Szukany produkt
 
Wydawnictwo 

Kategorie

 
 

Informacje

 
 
1000 pomysłów na ogród
1000 pomysłów na ogród
Źródło inspiracji i wiedzy z pomysłami z całego świata

 

Autor: Stafford Cliff
Tytuł: 1000 pomysłów na ogród
Tytuł oryginału: 1000 Garden Ideas
Tłumaczenie: Piotr Lewiński
Rok wydania: 2007
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękkie laminowane okładki
Format: 230x300 mm
Ilość stron: 208
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7495-220-0
Wydawnictwo: Muza S.A.
 
  • Opis
  • Spis treści
 

Ogród to coś więcej niż kawałek trawnika i kilka doniczek. To przestrzeń, na której możemy zaznaczyć swój indywidualny styl. Detale składające się na ogród wyróżniają go spośród innych.

W ciągu czterdziestu lat Stafford Cliff odwiedził setki niezwykłych ogrodów. Fachowym okiem projektanta sfotografował najlepsze i najbardziej oryginalne rozwiązania, by przedstawić je w najobszerniejszej kolekcji pomysłów na ogród, o jakiej dotąd można było tylko pomarzyć.

W ten sposób powstało źródło inspiracji i wiedzy z pomysłami z całego świata - od majestatycznych angielskich rezydencji do dziedzińców domów japońskich.

Zaprezentowano tu rośliny, ścieżki, oczka wodne i donice, a jeśli kiedykolwiek myślałeś o nowym płotku przed domem, ozdobnej bramie, pojemniku z wodą, zegarze słonecznym albo siedzisku, znajdziesz tu różne propozycje - modernistyczne obok klasycznych, współczesne obok rustykalnych.

Stafford Cliff całe życic projektował broszury, katalogi i czasopisma na temat wnętrz. Pracując z sir Terence Conranem w 1974 roku stworzył pierwsze katalogi Habitat oraz The House Book- jeden z głównych podręczników do projektowania wnętrz, który stał się najlepiej sprzedającą się książką wszech czasów w tej dziedzinie. Od tamtej pory napisał ponad sześćdziesiąt książek dotyczących projektowania wnętrz.

No i jak, policzyłeś pomysły?
Jakże byś mógł? Ja sam nie mam pojęcia, ile właściwie umieszczono tu pomysłów - na większości zdjęć jest ich wiele. To efekt lat pracy wielu tysięcy ogrodników, budowniczych, rzemieślników i właścicieli. Dzięki ich entuzjazmowi, trosce i uwadze, pasji i pomysłowości czujemy się zachęceni, żeby bardziej zdecydowanie poszukać oryginalniejszego rozwiązania, byśmy i my mogli inspirować innych. Dziękuję tym wszystkim, którzy otworzyli swoje ogrody przed moim eklektycznym okiem - i przed nami wszystkimi. To typowe dla ogrodników: ich szczodrość. Większość wielkich ogrodów, gdzie by one nie były, pełna jest pomysłów tylko czekających na to, by je podziwiać, zaadaptować i wprowadzić w życie. Można by rzec, że na tym właśnie polega ogrodnictwo - na własnej interpretacji standardowej formuły. Tyle że nic tu nie jest standardowe. Wystarczy się rozejrzeć, by stwierdzić, że wszystko wymyśla się na nowo - nowe produkty, nowe koncepcje, nowe technologie. Projektanci ogrodów należy do ludzi najbardziej kreatywnych, a ich zadanie jest chyba najtrudniejsze, bo mają do czynienia z elementami tak nieprzewidywalnymi, ze składnikami (roślinami), które zmieniają się z tygodnia na tydzień, z roku na rok. Może to dlatego ogrodnictwo jest tak ekscytujące, frustrujące i satysfakcjonujące.

