogród grobowca Dżahangira
Ogród grobowca "timad-ud Daulah
Ogród Harmonijnej Przyjemności
Ogród Heidi Gildenmeister
Ogród Jaźni
Ogród Jima Thompsona
Ogród Lwiego Gaju
Ogród Mistrza Sieci Rybackich
Ogród Ośmiu Widoków
Ogród Pałacu Cesarskiego
Ogród Parku Zamkowego
Ogród Perspektywy
Ogród Późniejszej Przyjemności
Ogród Prezentujący  Cech
Ogród Raju Daichi-ji
Ogród Renesansowy Uraniborg
Ogród Skromnego Zarządcy
Ogród Sztuk Pięknych
Ogród Tropikalny Nong Nooch
Ogród w Arkadii
Ogród w Nieborowie
Ogród Zachowania Harmonii
Ogród Zadowolenia
Ogród Ziół Nunobiki
Ohinetahi
Ohme Gardens
Old Nectar
Old Westbury Gardens
Old Zoo. The
Omotesenke Fushin"an
Oranienbaum
Orto Botanice di Padova
Orto Botanice di Pisa
Osborne House
Osobny Pałac
Otari Native Botanic Garden

P
Packwood House
Painshill Park
Pamswick Rococo Garden
PalaciodeGaliana
Palacio de las Duehas
Palacio de los Marqueses de Yiana
Palacio de Mondragón
Palacio do Itamaraty
Palacio dos Marqueses de Fronteira
Palacio dos Marqueses de Pombal
Palacio SanfAna
Falanga
PalazzoParisio
Palazzo Reale di Caserta
Paleis Het Lo
Palmengarten
Pałac Czartoryskich
Pałac Eszterhazych
Pałac Kwitnącej Cnoty
Pałac Wilanów
Panshanger
Paradise Yalley
Parc Andre Citroen
Parc Botanique du Prieure d"rchaise
Parc de Bagatelle
Parc de Bercy       
Parc de Courson
Parc de Joan Miro
Parc de LEstació del Nord, El
ParcdelaCiutadella
Parc de la Pagode de Chanteloup
Parc de la Yillette
Parc de Malmaison
Parc de Montsouris
Parc de Samt-Cloud
Parc de Sceaux
Parc del Laberint d"Horta
Parc des Buttes Chaumont
Parc du Bois-de-Coulonge
Parc Exotica, Le
Parc Floral d"Apremont
Parc Floral de la Source
ParcGuell
Parc Jean-Jacques Rousseau, Le
Parc Monceau
Parc Oriental de Maulevrier
Parc Regional Bois de Belle-Rivićre
Parc Samt Bernard, Le
Parc Sama
Parco Botanico del Canton Ticino
Parco dos Duques de Bucaco
Parham House
PanMahal
Park Ajazmo
Park AI-Ahzar
Park an der Hm
Park and Tiltord Gardens
Park Beihai
Park dla Wspólnej Radości
Park Hongkongu
Park Łazienkowski
Park Osiągnięcia Znaczenia
Park Rzeźby Targu Jiu
Park Schónbusch
Park Sonsbeek
Park Zorgvliet
Parki Enkóping
Parkwood Estate Gardens
Parque de Maria Luisa
Parque de Serralves
Parque del Buen Retiro
Pashiey Manor Gardens
Paso Correntino
Pawilon Herbaciany Omotesenke
Pawilon Niebieskiej Fali
Pawilony Batujimbar
Pawłowsk
Pazo de Oca
Peckerwood Garden
Peckover House and Garden
Penjerrick Garden
Penshurst Place and Gardens
Pensthorpe Millennium Garden
Peradiniya
Peterhof
Pfaueninsel
PinyadeRosa
Pitmedden Garden
Plantation Garden, The
Plas Brondanw
Plas Newydd
Pola cebulek, Holandia
Port Lympne Mansion
Portland CIassical Chinese Garden
Portmeirion
Potager Extraordinaire, Le
Powerscourt House and Gardens
Powis Castle and Garden
Pozas. Las
Praskie Ogrody Pałacowe
Pnory. The
Promenadę de Copacabana
Pukeiti Gardens

Q
Quarryhill Botanical Garden
Quatre Vents, Les
Queen Yictoria Park
Quinta da Aveleda
Quinta da Boa Vista
Quinta da Capela
Quinta da Regaleira
Quinta da Torrinha
Quinta de Bacalhóa
Quinta de Monserrate
Qunta de Sao Thiago
Qunta do AIao
Qunta do Palheiro Ferreiro

R
Ram Bagh
RasRihana
Rasntrapati Bhawan
Reading International Solidarity Centre Roof Garden
Real Cartuja de Yalidemossa, La
Real Jardin Botanice
Regal Gradina, Savarsin
Renishaw Hali Gardens
Rhododendron Species Botanical Garden
RHS Garden Harlow Carr
RHS Garden Hyde Hali
RHS Garden Rosemoor
RHS Garden Wisley
Ridler"s Garden
Rippon Lea
Rock Garden
Rodmarton Manor
Roof Gardens, The
Rosendael
Rosengarten Gónneraniage
Rosera e du Yal-de-Marne. La
Rousham House
Rowa "ane Garden
Royal Bolanic Garden Edinburgh
Royal Botanic Gardens Melbourne
Royal Botanic Gardens Sydney
Royal Botanic Gardens, Kew
Royal Botanical Gardens
Rustenberg Farm Gardens
Ruth Bancroft Garden
RyOan-ji

S
S"Avall
Sahelion-ki-Bari
Saro-ji
Saint-Jean de Beauregard
Saing Hali
Satzburger Freilichtmuseum
Sarnoce Bagh
Sar Francisco Botanical Garden
San&o-.n
Sandnngham
Sanspareił, Ogród Skalny
Sanssouci
Sanzen-in
Sausmarez Manor
Sawll Garden, The
Scampston Hali
Scarzuola, La
Scavi Pompei
Schtoss Belvedere
Schtoss Fantasie
Schioss Pillnitz
Schtossgarten Belvedere
Schtossgarten Laxenburg
Schtossgarten Nymphenburg
Schtossgarten Schleissheim
Schtossgarten Schónbrunn
Schtossgarten Schwetzingen
Schtossgarten Weikersheim
Schtosspark Herrenchiemsee
Schtosspark Linderhof
Schtosspark Oranienbaum
Schtosspark Rheinsberg
Schlosspark Wilheimshóhe
Scotney Castle Garden
Sculpture Garden, National Gallery of Australia
Seigneurie Gardens. La
Serre de la Madone
Serres Royales de Laeken
Seychelles Ecological Botanical Garden
Seychelles National Botanical Gardens
Sezincote
Shalamar Bagh
ShalimarBagh
Sheffieid Park Garden
Sheilam Cactus Garden
Shepherd House Garden
Sheringham Park
Shi Zi Lin
Shinshin-an
Shoden-ji
Shrubland Park Gardens
Shugaku-in Rikyu
Sichtungsgarten Hermannshof
Sichtungsgarten Weihenstephan
Singapore Botanic Gardens
Singapore Zoo
Sir Harold Hillier Gardens
Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanical Garden
Sissinghurst Castle Garden
Sitio Roberto Burle Marx
Sizergh Castle
Skogskyrkogirden
Slottstradgirden
Snowshill Manor
Sofiero Slott
Somerleyton Hali
Spetchley Park
Spinners Garden
Springhead
St. Michaelś Mount
St. Paulś Walden Bury
St. Rosę Nursery and Garden
Stadtgarten Karlsruhe
Stan Hywet Hali and Gardens
Stancombe Park
Stellenberg Gardens
Sticky Wicket
Stirling Castle
Stobo Castle
Stone House Cottage
Stoneacre
Stourhead
Stowe Landscape Gardens
Studley Royai Water Garden
Sunnyslde
Sunset Garden 
Swiss Garden, The

Ś
Świątynia Boskich Nauk
Świątynia Mchu
Świątynia Niebiańskiego Smoka
Świątynia Odrodzenia w Raju
Świątynia Równości
Świątynia Spokoju Smoka
Świątynia Srebrnego Pawilonu
Świątynia Wielkiego Pustelnika 