Na moje serdecznie podziękowania zasłużyli sobie ci wszyscy, którzy pomogli mi w pracy nad tą książką. Sąsiedzi, przyjaciele i członkowie rodziny, których zdjęcia ogrodów uwzględniłem albo którzy pokazywali mi przez lata najbardziej zdumiewające rozwiązania: Suzanne Slesin, Sherri Donghia, Terence Conran, Stan Lovenworth, Sam Tallerico, Norman Camm. Drew Cliff, Darren Rees, Susan Scrymgour i Gladys Cliff. Dziękuję też producentom i rzemieślnikom, którzy przystali mi fotografie swoich wyrobów. Są to w szczególności: Lee Galea, Richard Player, Andrew Crace, Jonathan Stockton, John McMillan, Sarah Walton, Chris Lewis, Chris Nangle, Martin Young i Rosemary Case.

National Gardens Scheme w Wielkiej Brytanii to wspaniała organizacja umożliwiająca nam obejrzenie setek niewielkich prywatnych ogrodów. Natomiast National Trust bardzo się przyczynia do restauracji, promocji i utrzymywania ogrodów w całym kraju, a Royal Horticultural Society to czołowa w Wielkiej Brytanii ogrodnicza organizacja charytatywna, wspierająca postęp w ogrodnictwie i promująca dobre ogrodnictwo poprzez coroczne i comiesięczne pokazy oraz własne ogrody w Wisley, Rosemoor, Harlow Carr i Hyde Hali. Więcej informacji uzyskasz, logując się na www.rhs.org.uk

Za pełną entuzjazmu praktyczna pomoc w tworzeniu tej książki dziękuję Jane O"Shea, Katherine Case, Samancie Rolfe i Laurze Herring, zespołowi wydawnictwa Quadrille, kierowanemu przez Vincenta Smitha i Bridget Fish, oraz - za nieustająca pomoc i wsparcie - Johnowi Scottowi.

Przystępując do pracy nad planowaniem i tworzeniem ogrodu, musimy uzmysłowić sobie, że choć rośliny odgrywają w nim wielką rolę, to nie możemy zapomnieć albo pominąć wielu innych, równie ważnych kwestii. Tak naprawdę z doborem i zdobyciem roślin nie powinno być większych problemów, zwłaszcza że poświęca się im wiele publikacji książkowych, telewizyjnych i czasopism.

A co ze wszystkimi innymi decyzjami, które trzeba podjąć? Ze ścieżkami, chodnikami, donicami, ogrodzeniem i bramą? Czy chciałbyś mieć ławkę i stół, instalację wodną, budkę dla ptaków czy mostek? Jak mają wyglądać? Jak będą pasować do reszty projektu twojego ogrodu? I jak sprawić, by wyglądały bardziej indywidualnie, oryginalnie, działały skuteczniej? Bez względu na to, co chcemy zrobić, powinniśmy mieć świadomość, że ktoś robił to już wcześniej. Kiedy odwiedzamy inne ogrody, wiejskie domy czy lokalne ogródki, zdajemy sobie sprawę, że to najlepszy sposób, by podchwycić dobre pomysły - gdyby tylko można było przechować je na później; gdyby znaleźć ich tak wiele, by mieć swobodny wybór przy rozwiązywaniu każdego problemu w naszym ogrodzie, wobec jakiego kiedyś zapewne staniemy; gdyby można zebrać je wszystkie w formie albumu pomysłów na ogród. I oto spełniły się twoje życzenia. I masz właśnie w rękach książkę, która jest efektem czterdziestu lat odwiedzania ogrodów i oglądania ich okiem projektanta, by wytropić najbardziej zmyślne rozwiązania, najlepsze podpowiedzi, najoryginalniejsze wybory, i by w końcu przedstawić je wszystkie w postaci najobszerniejszej kolekcji pomysłów na ogród, o jakiej dotąd można było tylko pomarzyć.

 

Data dodania produktu: 28 grudzie 2007.
 

Klienci, którzy wybrali ten produkt, kupili również:

murarstwo i tynkarstwo roboty murarskie
murarstwo i tynkarstwo roboty murarskie