T
Tadź Mahal
Taliesin
TaliesinWest
Tata
Tatton Park
Tenryu-ji
TerraNostra
Terre Vivante
Thomas Hobbs" Garden
TintinhulI House
Tivoli
TOfuku-ji
Toban Meiga no Niwa
Tohono Chul Park
Topiary Garden
Topkapi Sarayi
Toronto Musie Garden
Tower, The
Townsville Palmetum
Trebah
TredegarHouse
Trelissick Gardens
Tresco Abbey
Trewithen Gardens
Tucson Botanical Gardens
Tuinen van Hex
Tum End
Twickel

U
UBC Botanical Garden
Udaivilas Gardens
UIriksdals Slott
University of Oxford Botanic
Garden
Upton House
Uraniborgs Renassanstradgird

V
Valdśtejnsky Paląc
Vale End
Van Dusen Botanical Garden
Van Vleck House and Gardens
Vanderbilt Mansion Ital.an Garden
Vann
Varosliget
Vastenval. Le
Vaucluse House
Vaux-le-Vicomte
Veitshóchheirn Hofgarten
Ventnor Botanic Garden
Vergelegen Garden
Vernag
Vico Morcote
Vigelandsparken
Villa Adriana
Villa Aldobrandini
Villa Barbarigo
Villa Barbaro
Villa Barbaro
VillaBologna
Villa Borghese
Villa Carlotta
Villa Chigi Cetinale
Villa Cicogna Mozzoni
Villa Cimbrone
Villa d"Este
Villa del Balbianello
Villa di Castello
Villa Ephrussi de Rothschild
Villa Farnese
Villa Gamberaia
Villa Garzoni
Villa Gucetic
Villa l Tatti
Villa La Pietra
Villa Lante
Villa Le Balze
Villa Mairea
Villa Medici
Villa Monastero
Villa Muller
Villa Noailles
Villa Orsini
Villa Pisani
Villa Reale di Marlia
Villa San Remigio
Villa Skocibuha
Villa Taranto
Villa Vico Bello
Villandry
Vizcaya Museum and Gardens

W
Waddesdon Manor
Wakehurst Place
WALA Garten
Wallace Gardens
Wal mer Castle and Gardens
Walt Disney Worid Resort
Wang Shi Yuan
Washington Park Arboretum and Japanese Garden
Waterperry Gardens
Wave Hill Gardens
Weldam
West Dean Gardens
West Green House Gardens
West Wycombe Park
Westbury Court Garden
Westerhall Point
Westonbirt Arboretum
Westpark Munchen
Westwell Manor
Wieczna Czysta Ziemia
Wiersse, De
Wigandia
Wilheimsbad Hanau
Willa Cesarska Shugaku-in
Willa Guo
William Paca Gardens
Wimpole Hali
Wingfieid Plantation
Winkworth Arboretum
Winterthur Garden
Woburn Abbey
Wollerton Old Hali
Woolmers
WórlitzerAnIagen
Wrest Park Gardens
Wschodnie Ogrody Pałacu Cesarskiego
Wyken Hall
Wyspa Małgorzaty
Wzgórze Tygrysa

X
Xi Hu
Xianggang
Xie Qu Yuan

Y
Yew Deli Gardens
Yi He Yuan
York Gale Garden
Yu Hua Yuan
Yu Yuan
Yuan Ming Yuan

Z
Zachodnie Jezioro
Zamek Buchlowice
Zamek Jaromerice
Zamek Kromieryż
Zamek Lysice
Zamek Milotice
Zamek Pruhonice
Zamek Tróją
Zamek Yeltrusy
Zamek w Łańcucie
Zespół Historyczno-Krajobrazowy
Lednice-Yaltice
Zhan Yuan
Zhou Zheng Yuan
Złoty Pawilon
Zofiówka
Zwinger
Zypendaal

Ź
Źródło Alego

Data dodania produktu: 03 grudzie 2008.